Egy felmérés szerint az irodában dolgozók negyven százaléka nem tart ebédszünetet, és sokan vannak olyanok, akik az íróasztal mellett ülve, a gép előtt fogyasztják el az otthonról hozott ételt. Ők azok, akik úgy gondolják, másként nem tudják időben befejezni a határidős munkákat, és hatékonyabbak, ha szabotálják a déli „pihenést”. Pihenést mondtunk, hiszen az ebédszünet a testi és a szellemi felfrissül és ideje, amely jótékonyan hat az egészségre. Nézzük, miért érdemes nyugodtan ebédelni a dolgos hétköznapokon is.

Kötelező ebédszünet

Segít az egészséges étkezési szokások kialakításában

Azok, akik kihagyják az ebédszünetet, gyakrabban esznek gyorséttermekben, többször választanak tartósítószereket, ízfokozókat tartalmazó előrecsomagolt szendvicseket, és sokszor nassolnak az irodaházakban található automatákból. Dietetikusok szerint az ebédszünet segít az egészséges étkezési szokások kialakításában. Ráadásul, ha otthonról viszi az ételt, garantáltan friss és egészséges összetevőkből készítheti tápláló ebédjét. Nem csak a főtt ételt érdemes otthonról vinni: a friss zöldség- és gyümölcssaláták, a szendvicsek is egészséges alternatívái az irodai kosztnak.

Csökkenti a fájdalmat

Nem lehet büntetlenül nyolc-tíz órát az íróasztal mögött ülni. Az ülés és a rossz testtartás megterheli a gerincet és az izmokat. A séta oldja a kényszerű mozdulatlanságot, segít nyújtani a gerincet és az izmokat, megszüntetve a fájdalmat és a rossz közérzetet. Ha az ebédjét a közeli parkban, téren költi el, nem csak a mozgás előnyeit élvezheti: a mesterséges fény és oxigénszegény környezet helyett napsütésben és friss levegőn lehet, ami jótékonyan hat az agyműködésre is.

Hatékonyabbá tesz

Ha a számítógép előtt fogyasztja el az ebédjét, az agya nem kap esélyt arra, hogy kikapcsoljon, pihenjen. Az eredmény: délutáni fáradtság, nehézkes gondolkodás, csökkenő hatékonyság. Azonban, ha egy kicsit sétál a szabadban vagy akár az étkezőben elköltött ebéd után, újult erővel tudja majd a munkáját végezni. Negyven-hatvan perces ebédszünet után az íróasztalához visszatérve, készen áll a délutáni kihívásokra, motiváltabb lesz és nő a koncentrációs képessége.

Segít az egészség megőrzésében

Kutatások szerint azok a munkavállalók, akik minimálisan tíztizenöt percet sétálnak ebéd után, elmondhatják, hogy sokat tesznek az általános egészségi állapotuk megőrzéséért. Az ülőmunka ugyanis gyakran felelős a különböző szív- és érrendszeri betegségek, anyagcserezavarok kialakulásáért. Ha ebédidőben mozog is, nem csak kalóriát éget, hanem e betegségek kialakulásának kockázatát is csökkenti.

Javítja az emésztést

Az étteremben, étkezőben vagy akár a szabadban (parkban, játszótéren) elköltött ebéd során jobban élvezheti az ételek ízét, és az emésztőrendszernek is esélyt ad arra, hogy megfelelően feldolgozza az elfogyasztott ételt. Így elkerülheti az olyan kellemetlen tüneteket, mint a haspuffadás vagy a teltségérzet. Azt is megfigyelték, hogy azok, akik az íróasztalnál ülve ebédelnek, gyorsabban és többet esznek, mint azok, akik nyugodtan, a számítógépüktől távol költik el ebédjüket.

Nyugodtabbá tesz

A nyugodtan elfogyasztott ebéd után lehetősége van átgondolni, milyen feladatok várnak még aznap önre. Sokan ilyenkor készítik el a feladatlistájukat, és kihasználva az időt, elmennek ügyeket intézni, például postára, bankba vagy a tisztítóba. Ezek a gyorsan elvégezhető feladatok segítenek abban, hogy kevésbé érezze magát stresszesnek és nyugodtabban végezze délután a munkáját.

Csökkenti a munka negatív hatásait

A barátaival, munkatársaival elköltött ebéd segít csökkenteni egy mozgalmas munkanap negatív hatásait. a közös ebéd, a beszélgetés, a nevet és erősíti a mentális egészséget. Ilyen helyzetekben ugyanis általában nem beszélnek a munkáról, ez vidámabbá tesz és segíti a társas kapcsolatok elmélyülését.

Ezek is érdekelhetnek

Roppanó falatok, kirobbanó ízek: Őszi vitaminsaláták
Az őszi elején még mindig vágyunk a friss, nyári ízekre, ezrét érdemes minden étkezésünket kiegészíteni egy finom idénysalátával. Ezekkel nem csak az ételeinket dobjuk fel, de a szervezetünket is feltöltjük vitaminokkal.
3 zseniális étel sütőtökből, ha diétázol
A sütőtök nem csak finom, hanem alacsony kalória- és magas rosttartalma miatt ha fogyni szeretnél egy szuper alapanyag.
Természetes módszerek nőknek vérnyomás csökkentésére
A változó kor számos kellemetlen tünettel jár, mint a hangulatingadozás, hőhullám, álmatlanság. De vajon mi köze a vérnyomásunkhoz?
Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.

Ajánlataink