Ki korán kel, aranyat lel?
Vajon igaz a mondás? Érdemes korán kezdeni a napot? több munka, feladat és élmény fér bele, vagy csak jól kifáradunk a végére? Van, aki alighogy kinyitotta a szemét, máris a közösségi oldalakat ellenőrzi, történt-e valami pótolhatatlan, míg aludt. Mások szeretnek komótosan reggelizni, a legelszántabb kisebbség pedig edzeni megy. Meg persze vannak az anyukák, akik reggel végzik a családmenedzsment legkomolyabb feladatait: elindítják a családot, reggelit készítenek, ruhát adnak az elégedetlenkedő gyerekeknek, tízórait csomagolnak, visszaszaladnak a tornacuccért, nekik másra reggel nincsen idejük.
Ahány ember, ahány család, annyiféle reggel. Kérdés az, van-e ideális napindítás? Az egészen biztos, hogy a kulcs a szervezettségben van, minél összeszedettebben és szervezettebben indítjuk a napjainkat, annál több feszültségtől kíméljük meg magunkat.
Ide nekem az oroszlánt!
Vannak tanácsadók, akik következetesen azt hajtogatják, hogy kezdjük a napot valami értelmes és fontos feladat megoldásával. Ezt alátámasztja az a megfigyelés is, hogy az akaraterőnk és az önkontrollunk is reggel van a csúcson. Minél hosszabb a nap, annál nagyobb jelentősége van ezeknek a reggeli óráknak. Ha ekkor sikerült elvégezni a legrázósabb, legnagyobb energiát igénylő feladatainkat, a könnyedebbekkel már fáradtabban is megbirkózunk. Vonatkozik ez hétvégén a házimunkára is. Ha reggel megfőzzük az ebédet, akkor délben csak melegíteni kell, lesz 2-3 szabad óránk, amit kedvünkre tölthetünk.
Nyeld le a békát!
A híres írónak, Mark Twainnek volt egy mondása, miszerint reggel elsőként egyél meg egy élő békát, annál sokkal rosszabb dolog már nem történhet veled. Ez a mondás inspirálta a neves amerikai trénert, menedzseroktató Brian Tracyt, hogy kidolgozza a békastratégiát. A másnapi feladat előkészítését mindig előző nap kell elkezdeni. Írjuk össze munka végeztével, hogy reggel mivel kezdünk, mi lesz az a béka, amit elsőként le kell nyelnünk. Mindig ragaszkodjunk a listánkhoz, és mindig készítsük el a másnapi listát.
Ezt variálhatjuk úgy is, hogy azt írjuk le, mi az, amit szeretnénk megvalósítani másnap. A szervezettség magasiskolája, amikor képesek vagyunk úgy összehangolni a család és a saját dolgainkat, hogy ne legyenek felesleges körök. Persze ha az egyik gyereket a város alsó végére írattuk óvodába, a másikat meg épp a másik végére iskolába, akkor bizony a saját életünket nehezítjük meg.
Öt perc meditálás
Ha már reggel kimerültnek és dekoncentráltnak érzi magát, érdemes bevezetni az ötperces meditációt, amikor felidézi a céljait, és hálát ad azért, amije van. Ez a rövid kis gyakorlat alkalmas arra, hogy kihozza a negatív érzelmekből, felvegye a kapcsolatot a belső erejével. érdemes és hasznos ilyenkor néhány megerősítő mondatot ismételgetni, olyanokat, hogy: Van erőm és képességem, hogy a feladataimat sikerrel ellássam. Vagy: Napról napra jobban vagyok, bízom magamban.
Találjuk meg a hangsúlyokat!
Sokan a levelek, üzenetek olvasásával kezdik a napot, így ezeket az értékes órákat egy rutinszerűen is elvégezhető tevékenységre fecsérlik. Mindig meg kell találnia a nap folyamán a hangsúlyokat, a nagy teljesítményeknek és a rutinszerű munkáknak legyen ritmusa. E-maileket az ebéd utáni bágyadt, álmoskás időszakban is olvashatunk.
Sport reggel?
Családanyaként és munkavállalóként ez ma Magyarországon nem valósítható meg, legfeljebb hétvégente. De aki megteheti, az tegye, mert sok előnye származhat a korai mozgásból, főleg azután, hogy hozzászokott a szervezete. Addig persze olyan lesz, mintha lebunkózták volna, és órákig csak lézengeni fog, de ha átállt a szervezete, akkor a sport sokkal inkább felfrissíti, kitisztítja a fejét, új ötletekre sarkallja.