Tény, hogy az életmód jelentősen befolyásolja azt, milyen állapotban van szervezetünk, mennyire képes ellenállni az őt ért hatásoknak. Sajnos azonban a genetikát sem kerülhetjük ki akkor, ha megbetegedésekről van szó. De mégis mi áll az öregedés háttérében ténylegesen? A cikk ennek jár utána.
A telomerek a hibásak?
Az öregedés témájával kapcsolatban gyakran szembejön velünk a telomer kifejezés. Nem véletlen, hiszen szoros összefüggés mutatkozik a kettő között. A telomerek a DNS-lánc végén elhelyezkedő úgynevezett kupakok, melyek védik azt a károsodásoktól. A sejtosztódások alkalmával a telomerek egy kicsit károsodnak, megrövidülnek. Bár a szervezet folyamatosan azon van, hogy ezeket a hibákat kijavítsa, de az évek múlásával ez egyre kevésbé sikerül neki. Amikor a telomerek elkopnak, akkor többé nem védi a DNS-láncot semmi, így a genom károsodik.
A kutatások alátámasztják, hogy egy sejt körülbelül 50-70 alkalommal képes osztódni, s ezt követően a telomer kopni kezd, majd károsodásainak következtében meghal a sejt. A telomerek hossza tehát befolyásolja azt, hogy mennyire hosszú élettartamra számíthatunk. Jó hír viszont, hogy a telomerek hossza összefüggésbe hozható olyan tényezőkkel, melyeket mi magunk irányíthatunk.
Az életmód szabályozza az öregedést?
Nem lehet elégszer hangsúlyozni az életmód szerepét az életmeghosszabbítás érdekében. A minimum napi hétórányi alvás, a mérsékelt testmozgás legalább olyan fontosnak számítanak, mint például az ómega-3 zsírsavak bevitele. Nem véletlen, hogy a skandináv, vagy például a mediterrán étrend egyre nagyobb népszerűségnek örvend, hiszen alapanyagaik tele vannak ómega-3 zsírsavakkal. Nem mehetünk el a stressz szerepe mellett sem. A folyamatos feszültség sokak életében jelen van, pedig célszerű ezt a lehető legalacsonyabb szintre visszaszorítani. A stressz nagy mennyiségben üríti a szervezetből a mikrotápanyagokat, és ez akár testi megbetegedések formájában is jelentkezik. Javasolt tehát úgy szervezni életünket, hogy kiegyensúlyozottságra törekedjünk, ez is az életmeghosszabbítás egyik alapja.
Életmeghosszabbítás: a telomerek csökkenése lassítható!
Számos vállalat és kutatás tevékenykedik azon, hogy a telomer-hosszabbítás megvalósítható legyen, ezzel mintegy felvéve a küzdelmet az öregedés biokémiai alapjaival. Addig azonban, míg ebből tényleges terápia lesz, az életmeghosszabbítás legfontosabb módszere az életmódra való odafigyelés.
Vannak olyan kutatások is, amelyek a mitokondriumok visszaállításával foglalkoznak. Ezek a sejtek erőműveiként is ismertek, ugyanis az energia előállításában és tárolásában jut nekik kiemelkedő szerep. Hasonlóan a telomerekhez, a mitokondriumok is károsodnak idővel, számuk csökkenő tendenciát mutat. A károsodott mitokondriumokat állítja fókuszába az a cég, amely egy speciális gyógyszer kifejlesztésén dolgozik. A brit Shift Bioscience a mitokondriális genom károsodását kívánja helyreállítani. Az alapja az, hogy a hatóanyag a mitokondriumokat versenyre készteti, és így az egészséges sejtek maradnak csupán életben. Ez pedig pont elég a szervezet egészségének megőrzéséhez.
Nem csak a zöldségfogyasztás a fontos!
Az eletmeghosszabbitas.hu szerint érdemes a táplálkozásra kiemelt hangsúlyt helyezni, ezzel ugyanis sokat tehetünk a telomerek hosszának megőrzése érdekében. Nem csupán a friss zöldségek és gyümölcsök fogyasztása lényeges, hanem a dióféléket is érdemes előnyben részesíteni. Ez utóbbiak ugyanis olyan antioxidánsokat, zsírsavakat, ásványi anyagokat tartalmaznak, melyek nélkülözhetetlenek a szervezet számára. A húsfogyasztást mindenképpen érdemes csökkenteni, a zöld teát pedig javasolt a mindennapok részévé tenni.
(x)