Mi okozza?
A húgyúti fertőzések hátterében vírusok, gombák állnak, de a legtöbb fertőzést az E. coli baktérium okozza. Kialakulási mechanizmusukat tekintve szokás leszálló, illetve felszálló fertőzések csoportjára osztani a húgyúti fertőzéseket. Leszálló fertőzésen azt értjük, amikor a kórokozó a vér útján más szervekből jut el a kiválasztórendszerhez és betegíti meg. A felszálló fertőzések (melyek hétköznapi néven felfázásként ismeretesek) akkor alakulnak ki, amikor a kórokozók a húgycsőnyíláson keresztül terjednek felfelé a húgyhólyagba, illetve onnan felfelé a vesemedencéhez.
Mivel anatómiai felépítésük miatt a nők fogékonyabbak a fertőződésre – a nők húgycsöve viszonylag rövidebb, így a baktériumok könnyebben feljutnak a húgyhólyagba, valamint a húgycső közel van a végbélhez és a hüvelyhez –, a fiatal nők körében mintegy ötvenszer gyakrabban fordul elő hólyaghurut, mint a férfiak között. A széklettel távozó baktériumok nem jelenthetnek veszélyt, ha az immunrendszer erős, és működik a szervezet természetes védelmi rendszere. Ám a téli hónapokban gyakori, hogy az immunrendszer legyengül, így a helytelen végbéltörlés vagy a szexuális aktus során könnyen kialakulhat fertőzés. A baktériumok ilyenkor megtelepednek a húgycsőben, majd feljutnak a hólyagba. Ritkán, de előfordulhat, hogy a vérereken keresztül jutnak baktériumok a vesébe, melyek ott megtelepedve szintén okozhatnak gyulladást.
Kellemetlen, néha fájdalmas tünetek
A hólyaghurut tünetei gyakran enyhék, ezért sokan nem fordulnak orvoshoz. Ezzel az a gond, hogy a nem kezelt hólyaghurut vesegyulladáshoz vezethet, melynek tünetei (erős derékfájdalom, láz) már sokkal kellemetlenebbek és a kezelés is időigényesebb. A kezeletlen hólyaghurut krónikussá válhat.
TÜNETEK:
- Gyakori vizelési inger
- Vizeléskor nagyon kevés vizelet távozik
- A vizelés előtt, közben és utána szúró, égő érzés
- Alhasi fájdalom
- Érzékenység a szeméremcsont fölött
- Vér a vizeletben
- Láz
- Hirtelen jelentkező, visszatarthatatlan vizelési inger
Hogyan előzhető meg?
A kórokozók és az irritáló anyagok mielőbbi kiürítése céljából igyon annyi vizet, hogy a vizelet színe a nap legnagyobb részében világos legyen. Ez minimum napi másfél liter fogyasztását jelenti. Csökkentse a koffein- és alkoholfogyasztást, mivel ezek az italok irritálhatják a húgyutakat. Az intim testrészeit csak vízzel mossa, kerülje a szappanok, tusfürdők használatát. Ne tartsa vissza a vizeletét huzamosabb ideig! Minél tovább marad a vizelet a hólyagban, annál nagyobb valószínűséggel szaporodnak el benne a baktériumok. Szexuális együttlét után mindig mossa meg a nemi szervét. Ne viseljen szűk alsóneműt. Egyen olyan ételeket, amelyekben sok C-vitamin és flavonoid van.