A fogamzásgátlás gyakran hasonlóan kínos téma, mint a szex – nem szeretünk beszélni róla, pedig mindenkit érint. Hazánkban a felvilágosítás még gyerekcipőben jár, a szülők és a gyerekek közt pedig gyakran abszolút tabutéma a fogamzásgátlás. A statisztikák ugyanakkor lesújtóak: a fiatalok közel egyharmada megszakításos védekezéssel vagy naptármódszerrel próbálja elkerülni a teherbeesést ahelyett, hogy biztonságos védekezési módszert választanának. sokan pedig a szülői felvilágosítás ellenére sem hallanak a legújabb fogamzásgátlókról, például a hüvelygyűrűről, ami a születésünk előtt még csak nem is létezett.
A Pearl-index sokak által ismert fogalom, mely az egyes védekezési módszerek hatékonyságát mutatja. általánosságban elmondható, hogy a sterilizáció mellett, helyes alkalmazás esetén a hormonális módszerek, azaz a hüvelygyűrű, a tabletta és a spirál a legmegbízhatóbbak 0.2 és 0.6 közötti Pearl indexükkel. Egyszerű a matek: a felsorolt módszerek helyes alkalmazása esetén egy év alatt 1000 nőből három lesz várandós. Az óvszer tökéletes használata mellett ugyanennyi idő alatt 30, a rendszertelen tablettaszedés miatt pedig 80 nő lesz terhes. A helyes alkalmazás tehát kulcsfontosságú, a nők egyharmadával mégis rendszeresen előfordul, hogy kihagynak egy-egy szemet.
Fontos különbség, hogy míg a tabletta és a hüvelygyűrű orvosi felügyelettel, de önállóan alkalmazható, a spirált, legyen az bármilyen fajta, csak nőgyógyász helyezheti fel, illetve távolíthatja el. A fiatal nők egy része ugyanakkor tart a hormontartalmú módszerektől, leggyakrabban a mellékhatásoktól való – az esetek többségében alaptalan – félelem miatt. A mai tablettákban már jóval kevesebb hormon van, mint a ’60-as években, de egyes készítmények így is kétszer annyi ösztrogént tartalmaznak, mint például a hüvelygyűrű. A sokak számára ismeretlen eszköz a fogamzásgátlók egyik legújabb generációja: ahogy a neve is elárulja, az eszköz a hüvelybe felhelyezve fejti ki hatását. A puha műanyagból készült, rugalmas gyűrű felhelyezése egyszerű, érzetre nem zavaró, és a feledékenyebbeknek előnyt jelenthet, hogy egy hónapban csak egyszer kell foglalkoznunk vele – ekkor el kell távolítanunk, majd egyhetes szünet után újat kell felhelyeznünk.
A módszerrel tehát – akárcsak a spirállal – megszabadulhatunk a tablettaszedés mindennapos terhétől: a hormonlöketektől és a kihagyott szemek miatti rettegéstől. A hüvelygyűrű folyamatosan adagolja a hormont, így kíméletesebb a szervezethez: a hatóanyagok a májat és a tápcsatornát kikerülve kerülnek a véráramba. Kutatások szerint a nők 90%-a már az első használat után elégedett a módszerrel. Amellett, hogy a mellékhatások esélye rendkívül kicsi, az alacsony hormontartalmú fogamzásgátlókat használó nők gyakran számolnak be a bőr kitisztulásáról, valamint a premenstruációs szindróma (PMS) és a menstruációs görcsök teljes megszűnéséről.
A vérzés mennyisége és időtartama szintén csökkenhet, ciklusunk pedig kiszámíthatóvá válik, mely az általános közérzetünket is javítja. szomorú tény, hogy a nők jelentős része a terherbeeséstől való félelem miatt képtelen élvezni a szexet, ám egy biztonságos fogamzásgátlóval megszabadulhatunk ettől a – valljuk be, meglehetősen gyakori – stresszfaktortól.
A kombinált módszerek tehát nemi életünket is kiegyensúlyozottabbá tehetik, de nagyon fontos odafigyelnünk a helyes alkalmazásukra, melyet mindennapi szokásaink is befolyásolhatnak. Akármelyik módszert is válasszuk, fontos a megfelelő tájékozódás és az orvosi vizsgálat, hogy biztosan ránk szabott fogamzásgátlót használhassunk. A védekezés már fiatal korban is fontos, ne féljünk beszélni róla! A személyes nőgyógyászati konzultációt semmi sem helyettesítheti, de két látogatás között érdemes tanácsot kérni a fogamzasgatlas.hu oldal orvos válaszol rovatán keresztül!