Az őszi kirándulások során számtalan finomságra lelhetünk az erdőben. De, ha nem vagyunk elég bátrak, a piacról is beszerezhetjük a gyógyító és karcsúsító gombákat.

Minimális kalória, gigantikus gyógyerő: így használd a gombát a diétában

A gomba szó hallatán a legtöbb embernek azonnal a mérges gombák jutnak az eszébe. A mérgezéstől való félelem azonban sokszor indokolatlan, hiszen néhány szabály betartásával, és a gombák megismerésével mindez elkerülhető. A kalapos gombák számtalan jó tulajdonsággal rendelkeznek, sokan még csak nem is hallottak ezekről! Szénhidrátot szinte nincs bennük, viszont rengeteg hasznos tápanyagot tartalmaznak, kalóriát ugyanakkor alig. Kilencven százalékuk víz. Olyanok, mint a gyógynövények, szinte mindegyik rendelkezik valamilyen gyógyhatással. A kései laska és a pecsétviaszgomba például a magas koleszterint csökkenti, a téli fülőkét pedig az orvosok már műtétekhez is használják vérrögök képződése ellen. Bátran használjuk hát a gombákat levesnek, köretnek, húsokhoz vagy mártásokhoz akkor is, ha fogyni és akkor is, ha gyógyulni szeretnénk.

Jó tanácsok a gyűjtéshez!

1. A gyűjtéshez mindig kosarat, semmiképpen se nejlonzacskót vigyünk magunkkal, ugyanis abban gyorsan befülled a gomba. Érdemes az eltérő fajtákat külön rekeszekbe szedni.

2. Ha kezdők vagyunk, először csöves gombákat (vargányákat) gyűjtsünk, a lemezes fajtákat kerüljük.

3. Ha ismeretlen fajra lelünk, egy papírzacskóban mindig különítsük el a többitől, mert ha mérgező, és összekeverjük az ehető fajtákkal, akkor mind ki kell majd dobnunk. Az ismeretlen példány tönkjének tövét, gallérját, bocskorát soha ne távolítsuk el, mert a szakértőknek sokszor ezek a legfőbb ismertetőjegyek.

4. Soha ne készítsünk erdőben szedett gombából ételt úgy, hogy előtte nem ellenőriztettük a zsákmányt! Hétköznap a piacokon, a nagyvárosokban pedig munkaszüneti napokon is működik gombavizsgáló a kijelölt helyeken.

A varázslatos Shiitake

Magyarországon is egyre több helyen vehetünk szárítva shii take gombát, ami Kínából érkezett hozzánk. Húsa fehér, a kalap közepén kissé barnás lehet, illata erős, jellegzetes, emlékeztet a hagyma, illetve fokhagyma illatára. Ez a fajta rendkívül gazdag ásványokban és vitaminokban. A távol-keleti népgyógyászat egy sor panasz esetén használja, így meghűlés, tüdőgyulladás vagy gyomorfájás esetén általános erősítőszerként javasolják. De Japánban például gyomorfekély, székrekedés, különböző allergiák, sőt szexuális zavarok kezelésében is sikeresen alkalmazzák.

gomba diéta

Fotó: shutterstock

Melyik gombából mit főzzünk?

Rókagomba, vargánya: Készítsünk belőle pörköltet kuszkusszal!

Lila pereszke: Intenzív ízű gomba, érdemes fás fajtákkal együtt megfőzni.

Őzlábgomba: Pikkelyei könnyedén letörölhetők. Ne áztatva mossuk, mert úgy sokat veszít aromájából. A lábát szárítsuk meg, porrá törve kitűnő krémleves alap. A kalapját legjobb kirántani.

Csiperke: Grillen, olaszos fűszerekkel ízesítve könnyű, diétás étel. Kalapját tölthetjük, mehet omlettbe, spagetti szószba, de különlegesen finom a csiperkéből készült gombafasírt is.

Laskagomba: Pikáns, savanykás levesek tökéletes belevalója.

Fafülgomba: A keleti ételek egyik fő alapanyaga, jól passzolnak hozzá az ázsiai fűszerek. Sütés előtt be kell áztatni, hogy ne legyen kemény, állaga így lesz kívánatosan ruganyos.

Szegfűgomba: Elkészítés előtt a tönk alsó részét dobjuk el, mert rágós, a többi részből finom tejszínes gombás tésztát, vagy illatos őszi levest főzhetünk.

Rizike: Élénk narancssárga színével az egyik legszebb őszi gombánk. Ütődésre kékül, de a kis szépséghiba csak bizonyítja, hogy valóban ehető. A legfinomabb fűszeres-ecetes olajban eltéve.

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?
Epres álom sütés nélkül, és nincs benne cukor!
Ez a csodálatos epres süti nem csak az ízlelőbimbóidra lesz kedvező hatással, de az alakodat sem kell féltened, ráadásul percek alatt elkészíthető!
A barátai sem ismerték meg Gábort, annyit fogyott! Mi a titka?
Egész nap nem evett, este viszont már alig látott az éhségtől. Nem mozgott, állandóan az autóban ült, így szép lassan rakódtak egymásra a fölösleges kilók... Egy magánéleti válság kellett hozzá, hogy Miklay Gábor drasztikusan változtasson az életmódján.
Tavaszi gyümölcsdiéta, így érdemes belevágni!
Finomak, lédúsak és egészségesek... Használd fel az évszak ajándékait, és fogyj egészségesen!

Ajánlataink