A toxikus sokk szindróma, ez a ritka, de súlyos betegség a nyolcvanas évek elején robbant be a köztudatba. Ekkor ugyanis a nem megfelelő tamponhasználat miatt nagyszámú, főleg tizenéves fiatal nőnél tapasztaltak vérmérgezésre utaló jeleket. Ma már a tamponhasználat miatt kialakuló fertőzés a ritkább, jellemzően bőrfertőzések, égési sérülések, műtétek utáni szövődmények következményeként jelentkezik.

A rettegett TSS

Mi a toxikus sokk szindróma?

A betegség lényege a bakteriális méreganyagok elszaporodása a szervezetben. A toxikus sokk szindrómát legtöbbször a staphylococcus baktériumok egyes fajainak toxinja okozza. (Előfordulhat más, például streptococcus baktériumoknál is.) A baktérium, amely egyébként sokszor a hüvelyben és az orrnyálkahártyán is megtalálható, a hüvelyben felszaporodik, de nem terjed fel a méh üregébe. A helyi szaporodását a huzamosabb ideig fenntartott hüvelyi fogamzásgátlók és/vagy tampon nem megfelelő használata segíti elő. A staphylococcus számos mérget termel, amely a véráramba kerülve szepszises tüneteket okoz. A fertőzés bekövetkezhet a bőrön keletkező sebek, égési sérülések, rovarcsípés, műtétek útján is.

Kiket érint?

Míg évtizedekkel korábban a női havi ciklus kapcsán vált ismertté a betegség, de a toxikus sokk nem csak nőket érint. Az azonban tény, hogy az esetek több mint a felét valamilyen oknál fogva arra hajlamos nőknél és a ciklusokkal összefüggésben diagnosztizálják. Hazai adatok nem ismertek, világszerte 100 ezer fogamzóképes korú nő között évente 3–14 esetet diagnosztizálnak. A szindróma kialakulásának kockázatát a hüvelyi fogamzásgátló eszközök, mint a pesszárium és a fogamzásgátló szivacsok jelentősen megemelik. A hormonális fogamzásgátlók viszont csökkentik a TSS gyakoriságát. Fiatal korban, 15–34 év között kialakulása gyakoribb, és ekkor főként a tampon használatára vezethető vissza.

A TSS KOCKÁZATAI: 

  • Szülés utáni állapot 
  • Staphylococcus aureus fertőzés
  • Menstruáció, tamponhasználat (hosszú ideig bent felejtett tampon esetén)
  • Műtétek utáni állapot, sebfertőzés, rovarcsípés, égési sérülések

A toxikus sokk szindróma tünetei

A betegség általában magas lázzal, elesettséggel, szédüléssel, rosszulléttel kezdődik. Súlyos esetben bekövetkezik a keringés összeomlása, a tulajdonképpeni sokk.

A TSS TÜNETEI: 

  • Hirtelen felszökő, magas láz
  • Erős fej- és torokfájás
  • Intenzív fáradtság
  • Hányás és vizes hasmenés
  • Napégésszerű kiütések a bőrön, amely 1-2 hét után hámlani kezd, főként a tenyereken és a talpakon
  • Görcsrohamok
  • Izomfájdalmak
  • Alacsony vérnyomás

A TSS kezelése

Ha a tüneteket tapasztalja, forduljon azonnal orvoshoz. Mindenképpen antibiotikum szedése szükséges. A keringés összeomlásának veszélyével járó esetekben szükség lehet egyéb kezelésekre is, amelyek megegyeznek a szepszisnél alkalmazott kezelésekkel.

A TSS megelőzése

Egyszerű lenne azt mondani, hogy a nők ne használjanak tampont, a helyzet azonban nem ilyen egyértelmű. Bár a betegség a hüvelyi fogamzásgátló eszközökre, tamponhasználatra vezethető vissza, ezek kockázata mégis nagyon alacsony. Ezért pusztán a TSS lehetősége miatt ezeknek az eszközöknek a használata nem ellenjavallt. Fontos azonban tudni a betegség létezéséről, és az előírásoknak és a higiéniai szabályoknak megfelelően használni ezeket az eszközöket. Azoknál, akiknek már volt TSS-ük, a hüvelyi eszköz használatától függetlenül is kiújulhat az állapot, ennek megelőzéséről feltétlenül orvossal kell konzultálni.

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink