Az allergia tulajdonképpen egyfajta túlérzékenység, amely azért alakul ki, mert a természetes védekezőképességet valami megzavarta. Normális esetben az immunrendszerünk fellép a vírusok, baktériumok és egyéb kórokozók támadása ellen, ám ha ártalmatlan anyagok (például kutyaszőr, háziporatka-ürülék, penészgomba és döntően a pollenek) hatására is beindítja szervezetünk védekező mechanizmusát, akkor allergiás panaszok jelentkeznek. Manapság az érintettek számos terápiás lehetőség közül választhatnak, jó néhányat azonban már a szezon előtt 2-4 hónappal el kell kezdeni. A pollenallergia problémájával küzdők különösen késő nyáron és ősszel szenvednek, mindenekelőtt a parlagfű, az egyik legagresszívabb, komoly problémákat okozó növény miatt. A parlagfű voltaképpen már július végén elkezd virágozni, de augusztustól ontja igazán a pollenjeit. A betegek pedig általában szeptemberre „robbannak le” teljesen, amikor a szervezetük telítődik a virágporral.
Mi lehet a hosszú távú megoldás a pollenallergia ellen?
Ma az immunterápia az egyetlen olyan ismert kezelés, amely az okot szünteti meg, gyógyszerek nélkül. A terápia során a beteg azt az anyagot kapja – hígítva, injekció, tabletta vagy cseppek formájában –, amely a tüneteket kiváltja. A 3-5 éven át tartó terápiát követően a szervezet folyamatosan hozzászokik az adott anyaghoz, és végül megtanulja panaszok nélkül elviselni. A pollenkivonatot például a beteg a saját otthonában is alkalmazhatja, egyszerűen naponta a nyelve alá csöppenti a készítményt. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a kezelést már a szezon előtt négy hónappal el kell kezdeni.
Mindent a pollenallergia kialakulásáról és kezeléséről!
Tudtad, hogy pollenallergia kialakulásában többek között életmódbeli tényezők is szerepet játszanak? A további okokról, a keresztallergiáról, a tünetek enyhítésének legjobb módszereiről, a vény nélkül kapható készítmények használatáról és még sok már fontos tudnivalóról a Diéta és Fitnesz magazin legfrissebb számában olvashatsz!
A megújult magazint keresd az újságárusoknál vagy digitális formában a digitalstand.hu/dietaesfitnesz weboldalon.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Évről évre egyre rosszabb az allergiaszezon – Mit tehet ellene?
- Parlagfűszezonban dinnyét enni? Szénanáthásoknak tilos!