Sokáig éltünk abban a tévhitben, hogy eperlekvárt, szörpöt eltenni csak cukorral lehet.

Ez a legjobb recept: főzzünk eperlekvárt cukor nélkül!

Nagyanyáink idejében még fele-fele arányban használták a gyümölcsöt és a cukrot a receptek, és akár órákig is eltartott a főzés, hogy minél sűrűbb legyen a lekvár. A hosszas hőkezelés során sajnos az illat és zamatanyagok jelentős része is eltűnt, illetve a sűrűsödéssel meg is barnult a gyümölcs. Az egészség jegyében készülő lekvárokban minél inkább visszaszorították a hozzáadott cukor mennyiségét, legjobb teljesen cukor nélkül megfőzni. Ám így számolnod kell azzal, hogy a lekvár rendkívül híg lesz. Ezt a hibát küszöböli ki a zselésítő használata, mely valóban megfelelő textúrát biztosít a „vékony” lekvároknak is. A zselatinnal kapcsolatban viszont az a jogos kritika merül fel, hogy az valójában állati eredetű adalék – marhahúscsontokból vonják ki. Ha pedig az ember jobban belegondol, semmi keresnivalója nincs csontoknak a lekvárban! Próbáld ki a chiamagot, és tökéletes lesz a diétás eperlekvár!

Eper lekvár chia maggal

Hozzávalók:

(3-4 kis üveg lekvárhoz)

  • 2 kg eper, kicsumázva
  • édesítő ízlés szerint
  • 4-5 evőkanál chia mag

Így készítsd:

A megmosott és lecsumázott, esetleg félbevágott eperszemeket tedd fel egy lábosban főni. Semmilyen plusz folyadék nem szükséges hozzá, ereszt magának elég levet. Ha felforrt, vedd takaréklángra. Többször keverd át, hogy egyenletesen átforrósodjon minden eperdarab. Pár perc forrás után turmixold össze az egészet, majd tedd a híg eperraguhoz a chia magokat. Újabb pár perc alatt besűrűsödik a lekvár. Húzd le a főzőedényt a tűzről és előre sterilizált üvegekbe máris porciózhatod az isteni chia magos eperlekvárodat. Végül dunsztold ki!

A tartósítás titka csak a teljesen tisztára mosott, fertőtlenített üvegekben, majd a légmentes lezárásban rejlik. Nincs szükség sem cukorra, sem mesterséges tartósítószerekre!

1. Csak ép üvegeket és fém fedőket használj, melyek tökéletesen ráillenek az üveg szájára. Nincs szükség celofánra, az csak ront a helyzeten.

2. Alaposan mosd el az üvegeket a tetőkkel együtt, áztasd le és távolítsd el a címkéket is. A legjobb, ha mosogatógépben a legmagasabb hőfokon tisztítod meg.

3. Ezután egy óriási fazékban a forrástól számított negyed órán keresztül főzd ki a tetőket és az üvegeket is. Egy nagy csipesszel vegyél ki mindent és tedd tiszta konyharuhára száradni. De ne törölgesd el!

4. Mindig csak hibátlan gyümölcsöt használj!

5. Csak kis üvegeket tölts meg, mert ennek a lekvárnak, kompótnak csak az a hátránya, hogy nyolc napon belül meg kell enni felnyitás után, hiszen kinyitva már tényleg nem védi semmi az erjedéstől.

6. Ha belemerted a gyümölcsöt, levet az üvegbe, szorosan zárd rá a tetőt, és fordítsd fejjel lefele. Esetleg újságpapírba is csomagolhatod, hogy egy éjszaka szárazdunsztba kerüljenek az üvegek. Ha a krémesebb lekvárokat szereted, turmix

Aszalással is elrakhatod

diétás eperlekvár

Válogass ki érett epreket. Mosd meg jól egy szűrőben, és hagyd lecsöpögni. Egy éles késsel szeleteld fel vékony körökre, nagyjából 5mm-es vastagságban. Helyezd el őket szellősen egy aszalógép tálcájára. Az alsó tálcára helyezz el egy előzőleg nagyon vékonyan beolajozott sima tálcabetétet, hogy az eper leve ne csurogjon véletlenül se a készülékbe. Az epret a készülékben 50 fokon, szárítsd, gyümölcsaszalás fokozaton. Ha elég száraz az aszalvány, szedegesd le nagyon óvatosan a tálcáról, tedd zárható üvegbe, vagy zárható fóliazacskóba, melyet utána a hűtőbe teszel. A jól kiszáradt eperkarikák a mélyhűtőben nem ragadnak össze. Szinte azonnal felhasználhatod.

Ez is érdekelhet:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?
Epres álom sütés nélkül, és nincs benne cukor!
Ez a csodálatos epres süti nem csak az ízlelőbimbóidra lesz kedvező hatással, de az alakodat sem kell féltened, ráadásul percek alatt elkészíthető!
A barátai sem ismerték meg Gábort, annyit fogyott! Mi a titka?
Egész nap nem evett, este viszont már alig látott az éhségtől. Nem mozgott, állandóan az autóban ült, így szép lassan rakódtak egymásra a fölösleges kilók... Egy magánéleti válság kellett hozzá, hogy Miklay Gábor drasztikusan változtasson az életmódján.

Ajánlataink