Lencse és más hüvelyesek
Lencsét új év első napján kell fogyasztani – a hagyomány szerint az apró szemek az esztendő bőségét jelképezik, a pénzt szimbolizálják. Van olyan tájegység, ahol a lencse helyét más hüvelyes (borsó, bab) veszi át, de a kölesnek és a rizsnek is hasonló szerepe van január 1-jén.
Malac/sertéshús
A hagyomány szerint azért fogyasztunk malacot szilveszterkor, mert az orrával előre túr, azaz a jövőbe mutat, és közben még a szerencsét is kifordítja a földből. A legenda úgy tartja, hogy a sült malac füle, farka, a csülök és a köröm azok, amelyek fogyasztásával különösen szerencsések lehetünk az új esztendőben.
Rétes és fánk
A rétes – pontosabban a rétestészta – arra utal, hogy nyújtsuk meg a szerencsét és a bőséget a következő esztendőre is. A rétes töltelékének mennyisége pedig szintén a gazdagságot, a bőséget jelképezi. Sok helyen szilveszterkor fánk kerül az asztalra: a sütemény kör formája a teljességre utal.
Baromfihús, vadhús
Szilveszterkor szokás fogyasztani, mert a baromfi elkaparja a végéhez közeledő esztendő gondjait. Január elsején viszont a néphagyomány szerint nem javasolt szárnyashúst feltálalni, mert elkaparja az új esztendő szerencséjét. Ugyanezt tartják a vadhúsról is: szilveszterkor kell fogyasztani, mert az új év első napján elszalad a szerencsénkkel.
Pogácsa
Szilveszter napján készíthetünk szerencsehozó pogácsát. Süssünk bele az egyikbe egy pénzérmét, és akihez ez a sütemény kerül, annak nagy szerencséje lesz a következő esztendőben – legalábbis a legenda szerint.
Receptajánló
Fogyókúrázóknak: párolt lencse vegyes zöldségekkel
Hozzávalók (4-6 személyre):
1 ek olívaolaj
1 fej nagyobb vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
2 szál szárzeller
220 g sárgarépa
1 db édesköménygumó
300 g lencse
½ pohár száraz fehérbor (vagy víz)
750 ml zöldségalaplé
4 szál kakukkfű
1 szál rozmaring
só
bors
petrezselyemzöld
Elkészítése:
1. Egy közepes méretű levesesfazékban hevítsük az olívaolajat, majd kis lángon dinszteljük rajta üvegesre az apróra vágott hagymát. Keverjük hozzá a zúzott fokhagymát és az egészen vékony karikákra felszelt szárzellert.
2. Főzzük további 5 percig, majd jöhet bele a megpucolt, felkarikázott sárgarépa, a nagyobb cikkelyekre vágott édeskömény, a már előre beáztatott lencse, végül a fehérbor. Hagyjuk főni bár percig, időnként megkevergetve, míg a bor teljesen elpárolog.
3. Ezután öntsük fel a zöldségalaplével, keverjük bele a kakukkfüvet és a rozmaringot, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk meg. Kis lángon, lefedve hagyjuk főni körülbelül 45 percig. Időnként keverjük meg. Akkor jó, ha a folyadék elpárolgott, a zöldségek pedig megpuhultak.
4. Tálaljuk friss petrezselyemmel megszórva.
Elkészítési idő: kb. 60 perc
Diéta és Fitnesz-tipp:
A lencselevest, -főzeléket vagy -salátát próbáljuk ki ezúttal vörös lencséből, főleg akkor, ha gyorsan szeretnénk elkészíteni az adott fogást. A vörös lencsét ugyanis nem szükséges beáztatni, és a főzési ideje is rövidebb.
Laktató: Gombás szarvasragu
Hozzávalók (4-5 személyre):
500 g szarvaslapocka, felkockázva
120 g vargánya gomba
1 db nagyobb fej vöröshagyma
1 szál szárzeller
200-300 ml víz
50 ml vörösbor
50 g sárgarépa
2 ek olívaolaj
2 gerezd fokhagyma
jódozott só
rozmaring
kakukkfű
zsálya
őrölt fekete bors
Elkészítése:
1. A hagymát az olajon dinszteljük meg. Sózzuk, fűszerezzük meg, majd adjuk hozzá az előkészített vadhúst és a fokhagymát is. Pirítsuk 5-8 percig, időnként átkeverve, majd öntsük fel a vízzel és a borral. Lassú tűzön, lefedve kezdjük el főzni.
2. Amikor már majdnem puha a hús, adjuk a raguhoz a megmosott, felkarikázott vargányát és zellerszárat is. Főzzük ételt addig, míg a zöldségek és a hús is teljesen meg nem puhul (a szarvas korától függően összesen 2,5-3 órán át).
Elkészítési idő: kb. 3-3,5 óra
Köretajánló: polentával, párolt lila káposztával, vegyes bogyós gyümölcsökből készült mártással és/ vagy könnyű karfiolpürével is tálalhatjuk.
A legegyszerűbb és leggyorsabb túrós pogácsa
Hozzávalók:
250 g félzsíros tehéntúró
250 g margarin
250 g liszt
1 db tojássárgája
Elkészítése:
1. A túrót öntsük egy nagyobb keverőtálba, szórjuk hozzá a lisztet, csipkedjük rá a margarint, sózzuk meg, majd jól gyúrjuk össze.
2. A tésztát tegyük félre egy kicsit pihenni, majd nyújtsuk ki. Szaggassunk ki belőle pogácsákat, a tetejüket kenjük meg tojássárgájával, majd 200 fokon kb. 20 perc alatt süssük meg.
Elkészítési idő: 40 perc
Diéta és Fitnesz-tipp:
Ízlés szerint természetesen sajttal is megszórhatod a tetejét.
Készült a Magyar Turisztikai Ügynökség megbízásából.