Csendben, alattomban, tünetmentesen
A fogágybetegség, más néven ínysorvadás, ahogy a köznyelv sokszor (és kissé pontatlanul) emlegeti, azért olyan veszélyes, mert a folyamatok beindulásakor gyakorlatilag semmi sem figyelmeztet arra, hogy baj van. Miközben nyugodt szívvel éled az életedet, izzadsz az edzéseken, és igyekszel egészségesen élni, az íny alatt beinduló gyulladásos folyamatok „felzabálják” a fogakat tartó szöveteket, többek között a csontot is. A gyulladás során a csont lassacskán elpusztul a fogak körül, a betegség utolsó szakaszában pedig a fogak kilazulnak, erősen mozgathatóvá válnak és kiesnek.
Hogyan indul be a fogágybetegség?
A folyamat leegyszerűsített forgatókönyve a következő. Étkezések, cukros italok után a fogakra tapadt maradványokból rekordsebességgel (olykor alig 20 perc alatt!) lepedék képződik. Ez a lepedék (majd a lepedékből kialakult fogkő) gyakorlatilag a baktériumok melegágya. A kis kórokozók villámgyorsan elszaporodnak és különféle problémákat okoznak. Minket most azok a bacik érdekelnek, amelyek gyulladásokat indítanak be. A gyulladás eleinte az ínyt érinti, majd a baktériumok az íny alá jutva elkezdik a többi szövetet is roncsolni. Ekkor már nem ínygyulladásról beszélünk, hanem fogágybetegségről.
Légy „fogfitt”, és előzd meg a fogágybetegséget! Íme 5 tipp.
1. Alapos fogmosás
Ha nincs lepedék, nincsenek baktériumok sem, amelyek kiütéssel győznének a fogaid felett. Vagyis a megoldás egyszerű: minden fogad minden elérhető felületéről mosd le a lepedéket, naponta legalább kétszer.
2. Fogselymezés
A fogkefével elérhető felszínekről lemostad már a lepedéket? Szuper! Akkor a fogak egymás felé néző felszíneiről is fogselyemmel vagy fogköztisztító kefével. Jó tudnod, hogy a fogköztisztító kefe hatékonyabb, mint a fogselyem! A neten rengeteg videót megnézhetsz arról, hogy kell ezt csinálni.
3. Antibakteriális szájvíz
Kézenfekvőnek tűnik, hogy a baktériumokat szájvízzel pusztítsd el, de azért csak lassan a testtel! Az antibakteriális készítmények nem tesznek különbséget a jó és rossz bacik között, márpedig az egészséges szájflórának szüksége van a jó baktériumokra. Ezért hetente csak egyszer-kétszer használj ilyen szájvizet.
4. Ne etesd a bacikat!
Kevesebb cukor, kevesebb szénhidrát: a saját egészségednek is jót teszel ezzel, ráadásul a baktériumokat sem hizlalod.
5. Fogorvosi ellenőrzések
Félévente, évente akkor is keresd fel a fogorvosodat, ha látszólag semmi baja a fogaidnak és az ínyednek! A fogágybetegség, ahogy most már te is tudod, alattomban támad: sem fájdalom, sem más, otthon könnyen felismerhető jel nem fog utalni arra, hogy baj van. Az íny esetleg kicsit pirosabb lesz a szokásosnál, idővel esetleg meg is duzzad, és fogmosáskor vérezhet, de sokáig még ez sem lesz szembetűnő. Azonban már ilyenkor is elkezdődhet a csont lebomlása a fogak körül, amit minél hamarabb meg kell állítani!
A fogorvosnál szerencsére minden kiderül, így az íny és fogágy gyógyítását időben el lehet kezdeni. Ráadásul minimum 2 évente röntgenfelvételt is készítenek a fogaidról, amelyen a szakértő szem rögtön észreveszi, ha valahol gyulladás alakult volna ki.
Mit tehetsz, ha már elindultak a káros folyamatok?
Ha nem sikerült megelőznöd a betegség kialakulását, előbb-utóbb baljós jelek fogják meghúzni a vészcsengőt. Ilyen például az, amikor egyre-másra gennyes puklik nőnek az ínyedre, vagy valamelyik fogad elkezd mozogni.
A fogászaton belül a parodontológia foglalkozik a fogakat megtámasztó szövetek betegségeivel, így a fogágybetegséggel is. Ha az a gyanúd támad, hogy fogaidat ez a kór veszélyezteti, érdemes olyan fogászatot keresned, ahol dolgozik parodontológus. Mással ne is próbálkozz! A fogágybetegség ellen, ha már kialakult, semmilyen házi praktika nem használ.
A cikkhez a szakmai segítséget az egyik legforgalmasabb hazai fogászati klinika, az Uniklinik Fogászati és Implantációs Központ biztosította.
(x)