A teherbeeséstől való félelem a nők számára gyakran komoly stressz forrása lehet még akkor is, ha védekeznek – de vajon mi lehet ennek az oka? Cikkünkben ennek a kérdésnek járunk utána.

Nők és fogamzásgátlás: sok a stresszfaktor

Az óvszer örök dilemma

Az óvszer pearl-indexe alapján biztonságos védekezési módszernek számít, mégis sok nő tart attól, hogy elszakad vagy lecsúszik – az ehhez hasonló balesetek azonban többnyire hibás használat vagy helytelenül tárolt óvszer esetén fordulnak elő. Ezek a tények azonban többnyire nem sokat érnek: a teherbeeséstől való félelem az óvszerrel védekező nők körében a leggyakoribb.

Tabletta és hüvelygyűrű: ártanak-e a hormonok?

A fogamzásgátló tablettáról, illetve a hüvelygyűrűről egyaránt elmondhatjuk, hogy helyes használat mellett csaknem 100%-os védelmet nyújtanak, így rendkívül népszerűek a fiatal nők körében. A tabletta hormontartalmával kapcsolatos rémtörténetek ugyanakkor gyakran elbizonytalanítják a nőket, akik bár bíznak a módszer hatékonyságában, a mellékhatásoktól tartanak. Tablettát szedő nők körében gyakori jelenség a libidócsökkenés és a hüvelyszárazság, mely mögött a legtöbb esetben pszichés okok állnak.

A hüvelygyűrű egy korszerű módszer, melynek hormontartalma a nyálkahártyán keresztül, a tápcsatorna kikerülésével szívódik fel. Emiatt használata biztonságosabb, és nem kell aggódni a kihagyott tabletták vagy az esetleges hányás és hasmenés miatt sem – ezzel pedig számos stresszfaktort kiiktathatunk.

Általánosságban elmondható, hogy a sterilizáció mellett, helyes alkalmazás esetén a hormonális módszerek, azaz a hüvelygyűrű, a tabletta és a spirál a legmegbízhatóbbak 0,2 és 0,6 közötti pearlindexükkel. Egyszerű a matek a felsorolt módszerek helyes alkalmazása esetén egy év alatt 1000 nőből három lesz várandós. Az óvszer tökéletes használata mellett ugyanennyi idő alatt 30, a rendszertelen tablettaszedés miatt pedig 80 nő lesz terhes.

Nem kérdezünk eleget

A teherbeeséstől és a mellékhatásoktól való félelem oka leggyakrabban az, hogy nem tudunk eleget az adott módszerről és annak helyes használatáról. A nőgyógyászok néha rutinból elfelejtik tájékoztatni betegeiket a helyes alkalmazásról, a páciens pedig gyakran kínosnak érzi, ha kérdeznie kell, ez azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy biztonsággal használhassuk az adott módszert. A fogamzásgátló okozta stresszfaktorok később komoly szexuális és párkapcsolati gondokat okozhatnak, így fontos a megelőzés – a kulcsszó: kérdezni, kérdezni, kérdezni!

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink