Tünet: TISZTA, ÁTTETSZŐ FOLYADÉK CSEPEG AZ EGYIK ORRLYUKBÓL
Előfordul, hogy az agyhártya kilyukad, és az agyvíz az orrüregen át távozik. Az emberi agy naponta akár 300 milliliter folyadékot is termelhet, így a folyamatos szivárgás – akár hosszú hónapokon át – nem meglepő. Az agy-gerincvelő folyadék spontán szivárgása nem ritka, igaz, általában a koponya és a gerinc tájékán szokott kialakulni. A koponyából szivárgó folyadék egyes esetekben az orron át is távozhat, és néha a fülből is kifolyhat az agyvíz. Maga a szivárgás önmagában nem veszélyes, ám az a lyuk, amelyen át távozik, életveszélyes agyi fertőzéseket okozhat.
Tünet: ZÖLDES ORRVÁLADÉK ÉS A SZEM ALATTI TERÜLETEK FÁJDALMA
Ha a tiszta orrváladék zöldes színűvé változik, és fájdalom jelentkezik a szem alatt lévő területeken – különösen, ha csak az egyik oldalon –, abban az esetben inkább fertőzésről lehet szó, mintsem allergiáról. Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis nem túl gyakori betegség. Négy pár orrmelléküreg található az orr, a szem, az arccsont és a homlok mögött. Feladatuk a levegő megtisztítása. Ha a hámbélés ezeken a helyeken megduzzad, genny gyülemlik fel, és fokozza a melléküregekben a nyomást – ez okozza a fájdalmat. A sinusitist általában megfázás okozza, de néha állhat bakteriális fertőzés a háttérben.
Tünet: SZAGLÁS ELVESZTÉSE
Az allergia miatt kialakuló orrdugulás nem vezet a szaglás elvesztéséhez. Ilyen jellegű problémát általában az orrpolip vagy orrsövényferdülés okoz. Első lépés mindig a fül-orr-gégészeti vizsgálat, melynek segítségével feltérképezhető az orrüreg és a szaglóhám állapota. A szaglás csökkenését okozhatja még dohányzás, az orrmelléküreg gyulladása, az orrmandula megnagyobbodása, bizonyos gyógyszerek – vérnyomáscsökkentők, savlekötők – szedése is.
Tünet: FÁJDALOM VAGY NYOMÁS AZ ARCON
Fájdalmat és elszíneződött orrváladékot okozhat az ún. allergiás gombás sinusitis is. Ebben az esetben az orrmelléküregekben, a sérült nyálkahártyán gombák telepednek meg. Többnyire penészgomba, ritkábban élesztőgomba mutatható ki. Kezelése nehézkes, mert a hagyományos gombaellenes szerek többnyire nem hatnak, vagy szedésük súlyos mellékhatásokkal jár. A gombák a nyálkahártyán vastag, hagymahéjszerű lerakódást képeznek, így az ellepett melléküregek szabályosan összenőnek. Ilyenkor már csak a műtét segíthet.
Tünet: KRÓNIKUS CSALÁNKIÜTÉS
Heveny csalánkiütést többnyire rovarcsípések, légúti allergének, különböző ételek, gyógyszerek okoznak. Ilyenkor a kiütés általában 24 órán belül, spontán elmúlik. Más a helyzet a visszatérő és az idült lefolyású csalánkiütéssel. (Ha a csalánkiütés több mint hathetes időtartamot tekintve visszatérő vagy állandóan fennálló – idült csalánkiütésről beszélhetünk.) Hátterében meghúzódhatnak étel- vagy egyéb allergiák, gócok, parazitás fertőzések, autoimmun betegségek, kísérő tünete lehet daganatos betegségeknek vagy egyéb belgyógyászati kórképeknek (pl. emésztési zavart okozó kórképek és vérképző rendszeri betegségek).
Tünet: FEJFÁJÁS
Az allergiák gyakran járnak együtt fejfájással, ha azonban a fejfájás hirtelen jelentkezik, és olyan súlyos, hogy émelygést idéz elő, vagy felébreszti éjszaka, érdemes felkeresni egy neurológust. Az ilyen hirtelen jelentkező, kínzó fejfájásnak komoly oka is lehet, például tumor, stroke, aneurizma (értágulatból eredő kiboltosulás).