Összegyűjtöttük a kellemetlen szájszag fő okait, és azt is elmondjuk, hogy miként küszöbölheti ki ezeket.

Ne legyen tabutéma! Mi okozhatja a rossz leheletet?

Nem megfelelő szájhigiéné

A fogak között megbújó ételmaradékok a szájban lévő baktériumok hatására bomlani kezdenek, és kellemetlen szagú leheletet okoznak. Hosszú távon súlyos ínybetegségek is kialakulhatnak.

Megoldás: Mosson fogat és nyelvet legalább naponta kétszer. Használjon fogselymet és háromhavonta keresse fel a fogorvosát.

Dehidratáltság

A száj nyálkahártyája könnyen kiszárad – elég felidézni a reggeli ébredés utáni állapotot. Nyál hiányában a nyelven és szájüregben plakk rakódik le, ami hozzájárulhat a bűzös lehelethez.

Megoldás: Fogyasszon legalább 2-2,5 liter vizet naponta, biztosítva ezzel a megfelelő hidratálást és így a nyáltermelést.

Koplalás

Gyakran a koplalás és az alacsony szénhidráttartalmú étrend mellékhatása a rossz lehelet. Ennek oka, hogy a szervezet a zsír lebontására kényszerül, ketonnak nevezett anyagokat előállítva. Ezek a leheletbe kerülnek, és kellemetlen szagúvá teszik azt.

Megoldás: A legjobb, ha életmódot vált, és a rendszeres koplalást abbahagyja. De ha csak kellemetlen mellékhatásnak tartja ezt a tünetet, akkor figyeljen a szájápolásra, a folyadékpótlásra, és rágjon cukormentes, mentolos rágót.

Gyógyszerek mellékhatása

Az antidepresszánsok, a koleszterincsökkentők és a 2-es típusú diabétesz kezelésére szolgáló gyógyszerek gyakran okoznak szájszárazságot és ezzel együtt rossz leheletet. Ilyenkor evés során az ételmaradékok megragadnak a fogakon és a szövetekben, ahol aztán bomlásnak indulnak.

Megoldás: Szájszárazság ellen használjon hidratáló géleket, spray-ket.

Cukorkák, nyalókák

A ragacsos édességek nem bomlanak le olyan könnyen, mint mondjuk a csokoládé, így lerakódhatnak a fogakon, táplálékot szolgáltatva a baktériumoknak. Minél több a baktérium, annál erősebb lesz a szájszag.

Megoldás: Korlátozza a cukorbevitelt, és édességfogyasztás után mosson fogat. Így megelőzheti a fogszuvasodást és az azzal járó rossz szájszagot.

Kávézás

A kávé savas, dehidratáló hatású, hozzájárul a gyenge nyáltermeléshez, optimális közeget teremtve a baktériumoknak. A nyál nemcsak az ételmaradék eltávolításában segít, hanem a baktériumok ellen is hatékony: olyan enzimeket tartalmaz, amelyek semlegesítik a káros anyagokat, csökkentve a fogszuvasodás és az ínybetegségek kialakulásának esélyét.

Megoldás: Kávézás után igyon vizet, hogy megakadályozza a dehidratációt, és rágjon cukormentes, mentolos rágót.

Cukorbetegség

A diabétesz egyik kellemetlen mellékhatása a szájszárazság, amelynek következménye a rossz lehelet. Ráadásul az ellenőrizetlen cukorbetegség a fogak romlásához, ínybetegségek kialakulásához vezethet.

Megoldás: Járjon rendszeresen diabetológushoz, és ha szükséges, keressen fel paradontológust, hogy megőrizze a csont- és ínyszövet egészségét.

Reflux

Az emésztőrendszeri betegségekkel, például refluxszal küzdőket gyakran kínozza kellemetlen szájszag. A visszakerülő gyomorsav rossz szagú, ráadásul a száj is könnyebben kiszárad. A sav gyengítheti a fogzománcot, és ez gyorsíthatja a fogak romlását.

Megoldás: A refluxot mindenképpen kezelni kell, erről beszéljen orvosával. A szájszag ellen használjon alkoholmentes szájvizet, mentolos rágót.

Alkoholfogyasztás

A túlzott alkoholfogyasztás miatt kialakuló kiszáradás hozzájárulhat a fokozott lepedékképződéshez a nyelven, amely rossz leheletet okoz.

Megoldás: Maximum egy-két pohár alkoholt igyon, és mindig kortyoljon utána vizet, hogy csökkentse a kiszáradás esélyét.

Megfázás, influenza

Ha eldugult az orra, szájon keresztül lélegzik, ami a száj kiszáradásához és így csökkent nyáltermeléshez vezet. A csökkent nyálmennyiség növeli a fogak közötti plakkok kialakulásának esélyét. Több megfázásra, vírusos fertőzésre ajánlott gyógyszer mellékhatásaként szájszárazságot okoz.

Megoldás: Az orrdugulás elleni sprayk és a gőzölés segíthet a légutak tisztításában.

Horkolás

Hasonlóképpen a megfázáshoz, a horkolás is a száj kiszáradását okozza, leállítva a nyáltermelést, szabad terepet biztosítva a baktériumoknak.

Megoldás: Keressen fel fül-orr-gégész szakembert.

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink