A biciklizés remek módja a zsírégetésnek és az alakformálásnak, ráadásul nincs helyhez vagy időhöz kötve. De amíg az idő jó, tekerjünk a szabadban!

Egészség két keréken

 

kerékpár, bringa, bicikli

Fotó: Shutterstock

Miért jó a szabadban hajtani a pedált?

Azért, mert addig is levegőn vagyunk. Javul a tüdő kapacitása, a friss levegő megtisztítja a tüdőt, javítja a torok és az orr nyálkahártyájának a működését. (Mindez érvénytelenné válik, ha a szmogos utakon, autók között szlalomozunk.) Ráadásul a vizuális élmények teljesen lekötik a figyelmet. A szabadban való kerékpározás jó hatással van mentális állapotunkra, jót tesz az idegrendszernek, segít teljesen kikapcsolni. Ráadásul a szabadtéri terep valódi, természetes változatosságot biztosít.

 

Miért jó az edzőteremben?

Azért, mert nincs az időjáráshoz kötve. Hóban, fagyban, esőben, szélviharban is lehet kerékpározni. A zsírégető, kardiógépeken ráadásul beállíthatjuk az időtartamot, választhatunk változatos programokat, beállíthatjuk személyre szabottan a legmegfelelőbb erősségi fokozatot. Unalom ellen pedig vigyünk magával egy kis zenét.

 

Megfelelő beállítások

Fontos, hogy a kerékpár – akár szobai, akár outdoor – megfelelően legyen beállítva. Amennyiben rossz a nyereg magassága vagy rossz szögben áll a kormány, az egyrészt sérülésveszélyes, másrészt kevésbé lesz hatékony az edzés. A huzamosabb ideig helytelen testtartással kerékpározók egy idő után krónikus fájdalmat tapasztalhatnak a hátukban, a térdükben, a lábszárukban, sőt deréktájon is.

Amire ügyelni kell a nyeregmagasság beállításánál: olyan magasra emeljük a nyerget, hogy tekerés közben a láb ne egyenesedjen ki. A térd mindig zárjon be enyhe tompaszöget. A kormány szögét úgy állítsuk be, hogy kb. 10 centivel legyen magasabban az ülésnél, vagyis, ha rátámaszkodunk, a hát ne legyen teljesen egyenes. Úgy üljünk, hogy ne legyünk görnyedtek, de a váll és a hát legyen laza, kényelmesen elérjük a kormányt.

 

Megfelelő kerékpáros technikák

  • Győződjünk meg a nyereg helyes magasságáról.
  • Győződjünk meg arról, hogy a fenekünk és a csípőnk tekerés közben stabil helyzetben van, nem csúszkál az ülésen. Ha mégis így lenne, állítsuk lejjebb az ülést.
  • Ha szabadtéren kerékpározunk, viseljünk sisakot, könyök- és térdvédőt.
  • Ha alkonyatban kerékpározunk, gondoskodjunk fényvisszaverő mellényről és lehetőség szerint a sportcipőjén is legyen fényvisszaverő.
  • Ha teremben kerékpározunk, szintén ügyeljünk a beállításokra, de fordítsunk kiemelt figyelmet a pulzusmérő órára.

A kerékpározás egészségügyi hatásai

Elsődleges és talán legfontosabb egészségügyi hatása, hogy erősíti a szívet és a keringési rendszert. Mivel kardió jellegű mozgásról van szó, emelkedik a pulzusszám, gyorsul a légzés, nő a vérnyomás is, ez pedig azt eredményezi, hogy serken a vérkeringés, több oxigénhez jut a szervezet és a szív is. Ez nem csak azt jelenti, hogy a sport zsírégető hatású, hanem azt is, hogy egyben javítja az állóképességet.

A fizikai teljesítőképesség javításán kívül a rendszeres kerékpározás – akár teremben, akár a szabadban – pozitív hatással van a koleszterinszintre is. Mivel a kerékpáron könnyen szabályozható a terhelés mértéke, előszeretettel javasolják az orvosok túlsúllyal rendelkezők edzésprogramjaként, de szívbetegek is erősíthetik a szívüket és érrendszerüket laza kerékpározással.

 

A kerékpározás mint sport

Sportként legfőbb erénye, hogy az összes izmot képes átmozgatni. Különösen a lábakat formázza, az izmok feszesebbek, tónusosabbak lesznek a rendszeres edzések hatására. Ám formálja a csípőt és a feneket is! További előnye, hogy amennyiben helyesen állítottuk be a nyereg és a kormány magasságát, akkor kíméletes az ízületekhez, kevesebb terhet ró a térdre vagy a bokára, mint a futás. Segít csökkenteni vagy éppen megelőzni a túlsúlyt.

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Hűsítő édesség, amit nyáron is ehetsz – így csináld!
Nyáron sem kell lemondanod az édességről, csak okosan válassz! Ez a könnyű, hűsítő finomság pár perc alatt elkészül, tele van friss gyümölccsel, mégis barátságos a diétádhoz – próbáld ki, és élvezd a nyár minden falatját bűntudat nélkül!
15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.
A legjobb diétás nyári limonádék
Ha nyáron is figyelsz az alakodra, de nem szeretnél lemondani a hűsítő finomságokról, akkor ez a diétás limonádéválogatás neked szól. Könnyű, frissítő, kalóriaszegény italok, amelyeket pár perc alatt elkészíthetsz otthon – és még a diétádat sem veszélyeztetik.
Menopauza, puffadás, fájdalom? A lepkeszegmag lehet a válasz
A keleti gyógyászatban évezredek óta ismert – az ayurvéda szerint melegítő, nyákoldó, gyulladáscsökkentő és anyagcserét serkentő hatású, de számos más kincset érő hatással büszkélkedhet.
Így fogyhatsz edzés és szenvedés nélkül – csak lélegezz tudatosan
El sem hinnéd, de egy japán színész véletlenül fedezte fel azt az egyszerű légzéstechnikát, amellyel mozgás és koplalás nélkül is látványosan fogyott. A módszerhez mindössze napi néhány perc tudatos légzésre van szükség – és máris beindulhat a változás.

Ajánlataink