1. SPORTOLJON!
Újabb és újabb tanulmányok bizonyítják, hogy az egyik legjobb természetes szorongásoldó módszer a testmozgás. A Georgia Egyetem kutatói közel 3000 szorongásos betegségben szenvedő embert vizsgáltak, és arra a megállapításra jutottak, hogy azoknak a betegeknek, akiknek terápiájában szerepelt a napi mozgás, jelentősen csökkentek a szorongásos panaszaik. A gyaloglás, a futás, az úszás, a kerékpározás, az aerobikedzés a legjobb stresszoldók. Már egy 30 perces aerob – fokozott oxigénfelhasználással járó – edzés is serkenti az endorfinok termelését, ez a hormon pedig fájdalomcsillapító és szorongásoldó hatású.
2. VEGYEN MÉLY LÉLEGZETET!
Közhelynek tűnik, de igaz: a légzés szabályozásával csökkentheti a feszültséget. A hasi légzés elárasztja az agyat friss oxigénnel, stimulálva az idegrendszert, ellazítva a testet. Álljon meg egy pillanatra, üljön le, tegye egyik kezét a hasára, és lassan vegyen mély levőt úgy, hogy ne a mellkasa, hanem a hasa emelkedjen. Tartsa bent a levegőt pár másodpercig, majd lassan engedje ki. Ismételje addig, míg megnyugszik.
3. KERESSE A MELEGET!
A meleg természetes nyugtató hatása már évszázadok óta ismert. Enyhítheti a feszültséget forró fürdővel, amihez nyugtató hatású illóolajokat csepegtet, de remek szorongásoldó a szaunázás is.
4. KIRÁNDULJON!
Használjon ki minden pillanatot, amit a szabadban tölthet. Ha hét közben nincs lehetősége nagyobb sétát tenni a városon kívül, hétvégén mindenképpen hagyja maga mögött a betondzsungelt. A városi parkokban tett séták sajnos nem helyettesítik az erdőkben, hegyekben, vízpartokon tett túrákat.
5. MEDITÁLJON!
Mindössze napi 30 perc belső koncentrálás képes 38 százalékkal csökkenteni a szorongást és depressziót – hatékonysága az enyhébb antidepresszánsokéval vetekszik. Szakemberek szerint az önmagunkba mélyedés, az adott pillanat megélése segíthet elűzni a negatív érzelmeket.
6. KORTYOLJON KAMILLATEÁT!
Nyugtalan, feszült? A kamillatea nyugtató hatását egy flavonoidnak, az apigeninnek köszönheti. Folyamatos stressz idején vagy nagyobb megterheléskor érdemes 6-10 napig kúraszerűen inni, de egy nehéz nap után a nyugodt alvást is biztosíthatja egy csésze kamillatea elfogyasztásával.
7. FOGYASSZON SOK HALAT!
Az ómega 3 zsírsavak nemcsak a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát csökkentik: egy friss kutatás szerint, amelyet orvostanhallgatók bevonásával végeztek, már napi 2,5 milligramm ómega 3 zsírsav fogyasztása jelentősen csökkenti a szorongásos panaszokat, így a depresszió esélyét is. A legtöbb étrend-kiegészítő tartalmaz ómega 3 zsírsavakat, de ha hetente legalább háromszor fogyaszt 3-6 dkg lazacot, pisztrángot vagy szardíniát, természetes módon is biztosíthatja szervezete számára a nyugtató zsírsavakat.
8. HALLGASSON ZENÉT!
A zene remek fájdalomcsillapító, nyugtató: serkenti az örömérzetet okozó endorfinok termelődését a szervezetben, eltereli a figyelmet a kellemetlen dolgokról, lassítja a szapora szívverést és légzést. A relaxációs zene egyértelműen pozitív hatása mellett egyénfüggő, hogy ki milyen zenétől képes megnyugodni.
9. ALUDJON!
Az alváshiány és a szorongás kapcsolatát régóta kutatják, hiszen bizonyított, hogy azoknál, akik alvászavarral küszködnek, nagyobb arányban fordul elő depresszió és szorongás. Az azonban nem teljesen világos, hogy a szorongás tartja ébren a betegeket, vagy az álmatlanság növeli a szorongás kialakulásának kockázatát.