Az már rég nem újdonság, hogy a stressz alattomos jelenség, idővel sok kellemetlen tünetet produkál. Ezek nem mindegyike drámai, de épp elegendő ahhoz, hogy az életminőségünk romolni kezdjen. Ha az alább felsorolt nyolc jelből többet is felismerünk magunkon, akkor itt az ideje változtatni, lassítani, segítséget kérni.
1. ÁLLANDÓ KIMERÜLTSÉG
Ha 7-8 óra alvás után is kimerülten, fáradtan ébredünk, ez azt mutatja, olyan nagy a feszültség bennünk a napi teendők során, hogy éjszaka sem tud megpihenni a szervezetünk. A túlhajtottság nem enyhül, hiába az alvás. Ez nagyon fontos jel, vegyük komolyan, és haladéktalanul álljunk át pihenő üzemmódba, mert a kialvatlanságnak sok komoly következménye lehet, a hízástól az idegrendszeri gondokig.
2. KRÓNIKUS ÁLMATLANSÁG
A stressz más módon is zavarhatja az alvást, például úgy, hogy nem tudunk elaludni. Az agyban pörögnek a teendők, az aggodalmak, félelmek, állandóan a feladatokat listázgatja, így képtelen lecsendesedni. Az éjszaka nagy része agyalással telik, az alvásidő néhány órára csökken, nem nehéz belátni, hogy ez már rövidtávon is tarthatatlan.
3. MEGFÁZÁSBÓL MEGFÁZÁSBA
Az állandó betegeskedés is azt mutatja, valami nincs rendben. Ha túlterheltek vagyunk, nagy nyomás alatt élünk, az immunrendszerünk hatékonysága 30 százalékkal is csökkenhet, mondják a kutatók. Elég egy hűvös szellő, máris megfázunk, és egy egyszerű nátha is elhúzódhat hosszú hetekig. Akik a betegségek lelki hátterét fejtegetik, azt állítják, hogy ezek a megfázásos tünetek mindig azt jelzik, ki akarok szállni, elegem van. A legjobb ilyenkor, amit tehetünk, ha néhány napra megpihenünk, sokkal gyorsabban el fog múlni a betegség, mintha lábon akarnánk kihordani. Betegen úgysem lehet jól teljesíteni, minden szempontból kifizetődőbb némi időt a regenerálódásra szánni.
4. SZÓRAKOZOTTSÁGBÓL JELES
Egy ideje vicces dolgaink vannak? Otthon hagyjuk a bevásárlólistát, két perc múlva már nem emlékszünk arra, hogy mit beszéltünk a kollégákkal? Elfelejtjük a találkozókat, rendszeresen elhagyjuk az esernyőnket? Ezek mind azt mutatják, hogy már annyira sok szálon futnak a dolgaink, hogy sok részlet kiesik. Nem kell rögtön Alzheimerre gondolni, inkább érdemes végignézni, mennyi projektet viszünk egyszerre, és ezekből mennyit adhatunk át.
5. GYAKORI FEJFÁJÁS, IZOM FÁJDALMAK
A fáradtság idővel nemcsak a figyelmünkre és a koncentráló képességünkre van rossz hatással, hanem fizikai szinten is megjelenik bennünk. A testünk őrzi azt az ősi evolúciós programot, amit úgy neveznek, hogy „üss vagy fuss”. Hajdanán, emberelődünk állandó készültségben volt, azonnal reagálnia kellett, ha egy vadállat a közelébe került, döntött, hogy harcol vagy menekül. Testünk ezt a stresszválaszt nem felejtette el, annak ellenére, hogy rég nem kell aggódnunk azon, mi legyen, ha utunkba kerül egy medve. De a testünk őrzi ezt a készenlétet, rengeteg feszültséget gyűjt be a nap folyamán. Ezért fájdul meg estére a vállunk, a fejünk.
6. UNALMAS A SZEX
Akinek rengeteg kérdés és gond kering a fejében, annak hamar csökken a vágya, és nem a szex lesz a legfontosabb a számára. Vagy ha szeretne is egy jót hancúrozni, nem tud ráhangolódni, ellazulni. Pedig ez lenne a stresszoldás egyik legjobb módja, ironikus, hogy pont feszültség alatt nem megy.
7. ELTÚLZOTT REAKCIÓK
Könnyen elpityeredünk, vagy éppen pillanatok alatt dühbe gurulunk? Ez is azt mutatja, hogy csúcsra van járatva a terhelés, valós érzelmi válaszok helyett szélsőségesen reagálunk, akár egyszerű helyzetekre is.
8. ZŰR A GYOMORBAN
Ha nagy a stressz, az könnyen felboríthatja az emésztést, és olyan tüneteket eredményez, mint a hányinger, hányás, hirtelen hasmenés. Ha hetekig eltart ez az állapot, érdemes felkeresni a háziorvosunkat.