A biciklizés remek módja a zsírégetésnek és az alakformálásnak, ráadásul nincs helyhez vagy időhöz kötve. De amíg az idő jó, tekerjünk a szabadban!

Egészség két keréken

 

kerékpár, bringa, bicikli

Fotó: Shutterstock

Miért jó a szabadban hajtani a pedált?

Azért, mert addig is levegőn vagyunk. Javul a tüdő kapacitása, a friss levegő megtisztítja a tüdőt, javítja a torok és az orr nyálkahártyájának a működését. (Mindez érvénytelenné válik, ha a szmogos utakon, autók között szlalomozunk.) Ráadásul a vizuális élmények teljesen lekötik a figyelmet. A szabadban való kerékpározás jó hatással van mentális állapotunkra, jót tesz az idegrendszernek, segít teljesen kikapcsolni. Ráadásul a szabadtéri terep valódi, természetes változatosságot biztosít.

 

Miért jó az edzőteremben?

Azért, mert nincs az időjáráshoz kötve. Hóban, fagyban, esőben, szélviharban is lehet kerékpározni. A zsírégető, kardiógépeken ráadásul beállíthatjuk az időtartamot, választhatunk változatos programokat, beállíthatjuk személyre szabottan a legmegfelelőbb erősségi fokozatot. Unalom ellen pedig vigyünk magával egy kis zenét.

 

Megfelelő beállítások

Fontos, hogy a kerékpár – akár szobai, akár outdoor – megfelelően legyen beállítva. Amennyiben rossz a nyereg magassága vagy rossz szögben áll a kormány, az egyrészt sérülésveszélyes, másrészt kevésbé lesz hatékony az edzés. A huzamosabb ideig helytelen testtartással kerékpározók egy idő után krónikus fájdalmat tapasztalhatnak a hátukban, a térdükben, a lábszárukban, sőt deréktájon is.

Amire ügyelni kell a nyeregmagasság beállításánál: olyan magasra emeljük a nyerget, hogy tekerés közben a láb ne egyenesedjen ki. A térd mindig zárjon be enyhe tompaszöget. A kormány szögét úgy állítsuk be, hogy kb. 10 centivel legyen magasabban az ülésnél, vagyis, ha rátámaszkodunk, a hát ne legyen teljesen egyenes. Úgy üljünk, hogy ne legyünk görnyedtek, de a váll és a hát legyen laza, kényelmesen elérjük a kormányt.

 

Megfelelő kerékpáros technikák

  • Győződjünk meg a nyereg helyes magasságáról.
  • Győződjünk meg arról, hogy a fenekünk és a csípőnk tekerés közben stabil helyzetben van, nem csúszkál az ülésen. Ha mégis így lenne, állítsuk lejjebb az ülést.
  • Ha szabadtéren kerékpározunk, viseljünk sisakot, könyök- és térdvédőt.
  • Ha alkonyatban kerékpározunk, gondoskodjunk fényvisszaverő mellényről és lehetőség szerint a sportcipőjén is legyen fényvisszaverő.
  • Ha teremben kerékpározunk, szintén ügyeljünk a beállításokra, de fordítsunk kiemelt figyelmet a pulzusmérő órára.

A kerékpározás egészségügyi hatásai

Elsődleges és talán legfontosabb egészségügyi hatása, hogy erősíti a szívet és a keringési rendszert. Mivel kardió jellegű mozgásról van szó, emelkedik a pulzusszám, gyorsul a légzés, nő a vérnyomás is, ez pedig azt eredményezi, hogy serken a vérkeringés, több oxigénhez jut a szervezet és a szív is. Ez nem csak azt jelenti, hogy a sport zsírégető hatású, hanem azt is, hogy egyben javítja az állóképességet.

A fizikai teljesítőképesség javításán kívül a rendszeres kerékpározás – akár teremben, akár a szabadban – pozitív hatással van a koleszterinszintre is. Mivel a kerékpáron könnyen szabályozható a terhelés mértéke, előszeretettel javasolják az orvosok túlsúllyal rendelkezők edzésprogramjaként, de szívbetegek is erősíthetik a szívüket és érrendszerüket laza kerékpározással.

 

A kerékpározás mint sport

Sportként legfőbb erénye, hogy az összes izmot képes átmozgatni. Különösen a lábakat formázza, az izmok feszesebbek, tónusosabbak lesznek a rendszeres edzések hatására. Ám formálja a csípőt és a feneket is! További előnye, hogy amennyiben helyesen állítottuk be a nyereg és a kormány magasságát, akkor kíméletes az ízületekhez, kevesebb terhet ró a térdre vagy a bokára, mint a futás. Segít csökkenteni vagy éppen megelőzni a túlsúlyt.

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink