1. Pár perc a jó közérzetért
Ahhoz, hogy a munkában (vagy bármilyen tevékenység végzésekor) ne fáradjon el, és nyugodt maradjon, szükség van közben pihenésre, jó érzésekre és persze motivációra. Ez csupán néhány percet vesz igénybe óránként, de higgye el, megéri, mert segít a stressz ellen!
Mit tehet, hogy energiát nyerjen és oldja a lassan felgyülemlő feszültséget? A legjobb, ha feláll az asztalától és sétálgat, közben felhívja a családtagjait vagy a barátait. Ha erre nincs lehetősége, akkor is szakítsa meg a munkáját, nézzen fotókat a gyerekeiről, nyaralásokról, utazásokról, vagy olvasson inspiráló idézeteket, nézzen meg rövid, vidám videobejegyzést kedvenc bloggerétől. Ábrándozhat későbbi úti célokról, megvalósításra váró tervekről – bármiről, ami boldoggá teszi. Olyan pihentető tevékenységet válasszon, amelyben jól érzi magát és ami motiválja, hiszen a cél a jó közérzet és a lendület megtartása.
2. Kezdje a napot jókedvűen!
Keljen kicsit korábban, mint kellene. Így a család ébredése előtt van ideje önmagára. Az ébredés utáni percek, amikor lehunyt szemmel próbál magához térni, a legnyugodtabb pillanatok minden ember életében. Aztán persze jönnek a nyomasztó gondolatok… Nos, ezt nem kellene hagynia! Gondoljon azokra az emberekre, akiket szeret és akik miatt érdemes nekivágni minden nehéznek ígérkező napnak. Vegye sorra azokat a dolgokat, amelyek örömet fognak szerezni, amiket bevethet a stressz ellen. Lehet ez a gyereke mosolya, egy finom kávé vagy a rügyező látványa a kertben. Ha van rá ideje, hallgasson halkan zenét, ha ez segíti a megnyugvásban, az elmélyedésben.
3. Legyen kíváncsi!
A meditáció az egyik legjobb gyógymód a stressz ellen, de nem mindig van idő és lehetőség a befelé fordulásra. Jó hír, hogy a figyelem kifelé történő összpontosításával ugyanúgy lehetséges a stresszoldás. Engedje szabadjára a kíváncsi énjét, az érzékszerveit, és vegye észre a részleteket: a napsütést, a vacsorára fogyasztott zöldségek, gyümölcsök élénk színeit, az ablakpárkányon ugráló madár csicsergését. Az ilyen fajta kíváncsiság beindítja az agy jutalmazásért felelős területének működését, ami jobb közérzetet eredményez, ráadásul javítja a memória működését, segíti a tanulási folyamatokat.
4. Győzze le a fő ellenségeket!
A stresszt leginkább két dolog táplálja: a félelem és a fáradtság. A túlélés függ attól, hogy az agyunk képes-e fizikai és érzelmi fenyegetéseket észlelni. A félelmet kiváltó pillanatok vagy események növelik a pulzusszámot, az agy pedig tárolja az információt, amelynek segítségével megvédhet minket a jövőbeni veszélyektől. Az agy a túlélés miatt nagyobb figyelmet fordít a rossz hírekre, mint a jókra. Könnyebben emlékezünk a rosszra, mert az agy olyan hormonokat szabadít fel, amelyek erősítik a konkrét emlékeket, még jobban beleágyazva magát az elménkbe. Az eredmény pedig: még több feszültség. De mit tehetünk a félelem és fáradtság okozta stressz ellen?
Míg számos szervünk megállás nélkül dolgozik, addig az agynak szüksége van pihenésre. Minél intenzívebb egy-egy tevékenység, annál gyorsabban elfárad az agyunk – ez bekövetkezhet percek vagy órák alatt, a tevékenységtől, a környezettől, a fizikai és a mentális állapottól függően. Ha az agy elfárad, az bizony stresszhez vezet, a stressz viszont fáradtsághoz – ördögi kör, amiből nehéz szabadulni. Éppen ezért nagyon fontos – különösen most – a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, valamint a már említett meditáció és különböző nyugtató légzőgyakorlatok elvégzése.
Gyengébbik nem?
Egyre inkább úgy tűnik, hogy a nők jóval stresszesebbek, mint a férfiak. Ennek – a közhiedelemmel ellentétben – nem az az oka, hogy mi, nők kevésbé tudnánk megbirkózni a felmerülő nehézségekkel, sokkal inkább az, hogy hajlamosabbak vagyunk elfojtani a feszültséget, és mindenáron meg szeretnénk felelni az elvárásoknak. Ez pedig egy idő után a mentális egészség megromlásához vezet.
EZ IS ÉRDEKELHETI:
- Úton a belső béke felé
- Stressz, fejfájás, oldalszúrás – így segít a helyes légzés
- Csakragyógyászat: így töltődj fel energiával!