Legyen „küldetése” a családnak!
Szervezeteket és vállalatokat úgy hoznak létre az emberek, hogy megfogalmazzák a legfontosabb céljaikat. Miért lenne ez másképp a családdal? Ha egy férfi és egy nő családot alapít, mindketten szeretnének valamit: elsősorban érzelmi és anyagi biztonságot. A gyerekek megszületése után sem változik a helyzet. A gyerekeket is el kell helyezni ebben a rendszerben, és nekik is hozzá kell járulniuk ehhez a folyamathoz, az életkoruknak megfelelően. Ehhez elengedhetetlen, hogy a családtagok partnerként tekintsenek egymásra.
Szervezzenek családtörténeti utazásokat!
Ki ne szeretné megmutatni ősei szülőföldjét a gyerekeinek? Kerekedjenek fel, és fedezzék fel közösen a családjuk múltját, történelmét. Keressenek fel távol élő rokonokat, és ha tehetik, vigyék magukkal a nagyszülőket, nagynéniket és nagybácsikat is az útra. Ha ez túl bonyolult és drága lenne, mutassák meg gyerekeiknek, önök hol töltötték a gyerekkorukat! Keressék fel azokat a helyeket, ahová a gyerekeik megszületése előtt jártak, és mutassák meg, hol ismerkedtek meg.
Meséljenek!
A családi történetek nagyon fontosak a kultúra és a hagyományok miatt, és egyfajta kapcsolatot is jelentenek a generációk között. A gyerekek imádják hallgatni azokat a történeteket, amelyekben a szüleik, nagyszüleik gyerekek, és még jobban szeretik az olyan meséket, amelyekben ők a főszereplők.
Vonják be életükbe a nagyszülőket!
Lehet, hogy önök sokat dolgoznak, és alig jut idejük a szüleikre, de a gyerekeiknek szükségük van a nagyszülőkre. Tanulmányok szerint azok a fiatalok, akiknek a nagyszüleik aktívan jelen voltak az életükben, kevesebb lelki problémával küszködtek kamaszként és fiatal felnőttként, ráadásul a szociális kapcsolataik is jobbak voltak, mint azoknak a társaiknak, akik kénytelenek voltak nélkülözni a nagyszülőket. Különösen igaz ez egyszülős háztartások esetében. Segítsék gyermekeiket abban, hogy gyakran eljussanak a nagyszüleikhez, vagy legalábbis rendszeresen tudjanak telefonon beszélgetni.
Családi találkozók? Igen!
Sokan gyűlölik a családi összejöveteleket, pedig ezek szakemberek szerint nagyon fontosak. A fix együttlétek – szombat délutáni sütizések, vasárnapi ebédek – támpontot jelentenek a családtagok életében, várakozással tekintenek rájuk. A legtöbben csak akkor jönnek rá ezeknek az együttléteknek a fontosságára, amikor egy-egy alkalom kimarad.
Tudjanak köszönetet mondani!
Minden alkalommal, amikor a családban valaki úgy érzi, hogy a másik jót tett, köszönjék meg neki. A gyerek levitte a szemetet anélkül, hogy megkérték volna erre? Apa önként elhozta a tisztítóból a ruhákat? Anya késő este is megcsinálta a jelmezt a másnapi sulibulira? Természetes, hogy mindenkinek vannak feladatai egy családban, és azt el is végzi, de vannak helyzetek, amikor a hálánkat ki is kell mutatni. Törekedjenek arra, hogy a jó dolgokat is észrevegyék és megbeszéljék.
Önkénteskedjenek együtt!
Pozitív dolgokat tenni a tágabb közösségért mindenki számára inspiráló. Tanítsák meg erre a gyermekeiket is! Bizonyított, hogy azokban a családokban, ahol a gyerekek a szüleikkel együtt részt vesznek jótékonysági munkákban, melegebb és oldottabb a légkör, mint más családoknál.