A termékenységgel kapcsolatban számos tévhit kering, elég csak az interneten terjedő, egymásnak ellentmondó hírekre gondolni. De „jó tanácsokat” az ismerősöktől, kollégáktól is kaphat az, aki próbál teherbe esni. Összegyűjtöttük a leggyakoribb mítoszokat.

Jön a baba? Tények és tévhitek a termékenységről

Tévhit: A ciklus során bármikor teherbe lehet esni.

Tény: ha szexel, teherbe eshet, ezért sokan, ha babát szeretnének, gyakrabban szeretkeznek, mint máskor. de minden hónapban vannak olyan időpontok, amikor a fogamzóképesség fokozott, máskor pedig alacsony. a petesejt, miután kiszabadul a petefészekből, csak 12–24 óráig tud megtermékenyülni. Néha azonban több petesejt is megérik, ráadásul az ondósejt akár öt napig is életben maradhat. mivel a spermiumnak több nap is kellhet, míg eljut a petevezetékbe, a fogamzás esélye úgy növelhető, ha közösülés történik azon a héten, amely öt nappal a peteérés előtt kezdődik és a peteérés utáni második napig tart. ehhez tudni kell, hogy mikor következik be az ovuláció.

Ha a ciklus nem rendszeres, nem lehet megjósolni a peteérés időpontját. a lényeg az, hogy ez valójában inkább időzítési probléma: a több szex nem javítja a teherbeesési esélyeket, sőt jelentősen csökkentheti a spermaszámot.

Tévhit: A szeretkezés utáni testhelyzet befolyásolja a teherbeesést.

Tény: a gravitáció miatt szeretnénk azt hinni, hogy számít a testhelyzet: szegény ondósejteknek „felfelé” kell kaptatniuk. hogy megpróbálják a méh felé irányítani a spermiumokat, sokan megemelik a csípőjüket szeretkezés után vagy a levegőbe emelik a lábukat, esetleg a falhoz támasztják azokat. az igazság azonban az, egyelőre nem sok bizonyítékot találtak arra, hogy a testhelyzet javítaná a teherbeesés esélyét.

Tévhit: A lombikbébiprogram mindenkinek sikerül.

Tény: csodákra az orvosok sem képesek. az IVF-eljárások sikeressége mindössze 20-30 százalék körüli. ráadásul sok nő azonnal belevágna, hallva a sikertörténeteket. pedig az is előfordulhat, hogy nincs is szükség lombikprogramra. Lehet, hogy olyan elváltozás, betegség áll a háttérben, amely jól kezelhető, és így a természetes teherbeesés is megvalósulhat. Ezért nagyon fontos, hogy ne rögtön a mesterséges megtermékenyítésben gondolkodjon, hanem kövesse az orvosa utasításait.

Tévhit: A testsúly nem befolyásolja a termékenységet.

Tény: a jelentős túlsúly felborítja a hormonrendszer működését, így gátolva a teherbeesést. a zsír ösztrogént termel, a magas ösztrogénszint pedig csökkenti a fogamzóképességet. De nemcsak a súlytöbblet, hanem az alacsony testsúly is okozhat terméketlenséget. ha nincs elegendő mennyiségű testzsír, a peteérés rendellenes lehet, és a méh is nehezebben fogadja be a megtermékenyített petesejtet. a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitelről is gondoskodni kell, hiszen a vitaminhiányos állapot is gátolhatja a fogamzást.

Tévhit: A koffein gátolja a teherbeesést.

Tény: ahhoz, hogy létrejöjjön a teherbeesés, a petesejteknek a petevezetéken át a méhbe kell jutniuk. Az út megtételében parányi csillószőrök és a petevezeték falának izom-összehúzódásai segítik. A koffein – egereken végzett kísérletek szerint – gátolja a petevezeték falának összehúzódását koordináló sejteket. Ehhez azonban sok-sok koffeinre lenne szükség. Az orvosok szerint napi 1-2 csésze kávé fogyasztása megengedett.

Ezek is érdekelhetnek

Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.
Marianna 26 kilót fogyott: „Újra érzem, hogy nő vagyok”
Fontos, hogy a gyerekek, kamaszok milyen környezetben nőnek fel, és milyen nőképet látnak maguk előtt. Marianna (50) ebből a szempontból is gondos anya, aki még a fogyásnál is ügyelt arra, hogy jó példát mutasson.
Hogyan ehetünk birsalmát, ha diétázunk?
Savanykás ízű, nehezen tisztítható gyümölcs – mégis, a birsalma az egyik legegészségesebb őszi csemege. Érdemes esélyt adni az illatozó, aranysárga almának.
A legjobb trükkök, amivel megerősítheted a gyerek immunrendszerét
Nagyon fontos, hogy a hűvösebb hónapokra alaposan és tudatosan állítsuk össze a gyerekeink étrendjét, hogy megerősítsük az immunrendszerüket.
Ez az ősz legjobb zsírfaló itala, éjszaka segíti a fogyást
Maradj formában ősszel is. A legjobb, ha mindig frissen készíted el és minden nap iszol belőle egy keveset. Hidd el a látványos hatás nem marad el.
Hihetetlen, milyen egészséges! Nagyanyáink titkos alapanyaga: Jászvaj
Folyékony arany, amelynek nem csak az íze mennyei, de az egészségünkre is fantasztikus hatással van.

Ajánlataink