Nem könnyű, de próbáljunk meg a rendkívüli helyzetben is higgadtak és megfontoltak maradni. Táplálkozástudományi szakemberek segítenek, hogy miként vásároljunk, étkezzünk a vírus idején is.

Pánik helyett tudatosan: vásárlási és táplálkozási tippek a koronavírus idejére

Lassan már több hete tart a bevásárlási, felhalmozási láz, olyannyira, hogy némely boltok, szupermarketek korlátozó intézkedéseket voltak kénytelenek bevezetni. (Nem azért, mert elfogyna az áru, sokkal inkább a munkaerőt védik ezzel, a túlhajszolt kereskedelmi dolgozókat.) Érthető, ha mindenki picit többet szeretne felhalmozni otthon és jó is, ha hosszabb időre vásárlunk, hiszen így ritkábban kell kitennünk a lábunkat a lakásból. De tegyük mindezt ésszel! A Napi Táptudás blog kezdeményezésére most táplálkozástudományi szakemberek és dietetikusok, valamit szervezetek fogtak össze, hogy segítsenek: miből mennyit érdemes vásárolni, a józan ész határain belül. Spoiler: nem kell 50 kiló liszt otthonra.

Nem kell (és nem is szabad) felvásárolni mindent!

A szakértők infografikán mutatják meg a legfontosabb információkat (lásd cikkünk alján), választ adva olyan kérdésekre, minthogy: érdemes-e élelmiszert nagy mennyiségben felvásárolni, miből mennyit érdemes otthon tartani, illetve mennyire biztonságosak-e a tartós élelmiszerek?

Papp Andrea ötletgazda, táplálkozástudományi szakember szerint a legfontosabb, hogy próbáljunk higgadtak maradni és gondoljunk másokra is – ne vásároljuk fel a teljes készletet a boltban.

„Mindenki segíthet másoknak azzal, ha nem vásárol több élelmiszert annál, mint amennyi valóban szükséges. Véleményem szerint a legnagyobb veszély, ami most az élelmiszer-ellátást fenyegeti az az, ha megrohamozzuk a boltokat és hónapokra betárazunk. Így valóban akadozhat az ellátás.”

Táplálkozási ajánlások

Persze, amennyire lehet, igyekezzünk most is egészségesen étkezni – ne nassolnivalóból halmozzunk fel a spájzban. Szűcs Zsuzsanna, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) főtitkára ezt javasolja:

„Készítsünk zöldséges ételeket, együnk naponta egyszer valamilyen teljes értékű gabonából készült ételt, fogyasszunk rendszeresen sovány tejtermékeket, hüvelyeseket, olajos magokat, halat, tojást. Folyamatos nassolás helyett tartsunk napirendet, amihez napi három-öt étkezés tartozik. Ha unatkozunk vagy stresszelünk, evés helyett mozogjunk kicsit vagy olvassunk bele egy jó könyvbe.”

Főzési tippek

És próbáljunk minél kevesebbet pazarolni.

„Most kiemelten fontos, hogy odafigyeljünk arra, hogy lehetőleg ne pazaroljunk el élelmiszert. Érdemes okosan kihasználni a fagyasztónk kapacitását, akár előre megfőzni néhány nagyobb adagot, amit később csak ki kell olvasztani. Jól jöhetnek a száraz hüvelyesek, a jól tárolható zöldségek, és az olyan ételmentő receptek, mint a mákos guba. Ki tudja, akár még néhány hasznos új konyhai szokást is felvehetünk ezalatt a furcsa időszak alatt!” – teszi hozzá a Felelős Gasztrohős Alapítvány igazgatója, Varga Judit.

MÉG TÖBB HASZNOS TUDNIVALÓ AZ INFOGRAFIKÁKBAN:

Az infografikát Kőfaragó Anna grafikus készítette. Az információs anyag létrejöttét támogató szervezetek: Magyar Táplálkozástudományi Társaság, TÉT Platform Egyesület, Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége, Felelős Gasztrohős Alapítvány

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink