Van, aki egyszerűen csak a szép hasizmot, formás kart és izmos lábakat azonosítja a súlyzózással. Akad, akik duzzadó muszklikat, vaskos izomzatot képzel el, ha szóba kerül a gyúrás vagy a súlyzózás. Pedig a súlyzós edzés jelenthet izomtömeg-növelést, illetve egyszerű alakformálást is. A kettő nem ugyanaz!

3 tévhit a súlyzós edzésekről

Mi az a tonizálás?

Egyszerű néven: alakformálás. Az alakformáláshoz a kardioedzésen kívül szükség van súlyzós edzésekre is. A súlyzós edzés ez esetben arra hivatott, hogy megszabadítson önt a felesleges zsírtól, és izmosabbá is váljon. Az ilyen edzésnek nem az a célja, hogy az illető úgy nézzen ki, mint egy testépítő. Egyszerűen az a cél, hogy az alak tónusos, szépen formált és rajzolt legyen. Inkább kisebb vagy közepes súlyokkal érdemes dolgozni, viszonylag magas ismétlésszámmal. Alakformálás tekintetében azért is fontos a súlyzós edzés, mert minél nagyobb az izomtömeg, annál gyorsabb a zsírégetés. Az izom ugyanis energiát igényel, ezáltal a nagyobb izomtömeg serkenti a fogyást.

Mi az izomtömegnövelés?

Ez leginkább a sportolókra, testépítőkre jellemző. Ilyenkor a cél a zsírtömeg minimalizálása és az izomtömeg látványos növelése. Nagy, vastag, dagadó izmok. Az izomra gyúrók nem érik be a formás, tónusos testrészekkel. Számukra az izomtömeg növelése a cél, ami testsúlyban is látványosan mérhető. A tömegnövelés nagy súlyok viszonylag kisebb ismétlésszámú emelésével jár.

1. mítosz: A könnyű súlyok emelése tónusossá teszi a testet, a nagy súlyok emelése az izomtömeget növeli

Nem feltétlenül. Nagyobb súlyokkal is dolgozhatunk, ha tónusos, formás alakot szeretnénk. A test ugyanis egy idő után hozzászokik a kis súlyokhoz, és pár hónap után már hiába emelgetjük, nem fogunk velük fejlődést elérni. Ilyenkor két lehetőség van: vagy növelni az ismétlésszámot, vagy nagyobb súlyra váltani. Az utóbbival időt spórolhatunk. A nagyobb súlyokkal ugyanis egy sorozaton belül elég mindössze 8-12 ismétlésszámot végrehajtani 2, maximum 3 körben.

2. mítosz: A testépítés és a tömegnövelés ugyanaz

Nem egészen. A tömegnövelés azt jelenti, hogy a zsírszöveteket igyekszünk izommá alakítani. Ehhez természetesen a súlyzókat hívjuk segítségül. A rendszeres súlyzózás hatására az izmok egyre erősebbek és nagyobbak lesznek. De! Mivel az izomszövet sűrűbb, mint a zsír, így az alak feszesebb, tónusosabb és formásabb lesz, hiszen a zsír miatt nem folyik szerte szét. Ettől azonban csak karcsúbbak leszünk, de optikailag nem nagyobbak. A testépítés teljesen más kategória. Ha valaki – akár versenyszerűen – izomtömeget szeretne építeni, annak nagyon szigorú diétát kell követnie, és naponta akár több órát is nagyon nehéz súlyokkal dolgoznia, hogy a szinte már természetellenesen nagy izomtömegeket elérje. Esetükben a testzsírszázalék szinte minimális, ami nem minden esetben jelent normálisat is.

3. Mítosz: Ha könnyű súlyokat emelgetünk, attól nem leszünk erősebbek

Már miért ne lennénk? az erőnlét mértéke nem csak a súlyok nehézségétől függ. Nem az a lényeg, hogy 1-1,5-2 vagy akár 5 kilós súlyokkal dolgozunk-e. Az a fontos, hogy addig eddzünk és emelgessük a súlyokat, míg az izmaink elfáradnak. Ha az izom már fárad, akár fájdalmasan feszül, akkor az adott testrészünk erősödik. a különbség a könnyebb és a nehezebb súlyokkal való edzés között annyi, a könnyebbeket vélhetően többször kell megemeli, hogy bekövetkezzen az izmok elfáradása.

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink