Az óvszer örök dilemma
Az óvszer pearl-indexe alapján biztonságos védekezési módszernek számít, mégis sok nő tart attól, hogy elszakad vagy lecsúszik – az ehhez hasonló balesetek azonban többnyire hibás használat vagy helytelenül tárolt óvszer esetén fordulnak elő. Ezek a tények azonban többnyire nem sokat érnek: a teherbeeséstől való félelem az óvszerrel védekező nők körében a leggyakoribb.
Tabletta és hüvelygyűrű: ártanak-e a hormonok?
A fogamzásgátló tablettáról, illetve a hüvelygyűrűről egyaránt elmondhatjuk, hogy helyes használat mellett csaknem 100%-os védelmet nyújtanak, így rendkívül népszerűek a fiatal nők körében. A tabletta hormontartalmával kapcsolatos rémtörténetek ugyanakkor gyakran elbizonytalanítják a nőket, akik bár bíznak a módszer hatékonyságában, a mellékhatásoktól tartanak. Tablettát szedő nők körében gyakori jelenség a libidócsökkenés és a hüvelyszárazság, mely mögött a legtöbb esetben pszichés okok állnak.
A hüvelygyűrű egy korszerű módszer, melynek hormontartalma a nyálkahártyán keresztül, a tápcsatorna kikerülésével szívódik fel. Emiatt használata biztonságosabb, és nem kell aggódni a kihagyott tabletták vagy az esetleges hányás és hasmenés miatt sem – ezzel pedig számos stresszfaktort kiiktathatunk.
Általánosságban elmondható, hogy a sterilizáció mellett, helyes alkalmazás esetén a hormonális módszerek, azaz a hüvelygyűrű, a tabletta és a spirál a legmegbízhatóbbak 0,2 és 0,6 közötti pearlindexükkel. Egyszerű a matek a felsorolt módszerek helyes alkalmazása esetén egy év alatt 1000 nőből három lesz várandós. Az óvszer tökéletes használata mellett ugyanennyi idő alatt 30, a rendszertelen tablettaszedés miatt pedig 80 nő lesz terhes.
Nem kérdezünk eleget
A teherbeeséstől és a mellékhatásoktól való félelem oka leggyakrabban az, hogy nem tudunk eleget az adott módszerről és annak helyes használatáról. A nőgyógyászok néha rutinból elfelejtik tájékoztatni betegeiket a helyes alkalmazásról, a páciens pedig gyakran kínosnak érzi, ha kérdeznie kell, ez azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy biztonsággal használhassuk az adott módszert. A fogamzásgátló okozta stresszfaktorok később komoly szexuális és párkapcsolati gondokat okozhatnak, így fontos a megelőzés – a kulcsszó: kérdezni, kérdezni, kérdezni!