LASSÍTSON!
Régóta ismert, hogy lassan enni egészségesebb, mint percek alatt eltüntetni az ételt a tányérról. Az agyban az éhség és jóllakottság érzéséért felelős területnek mintegy 20 percre van szüksége ahhoz, hogy tudatosítsa: a gyomor megtelt. Értelemszerűen, ha valaki habzsol, nincs ideje észlelni, hogy jóllakott, pontosabban, mire ez bekövetkezik, már régen túlette magát. Ezért étkezés közben az elégedettségérzés elérésére törekedjen – a teljesség érzése (jóllakottság) helyett. Ráadásul a ráérősen elfogyasztott étel segít a nyugalom, kiegyensúlyozottság megőrzésében is; a gyors étkezés feszültté tesz és nehezíti a koncentrációt.
APRÍTSON!
A legtöbb ember hajlamos mindent elpusztítani, ami a tányérjára kerül. Fel sem merül, hogy például egy méretes hússzelet sokkal több, mint amennyire az éhsége csillapításához szüksége lenne. Érdemes ezért mindent felaprítani – meg fog lepődni, hogy összevágva mennyivel jobban látszanak a mennyiségek.
ÉLVEZZE AZ ÍZEKET!
Az étkezés nemcsak az éhség csillapításáról szól, hanem érzékszervi élmény is. Sok középszerű és rossz minőségű étel kerül az asztalra, a többség mégsem veszi észre, mert egyszerűen nem figyel arra, amit eszik. Mielőtt enni kezd, álljon meg pár másodpercre és nézze meg az elfogyasztani kívánt ételt. Hogy néz ki? Milyen illata van? Amikor beleharap, koncentráljon az ízekre, a textúrára, és képzelje el, ahogy az étel a szájából a gyomrába kerül. Az ételre és az evésre koncentrálás nemcsak lassítja az evést, de abban is segít, hogy időben észrevegye a teste jelzéseit a jóllakottságról.
FORDÍTSA A VILLÁT FELFELÉ!
Az angolok többsége a villát fordítva használja, pontosabban azt tartja illő villahasználatnak. Próbálja ki ön is a módszert: a villára szúrja fel a levágott húsdarabkát, majd a domború felét fölfelé tartva, kenje a köretet a hús fölé. E szokatlan tartás segít az ételekre összpontosítani, és lassítja az étkezést.
NE TÉVÉZZEN ÉS NE OLVASSON!
Kutatások szerint akár 14 százalékkal többet esznek azok, akik étkezés közben a tévét bámulják vagy belefeledkeznek az olvasásba. Ilyenkor ugyanis nem ad teljes étkezési élményt a táplálkozás, mert közben másra figyel, és így ösztönösen többet eszik az ember. Ráadásul a tévénézés növeli a későbbi kalóriabevitelt: ha például ebéd közben tévét néz, hamarabb és többet fog uzsonnázni, mintha nem bámulta volna a tévét.
HASZNÁLJON KISEBB MÉRETŰ TÁNYÉROKAT!
A kisebb lapostányérra kevesebb étel kerül, miközben becsapja önmagát, hiszen az agya úgy érzékeli, hogy nagy adagot fogyaszt, így az elégedettségérzés is megvan. Ha viszont kis adagot tesz egy nagyméretű tányérra, akkor hiányérzete támad, és garantáltan többet fog enni, mint amennyire szüksége lenne.
MÉRLEGELJEN!
Dietetikusok szerint érdemes konyhai mérleggel adagolni az ételeket mindaddig, míg nagyon pontosan nem rögzülnek az adagméretek. De még ezek után is szükség lehet arra, hogy időről időre kimérje az adagokat, ugyanis tapasztalatok szerint mérlegelés nélkül az adagok nagysága észrevétlenül nő.
NE HAGYJON KI ÉTKEZÉST!
Sokan úgy gondolják, hogy ha vacsorára hivatalosak, kihagyják az ebédet, és így majd nem lépik túl az „engedélyezett” kalóriamennyiséget. Ha azonban kihagy egy étkezést, éhes lesz – hiába érzi úgy egy idő után, hogy nem –, és nagy valószínűséggel többet eszik, mintha mindkét étkezést normálisan végigette volna. Élvezze a minőségi ételeket egész nap, minden étkezéskor, hogy elkerülje a kínzó éhségérzet kialakulását.
FŐZZÖN OKOSAN!
Ha nem tud ellenállni a kísértésnek, főzzön egy adagot. Így elkerülheti, hogy a kedvencéből folyamatosan csipegessen. Természetesen készíthet egyszerre nagyobb mennyiséget is, de akkor fagyassza le adagonként az ételt.