A legtöbben ismerik a spinninget, de azt már kevesebben tudják, hogy ez az edzésforma az indoor cycling, vagyis a teremkerékpársport egyik ága. a különbséget a kerékpárokban kell keresni. Az irányzatokról, érdekességekről és technikákról Kiss Áron Keiser indoor cycling-oktatót, a Fitbalance Award, Az Év Indoor Cycling Presenterét kérdeztük.

Amit az indoor cyclingról tudni kell

Mi a különbség?

Spinning: a spinning egy indoor cycling-irányzat, de nem minden indoor cycling-edzést illetünk ezzel a névvel. Az egyes edzésprogramok, rendszerek általában kerékpármárkákhoz kötődnek. emellett léteznek kerékpárfüggetlen elgondolások is, mint amilyen például Magyarországon a procycling, ennek követői nem szeretnének márkához kötődni, illetve csak egy adott eszközzel dolgozni.

Indoor cycling: az indoor cycling tágabb fogalom, amelybe beleérthetjük a kerékpárosok téli felkészülését is, ahol saját kerékpárjukkal végezhetnek edzést, a felkészülést szolgáló eszközöket, valamint a fitnesztermekből ismert számos zenés-csoportos edzésformát.

Ide tartozik a jellegzetes kerékpár, amely mágneses ellenállással dolgozik, és a hagyományosnál kisebb lendkerékkel van felszerelve. Ez a két tulajdonsága egyrészt segíti a még hatékonyabb edzésmunkát, mivel pontosabban adagolható a terhelés, másrészt csökkenti az ízületekre háruló sokkhatást – ezért használják például térdrehabilitációra is. Ide sorolhatjuk magukat a kerékpáron végzett mozgásformákat is, a felsőtest edzésére használatos speciális, karergométeres módszereket (például, kranking) és a teljes testet átmozgató rendszereket (elliptika, total body trainer). A különbségektől eltekintve minden edzésforma a szív és a keringési rendszer edzését jelenti, más-más módszerekkel vagy akár ötvözve azokat (fusion).

Basicórától az applikációs videocyclingig

Kiss Áronék négy különböző edzésformát alkalmaznak, ahol watt- és/vagy pulzusalapon határozzák meg a terhelést, óratípustól függően. „A basicórától kezdve a különböző adatok mérésére, szemléltetésére szolgáló applikációkon át a video-cyclingórákig úgy válogattuk meg az eszközöket, hogy azok kifejezzék az óra aktuális célját, ezzel is segítve a vendéget. a video-cyclingórákon például az óra egyes szakaszaihoz készített profi videoanyagot követheti végig a résztvevő.”

Egyénre szabva

„Az óráinkon nemcsak a pulzusszámot mérjük, hanem a teljesítményt is, wattban. Minden vendégünk saját, egyéni intenzitászónában edz, így mindig a képességeihez mérten, a számára optimális terheléssel dolgozik (nem edzi túl, illetve nem terheli alul magát). A kerékpáron található kijelző folyamatos visszacsatolást ad az edzésmunkáról, így biztosak lehetünk abban, hogy a lehető leghatékonyabban használtuk a rendelkezésünkre álló edzésidőt. A wattméréses edzés lehetősége egyébként már 6-7 éve létezik a fitneszben, nagy örömünkre szolgál, hogy itthon mi használhatjuk elsőként ezt a technológiát.”

Az első szembetűnő változások:

  • A testösszetétel változása: néhány hónap után látható, érezhető különbségek mutatkoznak.
  • A szemmel látható változásokon túl még lényegesebb a szívre és a keringési rendszerre gyakorolt jótékony hatás, ami hosszú távon fontosabb, mint mínusz néhány kiló.
  • Az indoor cycling egész testet átmozgató edzésforma, intenzívebben az alsó végtag izmait mozgatjuk meg: az elülső és hátulsó combizmokat, valamint a vádlit, és persze a legfontosabb szerep a farizomé.

„A fejlődés üteme több dologtól függ. Fontosnak tartom, hogy az edzés egyénre szabott és rendszeres legyen, és egészítse ki ahhoz megfelelő, minőségi étrend. Rendszerességen az első időszakban heti 2-3 alkalmat értünk, fontos a fokozatos terhelés és az első időszakban az alapvető mozgásformák tökéletes elsajátítása – a rossz beidegződéseket később sokkal nehezebb kijavítani.”

Ezek is érdekelhetnek

Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb
Ez a tavaszi turmix segít legyőzni az édesség utáni vágyat
Friss zöld alma, spenót, kivi és egy csipet lime adja meg a tökéletes lendületet a napodhoz, mindezt természetes, finom és frissítő formában.
Puha, szaftos, diétás: így készül a banános répatorta
Szeretnél valami igazán finomat, de nem akarod felrúgni a diétádat? Ez a banános répatorta tökéletes választás, ha édességre vágysz, de egészségesebb alapanyagokkal dolgoznál.
3 recept a húsvéti ünnepre, ha kerülni akarod a szénhidrátot
A legszebb tavaszi ünnep elképzelhetetlen főtt sonka, tojás, torma nélkül. De a megrakott asztalon főszerephez jutnak a friss tavaszi zöldek is.
Életmódváltás: "Volt, hogy csak az XL-es nadrágok jöttek rám"
Az életmódváltás akkor lépett be Rafael Szonja életében, amikor minden szempontból mélyponton volt, egészségügyi problémák jelentkeztek nála és az akkori kapcsolata is tönkrement. A sokadik nekifutásra sikerült kialakítania egy olyan rendszert, amivel fokozatosan leadta a plusz kilókat…

Ajánlataink