1. lépés
Forduljon szakemberhez!
Mielőtt minden energiáját a legújabb fogyókúrás trendek megismerésére fordítaná, forduljon bizalommal házi-gyermekorvosukhoz, hiszen a gyermekkori elhízást sokszor valamilyen betegség, pszichiátriai rendellenesség okozza, de előfordulhat, hogy bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezik a súlytöbblet. A kivizsgálás után, az eredmények ismeretében megszületik a terápiás javaslat. Ha valóban fennáll valamilyen rendellenes elváltozás, betegség, megkezdődik a gyerek kezelése. egyéb esetekben elegendő az életmódváltás, amely optimális esetben a család támogatásával és szakemberek (dietetikus, személyi edző, pszichológus) bevonásával történik.
2. lépés
Álljon ki a gyermeke mellett!
A vizsgálatok alatt és később, az életmódváltás során is a gyereknek nagy szüksége van a szülei támogatására. Fontos, hogy beszéljen a gyermekével a testsúlyáról, arról, hogy mit jelent pontosan a túlsúly, hogyan hat az egészségére – ezzel lehetővé teszi, hogy a gyerek is megossza gondolatait, félelmeit. A túlsúlyos kisgyerekek, kamaszok általában magányosak, nincsenek barátaik, gyakran bántó viccek céltáblái. A sok negatív kritika tovább rontja az önmagukról alkotott, egyébként sem túl kedvező képet, amely további gátlások, evészavarok, depresszió kialakulásához vezethet. biztosítsa gyermekét arról, hogy a család mindenben támogatni fogja, és nem egyedül kell megvívnia a harcot a pluszkilókkal.
3. lépés
Ügyeljen az étkezésekre!
Ha komoly fogyókúrára van szükség, az többnyire kórházi keretek között történik, hiszen gyerekkorban a drasztikus, nem jól megválasztott fogyókúrák rossz irányba befolyásolhatják a növekedést és az egészséges fejlődést. Fontos, hogy az otthoni étrend vitaminokban és tápanyagokban gazdag legyen. Tartalmazzon naponta többször friss zöldséget és gyümölcsöt, a zsíros és nehéz ételek helyett könnyű, kalóriaszegény élelmiszereket. célszerű megreformálni az ételek elkészítési módját: olajban sütés helyett főzzön vagy pároljon. A szénsavas üdítők és a hozzáadott cukrot tartalmazó „gyümölcsnektárok” helyett kínáljon vízzel hígított, 100 százalékos gyümölcsleveket, ásványvizet, citrusokkal vagy bogyós gyümölcsökkel ízesített vizet. Az édességeket száműzze az egész család étrendjéből! A magas kakaótartalmú étcsokoládé és a gyümölcsök csillapíthatják az édesség utáni vágyat.
Apró lépésekkel, túlsúly nélkül
Már a kisiskolás gyermekek negyedénél megjelenik a túlsúly és az elhízás problémája, ami rövid és hosszú távon is „súlyos” következményekkel járhat. Négy kezdeti lépés, hogy gyermekünk megőrizze egészséges testtömegét:
1. INDULJON A NAP TÁPLÁLÓ REGGELIVEL!
A reggelizők körében kisebb eséllyel alakul ki túlsúly, hisz a rendszeres étkezéssel kiküszöbölhető az esti farkaséhség, illetve a felesleges nassolás is. Akár 5-10 perc alatt is készíthetünk kiegyensúlyozott reggelit: egy tálka tejbe szórjunk teljes értékű gabonával készült gabonapelyhet, majd gazdagítsuk egy marék idénygyümölccsel; de dönthetünk egy teljes kiőrlésű kenyérből, sovány sajtból vagy felvágottból készített, idényzöldséggel gazdagított szendvics mellett is, hogy jól induljon a nap. Speciális étrendet követő, például gluténérzékeny gyermekeknek sem kell nélkülözniük a fenti menüt a gluténmentes gabonatermékek használatával.
2. RENDSZERESSÉG MINDENEKELŐTT!
A „többször keveset” elve az egyenletes vércukorszint megtartását, így a gyermek fizikai és szellemi aktivitását is segíti. Tízóraira és uzsonnára se felejtsünk el csomagolni pár falatot, ami lehet egy gyümölcs (az előpucolás és felszeletelés vonzóbbá teszi), egy joghurt, egy kisebb szendvics, pár korpás keksz vagy egy gabonapehely-szelet.