Szeretném rögtön az elején leszögezni, hogy a rosszindulatú daganatok nem halálos ítéletek. A diagnózis miatti ijedtség önmagában nagyon sokat árthat. Ennek ellentéteként az sem engedhető meg, hogy nem veszünk a betegségről tudomást, mivel az mindenképpen egy jelzés arról, hogy nincs rendben valami a testben, illetve lelki síkon. A változtatás tehát elengedhetetlen, és ez a táplálkozásra is igaz. A rákos folyamat nem pusztán a daganat növekedését jelenti, hanem a vele párhuzamosan jelentkező anyagcsere-változások és immunológiai reakciók összességét is. Így a betegek életminősége sem magától a tumortól, hanem az azzal együtt jelentkező fáradtságtól, fájdalmaktól, alvászavartól, szorongástól stb. romlik. A tumorral párhuzamosan egy egész testet érintő, gyulladáshoz hasonló folyamat zajlik. Ezek eredménye az energiaraktárak ürülése, a szöveti és izomfehérjék bomlása. Az izomvesztés oka az is, hogy az izomsejtek nem képesek felvenni a tápanyagokat. Ennek ellensúlyozására a táplálkozáson túl egyértelműen fontos a rendszeres mozgás.
A legfontosabb alapelvek
A tumorsejtek anyagcseréje sokkal gyorsabb, mint a testi sejteké, ráadásul nagyobb mértékben jellemző rájuk az oxigén nélküli energianyerés (magyarul erjedés). Ez a folyamat huszadannyira hatékony, mint a testi sejtek energianyerése, így sokkal több tápanyagot használnak fel, viszont savasítják a szöveteket. A rákos sejtek fő energiaforrása a cukor, ezért törekedni kell arra, hogy ne legyen kiugró vércukorszint. Sőt azt is mondanám, törekedni kell a vércukorszint alacsonyan, illetve egyenletesen tartására. Tehát a legfontosabb dolog, hogy a cukrokat, a magas cukortartalmú, illetve a túlérett gyümölcsöket, a fehér kenyeret, a fehér lisztet, a fehér rizst, a tésztaféléket ki kell zárni az étrendből.
Tápanyagokra a testi sejteknek is szükségük van, de nagyon fontos, hogy a bélrendszerből a tápanyagfelszívódás lassú, egyenletes legyen. Ezt a nagyobb mennyiségű rostbevitellel lehet elérni. Ami egyáltalán nem tiltott, az a sok-sok zöldség. A zöld leveles zöldségek, illetve a sokféle színanyagot tartalmazó fajták a legfontosabbak. Ezekkel sok rost, sok komplex szénhidrát, és – a közhiedelemmel ellentétben – sok fehérje is biztosítható. A színanyagok nagyon sokfélék, és nagyon sok folyamatban vesznek részt, pozitívan hatnak. A piros bogyós gyümölcsök szintén javasoltak. Antioxidáns hatásuknál fogva segítenek ellensúlyozni a szervezetet rongáló hatásokat. Segítenek az immunfolyamatok módosításában, ami a hatékonyabb tápanyagfelvételhez is szükséges.
Tápanyagforrásként ezek mellett meg kell említeni a csírákat is, amelyek nem csak rengeteg tápanyagot, de számos enzimet is tartalmaznak, segítik a normális sejtek táplálását, sőt a tumor elleni védelmet is fokozzák. Fehérjepótlásként már említettem a zöldségeket, és ezt komolyan kell venni. A sokféle zöldség képes teljes értékű forrást biztosítani, persze megfelelő mennyiségben. Ezért sokszor a zöldségekből készített smoothie-k, zöldség-, csíraporok fogyasztása életszerű. Az elemi aminosavakat tartalmazó tápszerek sem elvetendők, de sajnos sokszor tejsavófehérjét tartalmaznak, ami sokaknak gyulladást okoz, így pont a tumorral párhuzamos negatív hatásokat erősíti.
A másik baj sok tápszerrel az, hogy az „energia biztosítása érdekében” tele van cukorral, finomított szénhidrátokkal, az ilyet érdemes kerülni. Az állati fehérjék közül a halat és a halolajat ajánlott fogyasztani, de ezek forrása sokszor nehezen ellenőrizhető, márpedig nagyon fontos, hogy a hal és a halolaj szennyeződésektől mentes legyen.