A legtöbben ismerik a spinninget, de azt már kevesebben tudják, hogy ez az edzésforma az indoor cycling, vagyis a teremkerékpársport egyik ága. a különbséget a kerékpárokban kell keresni. Az irányzatokról, érdekességekről és technikákról Kiss Áron Keiser indoor cycling-oktatót, a Fitbalance Award, Az Év Indoor Cycling Presenterét kérdeztük.

Amit az indoor cyclingról tudni kell

Mi a különbség?

Spinning: a spinning egy indoor cycling-irányzat, de nem minden indoor cycling-edzést illetünk ezzel a névvel. Az egyes edzésprogramok, rendszerek általában kerékpármárkákhoz kötődnek. emellett léteznek kerékpárfüggetlen elgondolások is, mint amilyen például Magyarországon a procycling, ennek követői nem szeretnének márkához kötődni, illetve csak egy adott eszközzel dolgozni.

Indoor cycling: az indoor cycling tágabb fogalom, amelybe beleérthetjük a kerékpárosok téli felkészülését is, ahol saját kerékpárjukkal végezhetnek edzést, a felkészülést szolgáló eszközöket, valamint a fitnesztermekből ismert számos zenés-csoportos edzésformát.

Ide tartozik a jellegzetes kerékpár, amely mágneses ellenállással dolgozik, és a hagyományosnál kisebb lendkerékkel van felszerelve. Ez a két tulajdonsága egyrészt segíti a még hatékonyabb edzésmunkát, mivel pontosabban adagolható a terhelés, másrészt csökkenti az ízületekre háruló sokkhatást – ezért használják például térdrehabilitációra is. Ide sorolhatjuk magukat a kerékpáron végzett mozgásformákat is, a felsőtest edzésére használatos speciális, karergométeres módszereket (például, kranking) és a teljes testet átmozgató rendszereket (elliptika, total body trainer). A különbségektől eltekintve minden edzésforma a szív és a keringési rendszer edzését jelenti, más-más módszerekkel vagy akár ötvözve azokat (fusion).

Basicórától az applikációs videocyclingig

Kiss Áronék négy különböző edzésformát alkalmaznak, ahol watt- és/vagy pulzusalapon határozzák meg a terhelést, óratípustól függően. „A basicórától kezdve a különböző adatok mérésére, szemléltetésére szolgáló applikációkon át a video-cyclingórákig úgy válogattuk meg az eszközöket, hogy azok kifejezzék az óra aktuális célját, ezzel is segítve a vendéget. a video-cyclingórákon például az óra egyes szakaszaihoz készített profi videoanyagot követheti végig a résztvevő.”

Egyénre szabva

„Az óráinkon nemcsak a pulzusszámot mérjük, hanem a teljesítményt is, wattban. Minden vendégünk saját, egyéni intenzitászónában edz, így mindig a képességeihez mérten, a számára optimális terheléssel dolgozik (nem edzi túl, illetve nem terheli alul magát). A kerékpáron található kijelző folyamatos visszacsatolást ad az edzésmunkáról, így biztosak lehetünk abban, hogy a lehető leghatékonyabban használtuk a rendelkezésünkre álló edzésidőt. A wattméréses edzés lehetősége egyébként már 6-7 éve létezik a fitneszben, nagy örömünkre szolgál, hogy itthon mi használhatjuk elsőként ezt a technológiát.”

Az első szembetűnő változások:

  • A testösszetétel változása: néhány hónap után látható, érezhető különbségek mutatkoznak.
  • A szemmel látható változásokon túl még lényegesebb a szívre és a keringési rendszerre gyakorolt jótékony hatás, ami hosszú távon fontosabb, mint mínusz néhány kiló.
  • Az indoor cycling egész testet átmozgató edzésforma, intenzívebben az alsó végtag izmait mozgatjuk meg: az elülső és hátulsó combizmokat, valamint a vádlit, és persze a legfontosabb szerep a farizomé.

„A fejlődés üteme több dologtól függ. Fontosnak tartom, hogy az edzés egyénre szabott és rendszeres legyen, és egészítse ki ahhoz megfelelő, minőségi étrend. Rendszerességen az első időszakban heti 2-3 alkalmat értünk, fontos a fokozatos terhelés és az első időszakban az alapvető mozgásformák tökéletes elsajátítása – a rossz beidegződéseket később sokkal nehezebb kijavítani.”

Ezek is érdekelhetnek

Egy hét alatt mínusz 3 kiló? – Lehetséges a Skandináv diétával
A skandináv nők nem csak szőkék, de fittek, egészségesek és karcsúak is. A skandináv vidékeken szinte ismeretlen fogalom az elhízás. Ha túlsúlyos embert látnak, tudják, szinte biztosan külföldi. A skandináv étrend nem csak a formás alakot biztosítja, de óvja a bőrt a korai öregedés látható jeleitől is, és jótékonyan hat az egészségre.
Cukros üdítők helyett: erjesztett gyömbérital egyszerűen
10 perces diétás barackleves - ennél jobb a melegben nem kell!
A nyár legízletesebb gyógyító gyümölcse a barack. Ez a rostokban gazdag, lédús csemege tisztítja és méregteleníti az egész testet és rengeteg variációban elkészíthető. Most egy levest készítettünk belőle.
Hűsítő édesség, amit nyáron is ehetsz – így csináld!
Nyáron sem kell lemondanod az édességről, csak okosan válassz! Ez a könnyű, hűsítő finomság pár perc alatt elkészül, tele van friss gyümölccsel, mégis barátságos a diétádhoz – próbáld ki, és élvezd a nyár minden falatját bűntudat nélkül!
15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.

Ajánlataink