A fogamzásgátlás az életünk része: évekig aggódunk azon, hogy ne essünk teherbe, majd pedig azon, hogy teherbe essünk. Statisztikák igazolják, hogy a fiatal nők nem tájékozódnak eleget a fogamzásgátlásról, pedig a témáról már a kamaszkor kezdetekor beszélnünk kellene. Cikkünkben szót ejtünk a modern fogamzásgátló módszerekről, illetve a védekezést érintő leggyakoribb kérdésekről.

Modern idők járnak – Mit kell tudnunk a korszerű fogamzásgátlásról?

A fogamzásgátlás gyakran hasonlóan kínos téma, mint a szex – nem szeretünk beszélni róla, pedig mindenkit érint. Hazánkban a felvilágosítás még gyerekcipőben jár, a szülők és a gyerekek közt pedig gyakran abszolút tabutéma a fogamzásgátlás. A statisztikák ugyanakkor lesújtóak: a fiatalok közel egyharmada megszakításos védekezéssel vagy naptármódszerrel próbálja elkerülni a teherbeesést ahelyett, hogy biztonságos védekezési módszert választanának. sokan pedig a szülői felvilágosítás ellenére sem hallanak a legújabb fogamzásgátlókról, például a hüvelygyűrűről, ami a születésünk előtt még csak nem is létezett.

A Pearl-index sokak által ismert fogalom, mely az egyes védekezési módszerek hatékonyságát mutatja. általánosságban elmondható, hogy a sterilizáció mellett, helyes alkalmazás esetén a hormonális módszerek, azaz a hüvelygyűrű, a tabletta és a spirál a legmegbízhatóbbak 0.2 és 0.6 közötti Pearl indexükkel. Egyszerű a matek: a felsorolt módszerek helyes alkalmazása esetén egy év alatt 1000 nőből három lesz várandós. Az óvszer tökéletes használata mellett ugyanennyi idő alatt 30, a rendszertelen tablettaszedés miatt pedig 80 nő lesz terhes. A helyes alkalmazás tehát kulcsfontosságú, a nők egyharmadával mégis rendszeresen előfordul, hogy kihagynak egy-egy szemet.

Fontos különbség, hogy míg a tabletta és a hüvelygyűrű orvosi felügyelettel, de önállóan alkalmazható, a spirált, legyen az bármilyen fajta, csak nőgyógyász helyezheti fel, illetve távolíthatja el. A fiatal nők egy része ugyanakkor tart a hormontartalmú módszerektől, leggyakrabban a mellékhatásoktól való – az esetek többségében alaptalan – félelem miatt. A mai tablettákban már jóval kevesebb hormon van, mint a ’60-as években, de egyes készítmények így is kétszer annyi ösztrogént tartalmaznak, mint például a hüvelygyűrű. A sokak számára ismeretlen eszköz a fogamzásgátlók egyik legújabb generációja: ahogy a neve is elárulja, az eszköz a hüvelybe felhelyezve fejti ki hatását. A puha műanyagból készült, rugalmas gyűrű felhelyezése egyszerű, érzetre nem zavaró, és a feledékenyebbeknek előnyt jelenthet, hogy egy hónapban csak egyszer kell foglalkoznunk vele – ekkor el kell távolítanunk, majd egyhetes szünet után újat kell felhelyeznünk.

A módszerrel tehát – akárcsak a spirállal – megszabadulhatunk a tablettaszedés mindennapos terhétől: a hormonlöketektől és a kihagyott szemek miatti rettegéstől. A hüvelygyűrű folyamatosan adagolja a hormont, így kíméletesebb a szervezethez: a hatóanyagok a májat és a tápcsatornát kikerülve kerülnek a véráramba. Kutatások szerint a nők 90%-a már az első használat után elégedett a módszerrel. Amellett, hogy a mellékhatások esélye rendkívül kicsi, az alacsony hormontartalmú fogamzásgátlókat használó nők gyakran számolnak be a bőr kitisztulásáról, valamint a premenstruációs szindróma (PMS) és a menstruációs görcsök teljes megszűnéséről.

A vérzés mennyisége és időtartama szintén csökkenhet, ciklusunk pedig kiszámíthatóvá válik, mely az általános közérzetünket is javítja. szomorú tény, hogy a nők jelentős része a terherbeeséstől való félelem miatt képtelen élvezni a szexet, ám egy biztonságos fogamzásgátlóval megszabadulhatunk ettől a – valljuk be, meglehetősen gyakori – stresszfaktortól.

A kombinált módszerek tehát nemi életünket is kiegyensúlyozottabbá tehetik, de nagyon fontos odafigyelnünk a helyes alkalmazásukra, melyet mindennapi szokásaink is befolyásolhatnak. Akármelyik módszert is válasszuk, fontos a megfelelő tájékozódás és az orvosi vizsgálat, hogy biztosan ránk szabott fogamzásgátlót használhassunk. A védekezés már fiatal korban is fontos, ne féljünk beszélni róla! A személyes nőgyógyászati konzultációt semmi sem helyettesítheti, de két látogatás között érdemes tanácsot kérni a fogamzasgatlas.hu oldal orvos válaszol rovatán keresztül!

Ezek is érdekelhetnek

Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb
Ez a tavaszi turmix segít legyőzni az édesség utáni vágyat
Friss zöld alma, spenót, kivi és egy csipet lime adja meg a tökéletes lendületet a napodhoz, mindezt természetes, finom és frissítő formában.
Puha, szaftos, diétás: így készül a banános répatorta
Szeretnél valami igazán finomat, de nem akarod felrúgni a diétádat? Ez a banános répatorta tökéletes választás, ha édességre vágysz, de egészségesebb alapanyagokkal dolgoznál.
3 recept a húsvéti ünnepre, ha kerülni akarod a szénhidrátot
A legszebb tavaszi ünnep elképzelhetetlen főtt sonka, tojás, torma nélkül. De a megrakott asztalon főszerephez jutnak a friss tavaszi zöldek is.
Életmódváltás: "Volt, hogy csak az XL-es nadrágok jöttek rám"
Az életmódváltás akkor lépett be Rafael Szonja életében, amikor minden szempontból mélyponton volt, egészségügyi problémák jelentkeztek nála és az akkori kapcsolata is tönkrement. A sokadik nekifutásra sikerült kialakítania egy olyan rendszert, amivel fokozatosan leadta a plusz kilókat…

Ajánlataink