A legjobb, ha el sem kezdünk dohányozni. Azonban ha már megtörtént, jobb minél hamarabb leszokni róla. Sokan önerőbol, mások a családjuk vagy a barátaik biztatására, megint mások szakemberek segítségével hagyják abba a füstölést. Előfordul, hogy különféle eszközökre van szükség ahhoz, hogy megszabaduljunk a káros szenvedélytől. Bármi is legyen a módszer, a legfontosabb, hogy minél előbb hagyjuk abba a füstölést! És ha már egyszer elhatároztuk magunkat, akkor lássuk, hogy mik az elérhető lehetőségek!
Nikotinmentes módszerek
Pszichoterápia (viselkedésterápia, hipnózis), amit pszichológus vagy orvos végez, segíthet a leszokásban. Egyéni és csoportterápiás módszerek is hozzáférhetok. Emellett léteznek nikotin nélküli, vényköteles gyógyszerkészítmények is, ezek igénybevételéhez kérhetünk orvosi segítséget.
Nikotinpótló eszközök: Rágógumi és tapasz
Mind a rágógumi, mind a borre helyezhető tapaszok különbözo mennyiségu nikotint tartalmaznak. Annak megfeleloen, hogy ki milyen eros dohányos, illetve éppen hol tart a leszokásban, csökkeno mértéku nikotinmennyiségu szert kell választania és alkalmaznia. A rágógumi rágásával vagy „pihentetésével” a használója önmaga szabályozza a felszabaduló nikotinmennyiséget. A tapaszoknál a felszabadulás automatikus, a tapasz hatóanyag-tartalma a borön tartózkodás ideje ala folyamatosan és egyenletesen szabadul fel, és szívódik fel a szervezetbe.
Nikotintabletták
A nikotint tartalmazó pasztillák kioldódnak a szájban, illetve a nyelv alá.
Orrsprayk
A nikotinos orrsprayk az orrnyálkahártyán keresztül felszívódva ju atják el a nikotint a véráramba.
És mi van azokkal, akik nem szoknak le?
Égés és füst nélkül muködo alternatív technológiák Egyre több olyan megoldás létezik, amely égés nélkül teszi lehetové a nikotinbevitelt. Ezek a technológiák olyanok számára jelenthetnek megoldást, akik már többszörpróbálkoztak a leszokással, de sajnos nem jártak sikerrel. Ok tájékozódhatnak a cigarettánál alacsonyabb károsanyag-kitettséggel járó füstmentes technológiákról, amelyek használata során nem történik égés, de a fogyasztó hozzájut általuk a nikotinhoz. Ha valaki valamilyen okból mégsem szokik le a dohányzásról, érdemes tájékozódnia ezekről a technológiákról, ezzel ugyanis csökkentheti a dohányzással járó ártalmakat. Fontos azonban tisztában lenni azzal a ténnyel, hogy ezek nem leszokást segítő eszközök! A dohányzással járó ártalmak a leszokással csökkenthetők a legnagyobb mértékben.
TUDTAD? Sokan nem tudják, de elsosorban nem a nikotin, hanem az égés során létre jövő füst és kátrány felelős a dohányzással kapcsolatos betegségek kialakulásáért. Égés során rengeteg káros anyag szabadul fel, és jut be a dohányosok szervezetébe. Egy cigarettában kb. 7000 különböző kémiai vegyület található, amelyeknek csak egyike a függőség kialakulásáért felelos nikotin. A cigarettában és más dohánytermékekben található vegyületek jelentős része ártalmas, néhány közülük rákkeltő hatású is lehet!