„Nem volt időm szőrteleníteni”
A nőgyógyászati vizsgálat nem egy randevú élete pasijával, így semmi baj nem történik, ha nem volt ideje leborotválni a lábát vagy intimgyantáztatni. Persze mindenki szeret ápoltan, szőrtelenül érkezni az éves rákszűrésre, de előfordulhat, hogy hirtelen kell orvoshoz mennie, és ilyenkor jobb, ha néhány szőrszál nem tartja vissza. Az orvos ugyanis – bár természetesen megnézi kívülről is a nemi szervet – nem arra kíváncsi, mikor borotválkozott ott lent utoljára.
„Nem szívesen beszélek a szexuális életemről”
Az információk a szexuális életéről, beleértve például, hogy milyen szexet részesít előnyben (anális, vaginális, orális stb.), segítik a kezelőorvosát abban, hogy az ön számára legjobb ellátást adja, azaz könnyebbé teszi a diagnózis felállítását és a megfelelő kezelés kiválasztását. Az orvos nem bíró, nem fog ítélkezni ön felett. Az adott probléma kezelésén túl tanácsokat adhat a biztonságos szexhez, figyelmeztetheti a veszélyekre az ön és partnere egészsége érdekében.
„Aggódom a kellemetlen illatok miatt”
Az ápolt hüvelynek nincs szaga, az orvos egyébként is nagyjából a lába vonalában helyezkedik el, így teljesen feleslegesen aggódik ezen. Ha pedig ilyen jellegű panasszal kereste fel az orvosát, ő teljesen természetesnek veszi ezt, és még a vizsgálat előtt részletesen ki fogja faggatni a fura szagokról. A kellemetlen szagú hüvelyváladék mindig valamilyen kóros állapotra utal, így a legjobb helyen van a panaszával.
„Nagyon kínos a viszketés”
Miért lenne kínos? A viszketés – egyéb tünetekkel együtt – a legtöbbször gombás vagy bakteriális fertőzésre hívja fel a figyelmet, amit célzottan kell kezelni. minél tovább húzza az időt, annál hosszadalmasabb lesz a gyógyulás. Gyakori, hogy a szeméremdomb viszket, ilyenkor valamilyen irritáció okozza a panaszokat: a tusfürdők és a mosószerek gyakran okoznak allergiás reakciót. Sokan hosszú hónapokig, évekig szenvednek, ahelyett, hogy felkeresnék az orvost. A legtöbb esetben gyorsan megszüntethető ez a kellemetlen tünet.
„Szülés közben nem tudom szabályozni a székletürítést”
Nos, ez nagy eséllyel így lesz. Szerencsére ma már nem szükségszerű része a kórházi szülésnek a beöntés, amelyet szakmai indokok alapján azért végeztek, hogy megelőzzék a kismama szülés közbeni székletürítését. ez a jelenség ugyanis a beöntés után is bekövetkezhet, így egyre több helyen megkímélik a kismamákat ettől a tortúrától. A lényeg: egy percig se érezze magát kellemetlenül, ha mégis megtörténik a „baleset”, hiszen ez egy teljesen normális jelenség. Maradjon nyugodt, és nyomjon tovább, ahogy a szülésznő vagy az orvos kéri.
„Nem tudom, milyen fogamzásgátlót válasszak”
Nem is kell. A nőgyógyásza segíteni fog kiválasztani az önnek leginkább megfelelő fogamzásgátló módszert. Azonban azt tudnia kell, hogy az orvosok nagy része a méhen belüli fogamzásgátló eszközöket preferálja. Ezek ugyanis nem igényelnek napi szinten figyelmet, csökkentik a vérzés mennyiségét és a görcsöket, és jelentősen csökkentik a méhrák kialakulásának esélyét.
„Nem megfelelő a vizsgálat időpontja”
Előfordulhat, hogy a menstruációja megvicceli önt, és pont akkor vérzik, amikorra időpontot kapott az éves ellenőrző vizsgálatokra. Ilyenkor érdemes inkább új időpontot kérni, hiszen a rákszűrés menstruáció, hüvelyi vérzés mellett nem végezhető el. De ha önnek pont a rendellenes vérzés a panasza, mindenképpen menjen el az orvoshoz, aki bizony így is meg fogja vizsgálni önt és azután dönt a további teendőkről.