A termékenységgel kapcsolatban számos tévhit kering, elég csak az interneten terjedő, egymásnak ellentmondó hírekre gondolni. De „jó tanácsokat” az ismerősöktől, kollégáktól is kaphat az, aki próbál teherbe esni. Összegyűjtöttük a leggyakoribb mítoszokat.

Jön a baba? Tények és tévhitek a termékenységről

Tévhit: A ciklus során bármikor teherbe lehet esni.

Tény: ha szexel, teherbe eshet, ezért sokan, ha babát szeretnének, gyakrabban szeretkeznek, mint máskor. de minden hónapban vannak olyan időpontok, amikor a fogamzóképesség fokozott, máskor pedig alacsony. a petesejt, miután kiszabadul a petefészekből, csak 12–24 óráig tud megtermékenyülni. Néha azonban több petesejt is megérik, ráadásul az ondósejt akár öt napig is életben maradhat. mivel a spermiumnak több nap is kellhet, míg eljut a petevezetékbe, a fogamzás esélye úgy növelhető, ha közösülés történik azon a héten, amely öt nappal a peteérés előtt kezdődik és a peteérés utáni második napig tart. ehhez tudni kell, hogy mikor következik be az ovuláció.

Ha a ciklus nem rendszeres, nem lehet megjósolni a peteérés időpontját. a lényeg az, hogy ez valójában inkább időzítési probléma: a több szex nem javítja a teherbeesési esélyeket, sőt jelentősen csökkentheti a spermaszámot.

Tévhit: A szeretkezés utáni testhelyzet befolyásolja a teherbeesést.

Tény: a gravitáció miatt szeretnénk azt hinni, hogy számít a testhelyzet: szegény ondósejteknek „felfelé” kell kaptatniuk. hogy megpróbálják a méh felé irányítani a spermiumokat, sokan megemelik a csípőjüket szeretkezés után vagy a levegőbe emelik a lábukat, esetleg a falhoz támasztják azokat. az igazság azonban az, egyelőre nem sok bizonyítékot találtak arra, hogy a testhelyzet javítaná a teherbeesés esélyét.

Tévhit: A lombikbébiprogram mindenkinek sikerül.

Tény: csodákra az orvosok sem képesek. az IVF-eljárások sikeressége mindössze 20-30 százalék körüli. ráadásul sok nő azonnal belevágna, hallva a sikertörténeteket. pedig az is előfordulhat, hogy nincs is szükség lombikprogramra. Lehet, hogy olyan elváltozás, betegség áll a háttérben, amely jól kezelhető, és így a természetes teherbeesés is megvalósulhat. Ezért nagyon fontos, hogy ne rögtön a mesterséges megtermékenyítésben gondolkodjon, hanem kövesse az orvosa utasításait.

Tévhit: A testsúly nem befolyásolja a termékenységet.

Tény: a jelentős túlsúly felborítja a hormonrendszer működését, így gátolva a teherbeesést. a zsír ösztrogént termel, a magas ösztrogénszint pedig csökkenti a fogamzóképességet. De nemcsak a súlytöbblet, hanem az alacsony testsúly is okozhat terméketlenséget. ha nincs elegendő mennyiségű testzsír, a peteérés rendellenes lehet, és a méh is nehezebben fogadja be a megtermékenyített petesejtet. a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitelről is gondoskodni kell, hiszen a vitaminhiányos állapot is gátolhatja a fogamzást.

Tévhit: A koffein gátolja a teherbeesést.

Tény: ahhoz, hogy létrejöjjön a teherbeesés, a petesejteknek a petevezetéken át a méhbe kell jutniuk. Az út megtételében parányi csillószőrök és a petevezeték falának izom-összehúzódásai segítik. A koffein – egereken végzett kísérletek szerint – gátolja a petevezeték falának összehúzódását koordináló sejteket. Ehhez azonban sok-sok koffeinre lenne szükség. Az orvosok szerint napi 1-2 csésze kávé fogyasztása megengedett.

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink