Kinek van sok barátja?
Három életszakaszban lehet igazán könnyen barátokat szerezni, a középiskolában, a felsőoktatásban, illetve az anyaság első szakaszában, amíg nem lesz iskolás a gyerek. A munka és a család közötti folyamatos egyensúlyozás persze korlátozza a lehetőségeket, de 30-as, 40-es éveinkben is lehet új barátokat szerezni. Csak ki kell lépni a komfortzónánkból. mindannyian ismerünk olyan embereket, akiknek évtizedes, mély barátságaik vannak, és kevésbé szoros kapcsolataikat is ápolják. Mit tudnak vajon ők, mitől vonzzák az embereket? Elsősorban kedvesek mindenkivel és nyitottak más emberek iránt. Nem véleményezik rögtön a másik embert, nem akarják minősíteni a külsejét, viselkedését, nem pletykálnak állandóan. Tudják és elfogadják, hogy mindenki másképp éli az életét. tudják, hogy senki sem tökéletes, így nem a hibákra, hanem a jó dolgokra összpontosítanak.
Ez stabil önértékelést feltételez, természetesen. Nem érzik sértve magukat, ha valakinek más a véleménye, nem veszik személyes támadásnak, ha valaki nemet mond. Képesek barátságosan társalogni, nem fortyannak fel mindenen, nem agresszívek, és nincsen az a kényszerük, hogy mindenkit letoljanak, megneveljenek. tudják, hogy a varázsmondat a – mit tehetek érted? –, Nem pedig a saját gondjaik állandó mantrázása. Ha barátokra vágyunk, nem árt ezeket a tulajdonságokat erősíteni magunkban. A kedvesség a barátságmágnes, azt mondják a szakemberek. továbbá azt tanácsolják, hogy a barátok kiválasztásában is kövessük a kémiát, ha valakinek az egyénisége mély benyomást tesz ránk, ha azonnal rokonszenvet érzünk, akkor nyilván több közös pont lesz a karakterünkben is.
Munkahelyi barátságok
A pályakezdő éveket lezárva, harminc körül, a karrierépítés szakaszában a szakmánk révén kerülünk kapcsolatba emberekkel. Szerencsés helyzet az, amikor olyanokkal dolgozunk együtt, akikkel hasonlóan gondolkodunk, és a napi feladatokon kívül is találunk közös témát. Persze ez még nem barátság, ez inkább jó kollegiális viszony. A barátok a munkán túl is igénylik egymás társaságát, szerveznek közös programot, bulit, nyaralást. Ha túlságosan versengő a légkör, akkor persze nehezebb őszinte kapcsolatokat teremteni. A munkahelyi kapcsolatok próbája mindig a távollét, egy hosszabb betegség vagy gyerekszülés után derül ki, valóban fontosak voltunk-e a többieknek, vagy a kiszállásunk után a kutyát sem érdekli, mi van velünk.
Buli a szomszédokkal
A szomszédokkal sok okból hasznos jóban lenni, de nyilván a barátsághoz kell a rokonszenv, a közös érdeklődés. Ha új helyre költözünk, célszerű bemutatkozni a közvetlen szomszédoknak, és tapintatosan érdeklődni a közvetlen környezetünkben élőkről. A hasonló életkorú gyerekek sokat segíthetnek abban, hogy a szülők is jóban legyenek. A kertészkedők pillanatok alatt találnak témát, esetleg közös feladatot.
Élethosszig tartó tanulás
Aki nem akar hátrányba kerülni a munkaerőpiacon, az rendszeresen képzi magát, sok területen. Egy nyelvtanfolyam, egy továbbképzés, egy tréning kiváló terep arra, hogy új kapcsolatokat teremtsünk. Persze ehhez nyitottnak kell lenni, nem utolsóként érkezni és elsőként távozni. A karrierépítésben is jól jöhet minden új szál, de ha csak szimpátiából barátkozunk, érdek nélkül, az még tartalmasabb kapcsolat építésére ad lehetőséget.
Új hobbi
Talán a legjobb módja annak, hogy új barátokat szerezzünk, ha valami újba fogunk. Ekkor találkozhatunk olyan emberekkel, akiknek hasonló a dilije, mániája, szenvedélye. Lehet ez könyvklub vagy zumbacsoport, vérmérsékletünk szerint. A sportolás is ide tartozik, a programok egy futóklubbal vagy egy bringás csapattal a leghasznosabb szabadidős elfoglaltságok.