Az öregedés folyamatát természetes jelenségként fogjuk fel, bár annak tényéhez mindenki másként áll hozzá. Tenni ellene nem sokat tudunk, viszont a kutatások folyamatosan középpontba állítják ezt a témát!

Életmeghosszabbítás, avagy hogyan vedd fel a küzdelmet a biológiával?

Tény, hogy az életmód jelentősen befolyásolja azt, milyen állapotban van szervezetünk, mennyire képes ellenállni az őt ért hatásoknak. Sajnos azonban a genetikát sem kerülhetjük ki akkor, ha megbetegedésekről van szó. De mégis mi áll az öregedés háttérében ténylegesen? A cikk ennek jár utána.

életmeghosszabbítás

A telomerek a hibásak?

Az öregedés témájával kapcsolatban gyakran szembejön velünk a telomer kifejezés. Nem véletlen, hiszen szoros összefüggés mutatkozik a kettő között. A telomerek a DNS-lánc végén elhelyezkedő úgynevezett kupakok, melyek védik azt a károsodásoktól. A sejtosztódások alkalmával a telomerek egy kicsit károsodnak, megrövidülnek. Bár a szervezet folyamatosan azon van, hogy ezeket a hibákat kijavítsa, de az évek múlásával ez egyre kevésbé sikerül neki. Amikor a telomerek elkopnak, akkor többé nem védi a DNS-láncot semmi, így a genom károsodik.

A kutatások alátámasztják, hogy egy sejt körülbelül 50-70 alkalommal képes osztódni, s ezt követően a telomer kopni kezd, majd károsodásainak következtében meghal a sejt. A telomerek hossza tehát befolyásolja azt, hogy mennyire hosszú élettartamra számíthatunk. Jó hír viszont, hogy a telomerek hossza összefüggésbe hozható olyan tényezőkkel, melyeket mi magunk irányíthatunk.

életmeghosszabbítás

Az életmód szabályozza az öregedést?

Nem lehet elégszer hangsúlyozni az életmód szerepét az életmeghosszabbítás érdekében. A minimum napi hétórányi alvás, a mérsékelt testmozgás legalább olyan fontosnak számítanak, mint például az ómega-3 zsírsavak bevitele. Nem véletlen, hogy a skandináv, vagy például a mediterrán étrend egyre nagyobb népszerűségnek örvend, hiszen alapanyagaik tele vannak ómega-3 zsírsavakkal. Nem mehetünk el a stressz szerepe mellett sem. A folyamatos feszültség sokak életében jelen van, pedig célszerű ezt a lehető legalacsonyabb szintre visszaszorítani. A stressz nagy mennyiségben üríti a szervezetből a mikrotápanyagokat, és ez akár testi megbetegedések formájában is jelentkezik. Javasolt tehát úgy szervezni életünket, hogy kiegyensúlyozottságra törekedjünk, ez is az életmeghosszabbítás egyik alapja.

Életmeghosszabbítás: a telomerek csökkenése lassítható!

Számos vállalat és kutatás tevékenykedik azon, hogy a telomer-hosszabbítás megvalósítható legyen, ezzel mintegy felvéve a küzdelmet az öregedés biokémiai alapjaival. Addig azonban, míg ebből tényleges terápia lesz, az életmeghosszabbítás legfontosabb módszere az életmódra való odafigyelés.

Vannak olyan kutatások is, amelyek a mitokondriumok visszaállításával foglalkoznak. Ezek a sejtek erőműveiként is ismertek, ugyanis az energia előállításában és tárolásában jut nekik kiemelkedő szerep. Hasonlóan a telomerekhez, a mitokondriumok is károsodnak idővel, számuk csökkenő tendenciát mutat. A károsodott mitokondriumokat állítja fókuszába az a cég, amely egy speciális gyógyszer kifejlesztésén dolgozik. A brit Shift Bioscience a mitokondriális genom károsodását kívánja helyreállítani. Az alapja az, hogy a hatóanyag a mitokondriumokat versenyre készteti, és így az egészséges sejtek maradnak csupán életben. Ez pedig pont elég a szervezet egészségének megőrzéséhez.

életmeghosszabbítás

Nem csak a zöldségfogyasztás a fontos!

Az eletmeghosszabbitas.hu szerint érdemes a táplálkozásra kiemelt hangsúlyt helyezni, ezzel ugyanis sokat tehetünk a telomerek hosszának megőrzése érdekében. Nem csupán a friss zöldségek és gyümölcsök fogyasztása lényeges, hanem a dióféléket is érdemes előnyben részesíteni. Ez utóbbiak ugyanis olyan antioxidánsokat, zsírsavakat, ásványi anyagokat tartalmaznak, melyek nélkülözhetetlenek a szervezet számára. A húsfogyasztást mindenképpen érdemes csökkenteni, a zöld teát pedig javasolt a mindennapok részévé tenni.

(x)

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink