A biciklizés remek módja a zsírégetésnek és az alakformálásnak, ráadásul nincs helyhez vagy időhöz kötve. De amíg az idő jó, tekerjünk a szabadban!

Egészség két keréken

 

kerékpár, bringa, bicikli

Fotó: Shutterstock

Miért jó a szabadban hajtani a pedált?

Azért, mert addig is levegőn vagyunk. Javul a tüdő kapacitása, a friss levegő megtisztítja a tüdőt, javítja a torok és az orr nyálkahártyájának a működését. (Mindez érvénytelenné válik, ha a szmogos utakon, autók között szlalomozunk.) Ráadásul a vizuális élmények teljesen lekötik a figyelmet. A szabadban való kerékpározás jó hatással van mentális állapotunkra, jót tesz az idegrendszernek, segít teljesen kikapcsolni. Ráadásul a szabadtéri terep valódi, természetes változatosságot biztosít.

 

Miért jó az edzőteremben?

Azért, mert nincs az időjáráshoz kötve. Hóban, fagyban, esőben, szélviharban is lehet kerékpározni. A zsírégető, kardiógépeken ráadásul beállíthatjuk az időtartamot, választhatunk változatos programokat, beállíthatjuk személyre szabottan a legmegfelelőbb erősségi fokozatot. Unalom ellen pedig vigyünk magával egy kis zenét.

 

Megfelelő beállítások

Fontos, hogy a kerékpár – akár szobai, akár outdoor – megfelelően legyen beállítva. Amennyiben rossz a nyereg magassága vagy rossz szögben áll a kormány, az egyrészt sérülésveszélyes, másrészt kevésbé lesz hatékony az edzés. A huzamosabb ideig helytelen testtartással kerékpározók egy idő után krónikus fájdalmat tapasztalhatnak a hátukban, a térdükben, a lábszárukban, sőt deréktájon is.

Amire ügyelni kell a nyeregmagasság beállításánál: olyan magasra emeljük a nyerget, hogy tekerés közben a láb ne egyenesedjen ki. A térd mindig zárjon be enyhe tompaszöget. A kormány szögét úgy állítsuk be, hogy kb. 10 centivel legyen magasabban az ülésnél, vagyis, ha rátámaszkodunk, a hát ne legyen teljesen egyenes. Úgy üljünk, hogy ne legyünk görnyedtek, de a váll és a hát legyen laza, kényelmesen elérjük a kormányt.

 

Megfelelő kerékpáros technikák

  • Győződjünk meg a nyereg helyes magasságáról.
  • Győződjünk meg arról, hogy a fenekünk és a csípőnk tekerés közben stabil helyzetben van, nem csúszkál az ülésen. Ha mégis így lenne, állítsuk lejjebb az ülést.
  • Ha szabadtéren kerékpározunk, viseljünk sisakot, könyök- és térdvédőt.
  • Ha alkonyatban kerékpározunk, gondoskodjunk fényvisszaverő mellényről és lehetőség szerint a sportcipőjén is legyen fényvisszaverő.
  • Ha teremben kerékpározunk, szintén ügyeljünk a beállításokra, de fordítsunk kiemelt figyelmet a pulzusmérő órára.

A kerékpározás egészségügyi hatásai

Elsődleges és talán legfontosabb egészségügyi hatása, hogy erősíti a szívet és a keringési rendszert. Mivel kardió jellegű mozgásról van szó, emelkedik a pulzusszám, gyorsul a légzés, nő a vérnyomás is, ez pedig azt eredményezi, hogy serken a vérkeringés, több oxigénhez jut a szervezet és a szív is. Ez nem csak azt jelenti, hogy a sport zsírégető hatású, hanem azt is, hogy egyben javítja az állóképességet.

A fizikai teljesítőképesség javításán kívül a rendszeres kerékpározás – akár teremben, akár a szabadban – pozitív hatással van a koleszterinszintre is. Mivel a kerékpáron könnyen szabályozható a terhelés mértéke, előszeretettel javasolják az orvosok túlsúllyal rendelkezők edzésprogramjaként, de szívbetegek is erősíthetik a szívüket és érrendszerüket laza kerékpározással.

 

A kerékpározás mint sport

Sportként legfőbb erénye, hogy az összes izmot képes átmozgatni. Különösen a lábakat formázza, az izmok feszesebbek, tónusosabbak lesznek a rendszeres edzések hatására. Ám formálja a csípőt és a feneket is! További előnye, hogy amennyiben helyesen állítottuk be a nyereg és a kormány magasságát, akkor kíméletes az ízületekhez, kevesebb terhet ró a térdre vagy a bokára, mint a futás. Segít csökkenteni vagy éppen megelőzni a túlsúlyt.

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink