Mindennapi ápolással, megfelelő szájhigiénével, rendszeres fogászati szűrésekkel megelőzhetők a komolyabb fogászati problémák.

Így óvjuk meg a fogaink egészségét egy életen át!

Mindennapi fog- és szájápolás

A szájban lévő baktériumok szájhigiénia hiányában foglepedék-képződéshez vezetnek, amely aztán fogszuvasodást, rossz leheletet és az íny megbetegedéseit okozhatja. Ezért fontos legalább naponta kétszer fogat mosni, fogselyemmel megtisztítani a fogak közét és speciális tisztító lapáttal a nyelvet is. Foglepedék és fogkő a lepedék a fogak felületén folyamatosan képződő puha réteg, amelyben több millió baktérium él. Ezek között vannak káros és jó baktériumok is: az előbbiek elszaporodása okozza a fogszuvasodást és a parodontózist, az utóbbiak erősítik az immunrendszert és védik a nyálkahártyát. Ha nem tisztítjuk megfelelően a fogakat, a köztük lévő résekben ételmaradékok rakódnak le, amelyek remek táptalajt nyújtanak a baktériumoknak. A lepedék nem más, mint az ételmaradékok, a mikrobák és az azok által kiválasztott anyagok összessége. Ha ez a lepedék hosszabb ideig a fogakon marad, fogkővé alakul.

 

Lyukas fog

A foglepedékben lévő baktérium ok az ételmaradékban lévő cukrot savvá alakítják, amely oldja a fogzománcban található ásványi sókat. A fogzománc sérül, a fogakon fehér foltok keletkeznek. Ilyenkor még megvédheti foga épségét fluoridtartalmú fogkrémmel. Ha azonban a savak nagyobb felületet sértenek a fogzománcon, a zománc beomlik, és a fog kilyukad. A fogszuvasodás önmagában nem fáj, csak később, ha a fog begyullad, akkor jelentkezik fájdalom. Ekkor a gyógyszerek enyhíthetik a fájdalmat, de a probléma nem oldódik meg. A lehető legrövidebb időn belül keresse fel fogorvosát, mert az egyetlen hatékony kezelés ilyenkor a fog kitisztítása és betömése.

 

Fájdalmas ínygyulladás

A lepedékben található baktériumok a fogat körülölelő ínyt irritáló méreganyagokat szabadíthatnak fel. Ebben az esetben az íny vörös lesz, duzzad, esetleg vérzékeny. A fogíny visszahúzódik, a fognyak szabaddá válik és legrosszabb esetben a fogak akár ki is hullhatnak. Megfelelő szájápolással viszonylag régen fennálló fogínygyulladás is jól kezelhető. Ehhez elengedhetetlen az alapos tisztítás, speciális fogkrémek, szájöblítők használata.

 

Kellemetlen szájszag

A lepedék, a fogszuvasodás és az ínybetegségek is okozhatnak kellemetlen szájszagot. Lássuk, mit tehet ellene!

Tisztítsa a nyelvét is rendszeresen

A nyelv húsos felülete elsődleges táptalaja a káros baktériumoknak, mégis sokan hajlamosak megfeledkezni a tisztításáról. Speciális nyelvtisztító lapátkával vagy a fogkeféje hátuljával, esetleg egy puha sörtéjű fogkefével tisztítsa meg a nyelvét naponta egyszer úgy, hogy hátulról előre „kaparja” a váladékot.

Csak cukormentes rágót válasszon

A mentolos ízű cukormentes rágók segítenek elfedni a kellemetlen szájszagot – bár magát az okot nem szüntetik meg. A cukros rágók ellenben növelik a problémát: a szájban ugyanis a cukor erjedni kezd, ami valóban kellemetlen szagokkal jár.

Ne hagyja kiszáradni a száját

A nyál létfontosságú enzimeket tartalmaz, amelyek segítenek elpusztítani a káros baktériumokat, így a szájszárazság is hozzájárul a kellemetlen szájszag kialakulásához. A nyálmirigyek működésére ösztönzőleg hat, ha kellő mennyiségű folyadékot fogyaszt. Igyon meg naponta nyolc pohár vizet.

Figyeljen az étrendjére

Az alacsony szénhidrát- és magas fehérjetartalmú étrend is okozhat rossz leheletet. A test ilyenkor a szervezet zsírtartalékaiból fedezi a hiányzó szénhidrátot. A zsír égetésekor ketonok halmozódnak fel a szervezetben, és ez bűzös leheletet eredményezhet. Mivel ez anyagcsere-probléma és a gyomorral van összefüggésben, nem a szájüreggel, nem tehet mást, mint hogy módosítja a diétát.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink