Gyorséttermi ételek
A péksütemények (croissant, fánk, kakaós csiga stb.) és a gyorséttermi ételek (például hamburger, hot-dog, pizza) gyakori, rendszeres fogyasztása a hangulatot is befolyásolja. Egy spanyol kutatás rámutatott, hogy azok, akik szívesen fogyasztanak ilyen ételeket, 51 százalékkal hajlamosabbak a depresszióra, mint akik kevesebb gyorséttermi ételt esznek.
Az, hogy egyre több a hangulatzavarral, depresszióval küzdő ember, elsősorban a táplálkozással magyarázható. A telítetlen és többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmazó olajos magvak, növényi olajok helyett sokan választják a telített zsírsavakban gazdag gyorséttermi és félkész ételeket.
Szociális kapcsolatok
Nem csak a családi és baráti kapcsolatok segíthetnek a mentális egészség megőrzésében. Egy egészséges ember életében fontos a valahová tartozás érzése, élménye – legyen az egy edzőterem vagy egy sakk-klub. A jól működő szociális kapcsolatok erősítik a lelket és segítenek legyőzni a fizikai kihívásokat.
Genetikai örökség
A szorongásra, depresszióra való hajlam örökölhető. Nem egyetlen gén a felelős a depresszióért, de a rá való hajlamot sok különböző gén együttes hatása okozza. Ez azt jelenti, előfordulhat, hogy valaki hordozza ugyan a genetikai programot, de ahhoz, hogy a betegség megjelenjen, több körülménynek kell együtt teljesülnie.
Tanulmányok szerint, ha az anya depressziós, akkor 40 százalék az esélye, hogy a gyermeke is hajlamos lesz rá. Ilyenkor nagyon fontos a megelőzés: meg kell tanulni különböző stresszoldó technikákat, amelyek segítenek, ha valamilyen tragikus vagy kellemetlen esemény következik be.
Testsúly
Szakemberek szerint minél súlyosabb depresszióban szenved valaki, annál nagyobb mértékben és gyorsabban szaladnak fel rá a pluszkilók. Fordítva viszont nem igaz: a túlsúlyosak nem lesznek nagyobb eséllyel depressziósak, mint karcsú embertársaik. Akik depresszióban szenvednek, azok elsősorban hasi elhízásra panaszkodnak. Ennek oka valószínűleg a kortizon nevű stresszhormon.
Étrend
Szorongásos betegségekben a sejtmembránban csökken az ómega 3 zsírsavak mennyisége, a sejtek oxidatív károsodást szenvednek, és ezért kevesebb szerotonint termelnek. A csökkent szerotoninszint pedig depressziót okozhat. Ómega 3 zsírsavak adagolásával a depresszió tünetei csökkenthetők.
Szülői szeretet
Azok a felnőttek, akik gyerekkorukban nem kaptak elég szeretetet a szüleiktől, nagyobb eséllyel szenvednek valamilyen mentális betegségtől. A szeretetben, biztonságban élő gyerekek ugyanis jól érzik magukat a mindennapok során, jól kommunikálnak, képesek pozitív, építő kapcsolatokat kiépíteni másokkal, és ez felnőttkorban is így marad.
Fizikai betegségek
Betegségek, sérülések és egyéb fizikai problémák gyakran hozzájárulnak a mentális betegségek kialakulásához. Előfordul, hogy ezek közvetlenül befolyásolják az agyban található kémiai vegyületeket (például agysérülés esetén), de még gyakoribb, hogy a gyenge fizikai állapot rontja az önbecsülést és az ember azon képességét, hogy megfeleljen az önmagával szemben támasztott elvárásoknak.