Sokan nem gondolnák, hogy a napozás a jótékony hatásain túl mennyi veszélyt rejthet, ha nem vagyunk elég tudatosak és óvatosak. Megfelelő védekezés nélkül igen súlyos következménye lehet a gondatlan sütkérezésnek!

Megkérdeztük a bőrgyógyászt, mire kell figyelnünk, ha napozunk

A legtöbb ember számára a nyár az egyik leginkább várt évszak. Fürdőzhetnek, pihenhetnek, és nem mellesleg lebarnulhatnak, jöhet a napozás. Utóbbinál, ha nem szeretnénk nagy bajt, fontos tisztában lennünk néhány információval – írja a Hot! magazin.

– Ahhoz, hogy megfelelően tudjunk védekezni a napsugárzás káros hatásai ellen, ismernünk kell a saját bőrtípusunkat. Ehhez elengedhetetlenek a rendszeres szűrővizsgálatok, ahol megnézik az anyajegyeinket, valamint az, hogy tudjuk, van vagy volt-e a családunkban bőrdaganatos megbetegedés. A fényvédő és a naptej kiválasztása előtt érdemes szakorvossal konzultálni. Ha ezt mégsem tesszük, akkor az 50-es faktorszámú, komplex, vízálló változatokat ajánlott megvásárolni – kezdte lapunknak dr. Kriston Renáta bőrgyógyász.

„Keresni kell az árnyékos helyeket”

A fényvédő mellett arról sem szabad megfeledkezni, hogy mikor érdemes kifeküdni a strandra: 11 és 15 óra között, ha tehetjük, ne menjünk napra, hiszen ekkor a legmagasabb az UV-terhelés.

– Ez a négyórás intervallum a napozás egyik fő alapszabálya. Ha pedig kint vagyunk, keresni kell az árnyékos helyeket, főleg akkor, ha vízparton vagyunk, mivel a víz visszaveri a napfényt, és még inkább ki vagyunk téve az UV-sugárzásnak. Hosszas kintlétnél, fürdőzésnél mindig legyen kéznél a fényvédő, hogy kétóránként újra tudjuk kenni – részletezte a szakorvos.

„Elengedhetetlen a folyadékpótlás”

Ami a napfény káros hatásait illeti, a lista igen hosszú, a kevésbé ártalmasaktól egészen a daganatos bőrbetegségekig.

– Nem megfelelő védelem esetén könnyen leégés vagy napszúrás léphet fel. Előbbinél az aloe vagy a pantenol javít a bőrpirosságon és az érzékenységen, hűsít, és csökkenti a gyulladást. Utóbbinál pedig segít a hűsítő zuhany és a hűvös szoba. Mind a leégésre, mind a napszúrásra igaz, hogy elengedhetetlen a folyadékpótlás. Ha ezek nem elegendőek, vagy a tünetek súlyosbodnak (hólyagos bőrfelület, hányás, hányinger), akkor azonnal orvoshoz kell fordulni! A napsugarak kártékony hatásaihoz tartozik még, hogy a bőr dehidratálttá válik, és veszít a rugalmasságából. Sőt, a bőröregedés mértékében is fontos szerepet játszik. A felelőtlen napozás egyik legsúlyosabb következménye a melanoma, ami a pigmenttermelő sejtek rosszindulatú elváltozása. Ám a pozitív hatásokra is fel kell hívni a figyelmet: a napfény természetes D-vitamin-forrás, jobb hangulatot eredményez, és gyorsítja az anyagcserét – mondta a doktornő.

Ruha alatt is kenjünk!

Sokan azt hiszik, hogy a ruházat megvédi a bőrüket az UV-sugárzástól, de ez nincs így! A lenge nyári ruhák alatt célszerű ugyanúgy fényvédőt használni, mielőtt elhagynánk a lakást.

– Habár vannak olyan fürdőruhák és egyéb darabok, amik már UV-szűrősek, de azért javasolt a fényvédő használata akár egy rövid sétára is – árulta el dr. Kriston Renáta.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink