Kinek vannak tervei a nyárra? Minden fesztivál, foci Eb-meccs és megnézendő olimpiai verseny feljegyezve? De kinek vannak tervei három vagy esetleg öt évre? Ki ír listát szakmai fejlődésének a lépéseiről? Vagy arról, hogyan fog összegyűlni a pénz idős korára? Tervezés nélkül is lehet élni, de abban az esetben mások terveit fogjuk végrehajtani.

Célra tarts!

Mi az, hogy tervezés?

Sokan egyik napról a másikra élnek, eljárnak a munkába, teszik a dolgukat, de anélkül telnek az évek, hogy egyetlen önálló ötletet megvalósítottak volna. Leginkább a mélypontokon, kétségbeesésből szánják rá magukat a változtatásra. Mások meg nekiugranak, kitalálnak egy vállalkozást vagy keresik a tuti munkahelyet, esetleg hipp-hopp megvalósítják a rég vágyott biciklitúrát a Balaton körül. Mi a különbség a két életforma között? Az, hogy az egyik csak sodródik, nem fektet energiát a saját életútjába, nem akar többet, mást, se kalandot, se élményt, csak a kiszámíthatóságot. A másik típus meg ötletel és tervez, végiggondolja, miként tudja megvalósítani, és el is kezdi lépésről lépésre végigvinni. Mert itt van ám a kutya elásva: nem elég tervezni, meg is kell csinálni.

Hogyan fogalmazzam meg a céljaimat?

Például úgy, hogy egy nyugodt szombat délután fogunk egy papírt meg egy tollat, és elkezdjük írni, spontán és rendszertelenül, ami eszünkbe jut. Mik a céljaim a magánéletben? A karrieremben? Az élet egyéb területein, az egészségemmel, a hobbimmal, a szabadidőmmel kapcsolatosan? Mi az életcélom, mi vezérel engem? Nem kell félni, merészen írjunk le mindent, a papír elbírja. Ha eltöltünk ezzel egy-két délutánt, kiderülhet, mennyire vannak elképzeléseink a saját életünkről, és az is, ha semmiféle ötletünk nincsen a jövőnket illetően.

Ha nincsenek célok

Gyerekként még olyan eltökéltséggel tudtuk, mit akarunk, és véghez is vittük vagy véghez vitettük a szüleinkkel. Meg kell nézni, hol vész el az energiánk és a motivációnk, milyen félelmek, aggodalmak, hiedelemrendszerek akadályoznak abban, hogy célokat tűzzünk ki. Esetleg egy rossz élmény, egy kudarc vette el az önbizalmunkat? Akkor sincs okunk arra, hogy egy kudarc miatt parkolópályára tegyük az egész életünket. Senki nem számolja, hányszor próbálkozunk. Ilyenkor egészen egyszerű és rövid távú célokat érdemes kitűzni, ezek megvalósítása megerősítheti az önbizalmunkat, erőt és lendületet ad a nagyobb célokhoz.

Hosszabb távú tervezés

Mindig határozzuk meg, mit szeretnénk elérni, és tervezzük meg, hogyan jutunk el a célunkhoz. Képzeljük el, azaz vizualizáljuk a célunkat, milyen lesz, ha megvalósul. Kezdjük el finomítani a listánkat, részletezni a feladatokat, akár hetekre, napokra lebontva. A tervezés konkrét cselekvési ütemterv nélkül nem lesz több, mint álmodozás. Ha ez megvan, össze kell gyűjteni inspiráló ötleteket, amelyek segítenek a megvalósításban. Gondoljuk végig, mit nyerünk abból, ha megvalósul a célunk: csak nyerünk vagy veszítünk is valamit? Mérjük fel a forrásainkat, mind az anyagit, mind az időt. A nagy célok első látásra mindig ijesztőek, de ahogy a mondás is tartja, nem egészben kell az elefántot megenni, hanem feldarabolva.

Mi legyen a kifogásokkal?

Mindenkinek vannak jól bejáratott kifogásai, a túl nehéz, a túl bonyolult, a túl sokba kerül, az úgyse engedélyezik, van már egy hasonló… kezdetűeket szedjük össze mind. Egyenként vizsgálgassuk meg, hogy valóban százszázalékosan igazak-e, majd azt, hogy egészen biztosan a mi hiedelmünkről van-e szó. Mert az is könnyen előfordulhat, hogy valamelyik szülőnk kifogását hittük el és dédelgetjük tovább. Ha sikerül ezeket a hiedelmeket kitakarítani, rá fogunk jönni, a többségüket csak arra használjuk, hogy mentséget keressünk a kényelmességünkre, tehetetlenségünkre. Jó, és akkor mi legyen ezután? Az, hogy másképp döntünk, és új választásokat hozunk, hiszen a régiekkel nem jutottunk el oda, ahova szerettünk volna. A céltudatosság kulcsa, hogy gyorsan és sokat döntsünk, tudjuk, hogy mit akarunk

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink