Az öregedés folyamatát természetes jelenségként fogjuk fel, bár annak tényéhez mindenki másként áll hozzá. Tenni ellene nem sokat tudunk, viszont a kutatások folyamatosan középpontba állítják ezt a témát!

Életmeghosszabbítás, avagy hogyan vedd fel a küzdelmet a biológiával?

Tény, hogy az életmód jelentősen befolyásolja azt, milyen állapotban van szervezetünk, mennyire képes ellenállni az őt ért hatásoknak. Sajnos azonban a genetikát sem kerülhetjük ki akkor, ha megbetegedésekről van szó. De mégis mi áll az öregedés háttérében ténylegesen? A cikk ennek jár utána.

életmeghosszabbítás

A telomerek a hibásak?

Az öregedés témájával kapcsolatban gyakran szembejön velünk a telomer kifejezés. Nem véletlen, hiszen szoros összefüggés mutatkozik a kettő között. A telomerek a DNS-lánc végén elhelyezkedő úgynevezett kupakok, melyek védik azt a károsodásoktól. A sejtosztódások alkalmával a telomerek egy kicsit károsodnak, megrövidülnek. Bár a szervezet folyamatosan azon van, hogy ezeket a hibákat kijavítsa, de az évek múlásával ez egyre kevésbé sikerül neki. Amikor a telomerek elkopnak, akkor többé nem védi a DNS-láncot semmi, így a genom károsodik.

A kutatások alátámasztják, hogy egy sejt körülbelül 50-70 alkalommal képes osztódni, s ezt követően a telomer kopni kezd, majd károsodásainak következtében meghal a sejt. A telomerek hossza tehát befolyásolja azt, hogy mennyire hosszú élettartamra számíthatunk. Jó hír viszont, hogy a telomerek hossza összefüggésbe hozható olyan tényezőkkel, melyeket mi magunk irányíthatunk.

életmeghosszabbítás

Az életmód szabályozza az öregedést?

Nem lehet elégszer hangsúlyozni az életmód szerepét az életmeghosszabbítás érdekében. A minimum napi hétórányi alvás, a mérsékelt testmozgás legalább olyan fontosnak számítanak, mint például az ómega-3 zsírsavak bevitele. Nem véletlen, hogy a skandináv, vagy például a mediterrán étrend egyre nagyobb népszerűségnek örvend, hiszen alapanyagaik tele vannak ómega-3 zsírsavakkal. Nem mehetünk el a stressz szerepe mellett sem. A folyamatos feszültség sokak életében jelen van, pedig célszerű ezt a lehető legalacsonyabb szintre visszaszorítani. A stressz nagy mennyiségben üríti a szervezetből a mikrotápanyagokat, és ez akár testi megbetegedések formájában is jelentkezik. Javasolt tehát úgy szervezni életünket, hogy kiegyensúlyozottságra törekedjünk, ez is az életmeghosszabbítás egyik alapja.

Életmeghosszabbítás: a telomerek csökkenése lassítható!

Számos vállalat és kutatás tevékenykedik azon, hogy a telomer-hosszabbítás megvalósítható legyen, ezzel mintegy felvéve a küzdelmet az öregedés biokémiai alapjaival. Addig azonban, míg ebből tényleges terápia lesz, az életmeghosszabbítás legfontosabb módszere az életmódra való odafigyelés.

Vannak olyan kutatások is, amelyek a mitokondriumok visszaállításával foglalkoznak. Ezek a sejtek erőműveiként is ismertek, ugyanis az energia előállításában és tárolásában jut nekik kiemelkedő szerep. Hasonlóan a telomerekhez, a mitokondriumok is károsodnak idővel, számuk csökkenő tendenciát mutat. A károsodott mitokondriumokat állítja fókuszába az a cég, amely egy speciális gyógyszer kifejlesztésén dolgozik. A brit Shift Bioscience a mitokondriális genom károsodását kívánja helyreállítani. Az alapja az, hogy a hatóanyag a mitokondriumokat versenyre készteti, és így az egészséges sejtek maradnak csupán életben. Ez pedig pont elég a szervezet egészségének megőrzéséhez.

életmeghosszabbítás

Nem csak a zöldségfogyasztás a fontos!

Az eletmeghosszabbitas.hu szerint érdemes a táplálkozásra kiemelt hangsúlyt helyezni, ezzel ugyanis sokat tehetünk a telomerek hosszának megőrzése érdekében. Nem csupán a friss zöldségek és gyümölcsök fogyasztása lényeges, hanem a dióféléket is érdemes előnyben részesíteni. Ez utóbbiak ugyanis olyan antioxidánsokat, zsírsavakat, ásványi anyagokat tartalmaznak, melyek nélkülözhetetlenek a szervezet számára. A húsfogyasztást mindenképpen érdemes csökkenteni, a zöld teát pedig javasolt a mindennapok részévé tenni.

(x)

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?

Ajánlataink