A harminc év alatti fiatalok elismerését lehetővé tevő Junior Prima-Díj alapítását 2007-ben határozták el a Prima Primissima életrehívói. Az MVM Csoport az öt kategória – tudomány, népművészet, sajtó, színház, zene – közül az utóbbi mecénási szerepét vállalta, és nyújt 2008 óta minden évben fejenként két-kétmillió forintos támogatást tíz-tíz kitüntettnek. „A Junior Prima Díj az MVM Csoport számára az egyik leginkább kiemelkedő társadalmi ügy. Nem véletlen, hogy az elmúlt évtizedben már több mint száz rendkívül tehetséges fiatal zeneművésznek nyújthattuk át az elismerést és az ezzel járó anyagi támogatást. Közülük sokan ma már a nemzetközi zenei élet elismert szereplői. Tudjuk, hogy a tehetségek támogatása a legjobb befektetés, az eddigi eredmények pedig maximálisan visszaigazolták törekvéseinket” – mondta Kóbor György az MVM Zrt. elnök-vezérigazgatója a díj átadásakor.
Az évtizedes múlt lehetővé teszi a visszatekintést. A Junior Prima-Díj jelentőségét bizonyítja, hogy mára már világhírűvé vált magyar muzsikusok tudhatják magukénak, és megtörtént a szimbolikus stafétaátadás is: a régebbi díjazottak közül hárman – Balázs János, Boldoczki Gábor és Fülei Balázs – , már zsűritagként dönthettek az utódokról. A tizenegytagú bíráló bizottság mint minden évben, idén is egyszerre élhette át az örömöt amiatt, hogy nagyon sok ifjú tehetség közül választhatott, és kellett szembenéznie azzal, hogy nem mindenkit részesíthetett az elismerésben azok közül, akiket érdemesnek tartott rá. Hangszeres művészek, énekes, karmester és zeneszerző, klasszikus zenészek és jazz-zongoraművész is szerepel az idei névsorban, ami azt jelzi, hogy a zsűri a műfaji sokszínűségre éppúgy törekedett, ahogy arra, hogy szerzőt és előadóművészt is kitüntessen.
„Évről évre egyre nehezebb helyzetbe kerül a zsűri a díjazottak kiválasztásakor. Ugyanakkor ez azt mutatja számunkra, hogy hihetetlenül gazdag ez az ország ifjú tehetségekben, nagyon komoly a zeneművészeti utánpótlás hazánkban. Korábbi díjazottjaink nem csak Magyarországon, hanem külföldön is kiemelkedő művészeknek számítanak, a világ legnevesebb hangversenytermeit töltik meg zenével. Egyértelműen kijelenthetjük, hogy a magyar zeneművészet az új generációk tekintetében is a legmagasabb színvonalat képviseli” – büszkélkedett dr. Vígh Andrea a zsűri elnöke a Müpa Üvegtermében.
Egyetemes értékek és a nyugalom
Kóbor György, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. elnök-vezérigazgatója először adta át a Junior Prima-díjakat.
– Miért a klasszikus zenét választotta az MVM, amikor a társadalmi felelősségvállalás részeként a kultúratámogatásról döntött?
– A komolyzene által hordozott egyetemes értékekre, az állandóságra és az évszázados nyugalomra nagyon nagy szükség van felpörgetett világunkban. A harminc év alattiak szubkultúrájában a Junior Prima a legmagasabb presztízsű díj, és a kétmillió forint is nagyon sokat jelent egy fiatal művésznek. Sokan közülük már most sztárok, Könyves-Tóth Mihály például a díjátadóra sem tudott eljönni külföldi fellépése miatt. Ezek az ifjú művészek a világban Magyarországot képviselve akkora karriert futnak be, hogy százszorosan „fizetik vissza” nekünk, amit kaptak. Ez vitathatatlanul megtérülő befektetés az egész ország számára.
– Ön szerint mennyire piacképes az úgynevezett magaskultúra?
– Gondoljunk arra, hogy a Magyar Nemzeti Galéria Frida Kahlo-kiállítására hosszú sorokban állva vártak az emberek. A Müpa mai estéje is jól példázza, hogy a magaskultúra piaca állandósul, itt és most egyszerre három rendezvény zajlik, tehát sok, a művészetre nyitott ember szán pénzt egy-egy eseményre. A zeneművészet piaca ráadásul nemzetközi, hiszen a hangok nem állnak meg a határoknál.
– Mennyire kíséri tovább a Junior Prima-díjazottakat az MVM?
– A mai gálán két, előző évben elismert művész lépett fel, a tizenegy tagú zsűriben pedig három korábbi díjazott ül. Felmerült már annak is a lehetősége, hogy egyszer egy koncerten láthassuk fellépni a több mint száz zeneművészeti Junior Primát. Egy ilyen, biztosan óriási közönségérdeklődésre számot tartó hangversenyt talán 2020-ra sikerülhet megszervezni.
– Önnek van személyes kötődése a klasszikus zenéhez?
– A nagymamám zongoratanár volt, édesapám azonban kényszerként élte meg a zenetanulást, ezért az én gyerekkoromból kimaradt. Egykori matematikatanárom egyszer azt mondta, hogy az élethez három dolog kell: nyelv, zene, matematika. És valóban, ezek, az ugyanazon agyféltekét igénylő képességek egymást is erősítik. A zene tanít együttműködni, figyelmet összpontosítani és hozzátartozik a mentálhigiénéhez is. A gyerekeim tanulnak hangszeren játszani, és egyszerűen fogalmazva: ettől jól érzik magukat.
Vásáry Tamás különdíja
Rajna Martin karmester különleges lehetőséget kapott Vásáry Tamástól, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának örökös tiszteletbeli főzeneigazgatójától. Ő dirigálhatja a hazánkban nagyon ritkán játszott darabot, Beethoven A dicsőséges pillanat című kantátáját, amelyet utoljára Kocsis Zoltán vezényelt 2013-ban Martonvásáron. A Magyar Rádió Zenekarát Rajna Martin január 29-én a Zeneakadémián vezényli majd.
Díjazottak
Balogh Máté zeneszerző
Dolfin Benedek csellóművész
Demény Balázs zongoraművész
Horváth Benedek zongoraművész
Kovács Gergely zongoraművész
Konyves-Tóth Mihály trombitaművész
Pataki Bence basszus, bassz-barotin énekes
Rafal Mário jazz-zongoraművész
Rajna Martin karmester
Tomasz Máté Milán csellóművész
Zsűri
elnök:
Dr. Vígh Andrea Liszt- és Príma-díjas hárfaművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora
tagok:
Marton Éva Prima Primissima-, Kossuth és Szent István Rend-díjas operaénekes, a Nemzet Művésze
Vásáry Tamás Kossuth- és Szent István Rend-díjas zongoraművész, a Nemzet Művésze
Szenthelyi Miklós Kossuth- és Liszt-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára
Dráfi Kálmán Liszt-díjas zongoraművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zongora tanszékének vezetője
Fekete Gyula Erkel-díjas zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerzés tanszékének vezetője
Binder Károly Erkel-díjas zongoraművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazz tanszékének vezetője
Boldoczki Gábor Liszt-és Junior Prima-díjas trombitaművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem docense
Fülei Balázs Liszt-és Junior Prima-díjas zongoraművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem kamarazene tanszékének vezetője
Balázs János Liszt, Prima- és Junior Prima-díjas zongoraművész, Érdemes Művész
Jakobi László gordonkaművész, Cziffra Életmű-díjas hangversenyrendező