A fogágybetegség a fogak csendes gyilkosa: felmérések szerint a felnőttkori fogvesztések többsége az íny alatti szövetek gyulladásos megbetegedése miatt következik be. De mi is ez pontosan, és mit tehetsz ellene?

5 tipp, hogy megelőzd a fogágybetegséget

Csendben, alattomban, tünetmentesen

A fogágybetegség, más néven ínysorvadás, ahogy a köznyelv sokszor (és kissé pontatlanul) emlegeti, azért olyan veszélyes, mert a folyamatok beindulásakor gyakorlatilag semmi sem figyelmeztet arra, hogy baj van. Miközben nyugodt szívvel éled az életedet, izzadsz az edzéseken, és igyekszel egészségesen élni, az íny alatt beinduló gyulladásos folyamatok „felzabálják” a fogakat tartó szöveteket, többek között a csontot is. A gyulladás során a csont lassacskán elpusztul a fogak körül, a betegség utolsó szakaszában pedig a fogak kilazulnak, erősen mozgathatóvá válnak és kiesnek.

fogágybetegség

Fotó: uniklinik.hu

 

Hogyan indul be a fogágybetegség?

A folyamat leegyszerűsített forgatókönyve a következő. Étkezések, cukros italok után a fogakra tapadt maradványokból rekordsebességgel (olykor alig 20 perc alatt!) lepedék képződik. Ez a lepedék (majd a lepedékből kialakult fogkő) gyakorlatilag a baktériumok melegágya. A kis kórokozók villámgyorsan elszaporodnak és különféle problémákat okoznak. Minket most azok a bacik érdekelnek, amelyek gyulladásokat indítanak be. A gyulladás eleinte az ínyt érinti, majd a baktériumok az íny alá jutva elkezdik a többi szövetet is roncsolni. Ekkor már nem ínygyulladásról beszélünk, hanem fogágybetegségről.

Légy „fogfitt”, és előzd meg a fogágybetegséget! Íme 5 tipp.

1. Alapos fogmosás

Ha nincs lepedék, nincsenek baktériumok sem, amelyek kiütéssel győznének a fogaid felett. Vagyis a megoldás egyszerű: minden fogad minden elérhető felületéről mosd le a lepedéket, naponta legalább kétszer.

2. Fogselymezés

A fogkefével elérhető felszínekről lemostad már a lepedéket? Szuper! Akkor a fogak egymás felé néző felszíneiről is fogselyemmel vagy fogköztisztító kefével. Jó tudnod, hogy a fogköztisztító kefe hatékonyabb, mint a fogselyem! A neten rengeteg videót megnézhetsz arról, hogy kell ezt csinálni.

3. Antibakteriális szájvíz

Kézenfekvőnek tűnik, hogy a baktériumokat szájvízzel pusztítsd el, de azért csak lassan a testtel! Az antibakteriális készítmények nem tesznek különbséget a jó és rossz bacik között, márpedig az egészséges szájflórának szüksége van a jó baktériumokra. Ezért hetente csak egyszer-kétszer használj ilyen szájvizet.

4. Ne etesd a bacikat!

Kevesebb cukor, kevesebb szénhidrát: a saját egészségednek is jót teszel ezzel, ráadásul a baktériumokat sem hizlalod.

5. Fogorvosi ellenőrzések

Félévente, évente akkor is keresd fel a fogorvosodat, ha látszólag semmi baja a fogaidnak és az ínyednek! A fogágybetegség, ahogy most már te is tudod, alattomban támad: sem fájdalom, sem más, otthon könnyen felismerhető jel nem fog utalni arra, hogy baj van. Az íny esetleg kicsit pirosabb lesz a szokásosnál, idővel esetleg meg is duzzad, és fogmosáskor vérezhet, de sokáig még ez sem lesz szembetűnő. Azonban már ilyenkor is elkezdődhet a csont lebomlása a fogak körül, amit minél hamarabb meg kell állítani!

 

A fogorvosnál szerencsére minden kiderül, így az íny és fogágy gyógyítását időben el lehet kezdeni. Ráadásul minimum 2 évente röntgenfelvételt is készítenek a fogaidról, amelyen a szakértő szem rögtön észreveszi, ha valahol gyulladás alakult volna ki.

fogágybetegség

Fotó: uniklinik.hu

Mit tehetsz, ha már elindultak a káros folyamatok?

Ha nem sikerült megelőznöd a betegség kialakulását, előbb-utóbb baljós jelek fogják meghúzni a vészcsengőt. Ilyen például az, amikor egyre-másra gennyes puklik nőnek az ínyedre, vagy valamelyik fogad elkezd mozogni.

fogágybetegség

Fotó: uniklinik.hu

A fogászaton belül a parodontológia foglalkozik a fogakat megtámasztó szövetek betegségeivel, így a fogágybetegséggel is. Ha az a gyanúd támad, hogy fogaidat ez a kór veszélyezteti, érdemes olyan fogászatot keresned, ahol dolgozik parodontológus. Mással ne is próbálkozz! A fogágybetegség ellen, ha már kialakult, semmilyen házi praktika nem használ.

A cikkhez a szakmai segítséget az egyik legforgalmasabb hazai fogászati klinika, az Uniklinik Fogászati és Implantációs Központ biztosította.

(x)

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink