Tejcsorgás
Gyakori, hogy nem szoptató nőknél is tejcsorgás jelentkezik. Előfordul, hogy közvetlenül észlelhető, de olyan is, hogy csak a mellbimbó összenyomásakor. Lehet fiziológiás, a mellbimbó ismételt érintése, ingerlése, szexuális ingerlése is kiválthatja, de okozhatják gyógyszerek, például fogamzásgátlók, nyugtatók, depresszió elleni szerek. Minden esetben fontos specialistához, nőgyógyászhoz vagy endokrinológushoz fordulni. A tejcsorgást okozhatja az agyalapi mirigy működésének zavara, ciszta, a mellszövet jó- vagy rosszindulatú daganata.
Váladékozás
Általában jóindulatú jelenség, és a tejcsatornákból kiinduló, apró, jóindulatú daganat okozza. A sávos, véres váladék adhat okot aggodalomra, ilyenkor gondolni kell emlőrákra is. Az onkológiai vizsgálat különösen fontos a menopauza körüli nők esetében.
Harmadik mellbimbó
Statisztikai adatok szerint minden 18. embert érint ez a probléma, ami a legtöbbször teljesen ártalmatlan elváltozás. Kisméretű, könnyen összetéveszthető az anyajegyekkel, hiszen az esetek többségében zsírszövet nem tartozik a harmadik bimbóhoz. Néhány perces műtéttel könnyen meg lehet tőle szabadulni.
Mellbimbók viszketése, kisebesedése
Sokszor okoznak ilyen jellegű panaszt a nem megfelelő sportmelltartók, sportruházatok, illetve az ekcéma vagy gombás fertőzések is. De ha nem irritálja semmi a mellbimbót, és mégis vörössé, viszketővé, pikkelyessé válik, keresd fel orvosod, mert ez lehet a Paget-tumor jele. Ez a mellráktípus nagyon ritka, az összes mellrákos eset egy százalékában fordul elő (hazánkban évente 6080 ilyen esetet diagnosztizálnak). Általában csak az egyik mellbimbónál figyelhetők meg az elváltozások.
Szőrszálak a mellbimbón
Néhány szál sötét szőr a mellbimbón teljesen normális jelenség, rendszeres eltávolításukkal az esztétikai probléma könnyen orvosolható. Gond akkor van, ha a szőrtüszők megnőnek, fájdalmasak, viszketők és pikkelyesek lesznek: ez lehet fertőzés vagy rosszindulatú elváltozás jele is. Hormonális zavarra utal, ha a szőrnövekedés fokozódó tendenciát mutat, és a test más részein is – a mellek között, a köldökcsíkban, az állon, a keresztcsont környékén – is megjelennek a sötét szőrszálak. Ilyenkor érdemes megnézetned a női hormonok, a tesztoszteron, a mellékvese- és a pajzsmirigyhormonok szintjét. Érdekes, hogy a D-vitaminként ismert hormon hiánya is felelős lehet a hormonegyensúly felborulásáért, ezért annak szintjét is ajánlatos ellenőriztetni.
Befelé forduló mellbimbók
Igen gyakori eltérés, a nők kb. 15 százalékánál fordul elő. A befelé forduló mellbimbó kialakulásának oka elsősorban az, hogy az átlagosnál rövidebbek a tejtermelő mirigyek kivezetőcsövei, és nem engedik a mellbimbót kitüremkedni, illetve az itt található kollagénrostok nem elég rugalmasak. A befelé forduló mellbimbó egyedül szoptatásnál okozhat nehézséget, de megfelelő technikával és eszköz alkalmazásával ez a probléma jól orvosolható. Gyakran végeznek műtétet a kötőszövet „felszabadításáért”, ezzel az a gond, hogy nem garantált a tartós eredmény.
Aggodalomra az adhat okot, ha az addig normális mellbimbó fordul be vagy kezd fájni. Ekkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni, hiszen a hormonváltozásokon túl ez akár a mellrák tünete is lehet.
Formai eltérések
A női mellek nem egyformák, sőt nincs olyan nő, akinek a két melle egyforma lenne! Nincs ez másképp a mellbimbókkal sem: olykor az egyik jobban kitüremkedik, mint a másik, esetleg más irányba mutat vagy nagyobb az udvara. Mindez teljesen normális. Orvoshoz csak akkor kell fordulni, ha az elváltozások hirtelen, egyik napról a másikra jelennek meg.