A termékenységgel kapcsolatban számos tévhit kering, elég csak az interneten terjedő, egymásnak ellentmondó hírekre gondolni. De „jó tanácsokat” az ismerősöktől, kollégáktól is kaphat az, aki próbál teherbe esni. Összegyűjtöttük a leggyakoribb mítoszokat.

Jön a baba? Tények és tévhitek a termékenységről

Tévhit: A ciklus során bármikor teherbe lehet esni.

Tény: ha szexel, teherbe eshet, ezért sokan, ha babát szeretnének, gyakrabban szeretkeznek, mint máskor. de minden hónapban vannak olyan időpontok, amikor a fogamzóképesség fokozott, máskor pedig alacsony. a petesejt, miután kiszabadul a petefészekből, csak 12–24 óráig tud megtermékenyülni. Néha azonban több petesejt is megérik, ráadásul az ondósejt akár öt napig is életben maradhat. mivel a spermiumnak több nap is kellhet, míg eljut a petevezetékbe, a fogamzás esélye úgy növelhető, ha közösülés történik azon a héten, amely öt nappal a peteérés előtt kezdődik és a peteérés utáni második napig tart. ehhez tudni kell, hogy mikor következik be az ovuláció.

Ha a ciklus nem rendszeres, nem lehet megjósolni a peteérés időpontját. a lényeg az, hogy ez valójában inkább időzítési probléma: a több szex nem javítja a teherbeesési esélyeket, sőt jelentősen csökkentheti a spermaszámot.

Tévhit: A szeretkezés utáni testhelyzet befolyásolja a teherbeesést.

Tény: a gravitáció miatt szeretnénk azt hinni, hogy számít a testhelyzet: szegény ondósejteknek „felfelé” kell kaptatniuk. hogy megpróbálják a méh felé irányítani a spermiumokat, sokan megemelik a csípőjüket szeretkezés után vagy a levegőbe emelik a lábukat, esetleg a falhoz támasztják azokat. az igazság azonban az, egyelőre nem sok bizonyítékot találtak arra, hogy a testhelyzet javítaná a teherbeesés esélyét.

Tévhit: A lombikbébiprogram mindenkinek sikerül.

Tény: csodákra az orvosok sem képesek. az IVF-eljárások sikeressége mindössze 20-30 százalék körüli. ráadásul sok nő azonnal belevágna, hallva a sikertörténeteket. pedig az is előfordulhat, hogy nincs is szükség lombikprogramra. Lehet, hogy olyan elváltozás, betegség áll a háttérben, amely jól kezelhető, és így a természetes teherbeesés is megvalósulhat. Ezért nagyon fontos, hogy ne rögtön a mesterséges megtermékenyítésben gondolkodjon, hanem kövesse az orvosa utasításait.

Tévhit: A testsúly nem befolyásolja a termékenységet.

Tény: a jelentős túlsúly felborítja a hormonrendszer működését, így gátolva a teherbeesést. a zsír ösztrogént termel, a magas ösztrogénszint pedig csökkenti a fogamzóképességet. De nemcsak a súlytöbblet, hanem az alacsony testsúly is okozhat terméketlenséget. ha nincs elegendő mennyiségű testzsír, a peteérés rendellenes lehet, és a méh is nehezebben fogadja be a megtermékenyített petesejtet. a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitelről is gondoskodni kell, hiszen a vitaminhiányos állapot is gátolhatja a fogamzást.

Tévhit: A koffein gátolja a teherbeesést.

Tény: ahhoz, hogy létrejöjjön a teherbeesés, a petesejteknek a petevezetéken át a méhbe kell jutniuk. Az út megtételében parányi csillószőrök és a petevezeték falának izom-összehúzódásai segítik. A koffein – egereken végzett kísérletek szerint – gátolja a petevezeték falának összehúzódását koordináló sejteket. Ehhez azonban sok-sok koffeinre lenne szükség. Az orvosok szerint napi 1-2 csésze kávé fogyasztása megengedett.

Ezek is érdekelhetnek

5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…
Menopauza 40 felett: tünetek és kezelési lehetőségek
A változókor, az ösztrogénszint csökkenése egy természetes folyamat, amely minden nő életében bekövetkezik, általában 50 éves kor körül. Ha azonban ez a folyamat még a negyedik X előtt kezdődik el, akkor korai menopauzáról beszélünk.
Kis tettek nagy célokért
A fenntarthatóság, az értékállóság, a tudatosság és újrahasznosítás már nem egy megfoghatatlan, távoli fogalomcsoport, amelyet egyénenként képtelenség lenne értelmezni, beépíteni az életünkbe. Éppen ezért mielőbb a mindennapok megszokott részévé kell tennünk annak érdekében, hogy kedvező változást érhessünk el, és egy élhetőbb világot hagyjunk a gyermekeinkre, unokáinkra.

Ajánlataink