Mennyit hízhat egy kismama? Szabad-e sportolnia? Hogyan hat a torna a magzatra? Talán ezek azok a kérdések, amelyekkel a leggyakrabban szembesülhet egy várandós nő. Szakértőnk segít, hogy eligazodjanak a terhesség alatti torna körüli információdömpingben.

Fitten a szülés is könnyebb

„Súlyos” kérdések

A kismamák kétharmada nem tudja, mennyi az ideális súlygyarapodás a várandósság alatt – derült ki nemrégiben egy ausztrál kutatásból. Meglepő tény, hogy a várandósok egy része túl sokat hízik a 9 hónap alatt, más részük viszont olyannyira nem engedi el magát, hogy közvetlenül szülés után alacsonyabb a súlya, mint a terhesség előtt. A szakemberek szerint a nők jelentős többsége tudja, hogy melyek az egészséges életmód és az egészséges étkezés alapjai, azt viszont már csak a töredékük tudja helyesen meghatározni, hogy egyes élelmiszercsoportokból mennyit kellene fogyasztani. Ezen felül a legtöbb kismama még mindig úgy hiszi, hogy várandósan kerülni kell a mozgást és a sportokat.

Ez a legjobb alkalom a kiegyensúlyozott élet megteremtésére!

Mivel egy várandós nő havi rendszerességgel vesz részt vizsgálatokon, továbbá rendszeresen konzultál az orvosával, a terhesség kilenc hónapja éppen ideális időszak lehet számára és családja számára az új, egészséges szokások kialakítására. Például kérhetnek dietetikai tanácsokat, érdeklődhetnek különböző mozgásformák élettani hatásai iránt vagy éppen a vitaminokról szerezhetnek több ismeretet. Az viszont az orvosok felelőssége, hogy a várandósok pontos tájékoztatást kapjanak a táplálkozás és a számukra kidolgozott mozgásprogramok jelentőségéről.

A torna ártalmas lehet?

Azok a várandós nők, akik a terhességet megelőzően is rendszeresen sportoltak, szakember felügyelete mellett a várandósság alatt is folytathatják aktív életmódjukat. Akik viszont sosem sportoltak előtte, terhesen semmi esetre se kezdjenek bele valami újba. Kivételt képez ez alól a kismamatorna, amely végigkísérheti a kismamákat a babaváráson, bár a kezdéssel érdemes megvárni a 12–14. hetet. Természetesen olyan kismama is belevághat, aki korábban nem mozgott, hiszen a segítő légkör és a harmonikus mozgás is pozitív hatással van a várandós nőkre.

A gyakorlatok serkentik a vérkeringést, erősítik a mell- és hátizmokat, lazítják a csípőtáji izmokat és komolyan hozzájárulnak a medencealapi izmok erejének fejlesztéséhez. „A kismamatorna nem csak a szülésnél jelent segítséget, de a regenerációt is gyorsítja” – hangsúlyozza Kalló Zsuzsa. – A beépített gátizomerősítő gyakorlatok ráadásul a szülésnél hozzájárulhatnak a könnyebb táguláshoz, és megelőzhetik az esetleges későbbi inkontinenciát is. Fontos lehet a szülésnél az a légzéstechnika is, amelyet a kismamák elsajátítanak a tornán. A megfelelő légzés ugyanis nem csak több oxigénhez juttatja a mamát és a babát, de csökkenti a stresszt, sőt a fájdalommal való megküzdésben is segít.”

A torna a babáknak is jót tesz: „Sok kismama tapasztalja, hogy a tornát a babák is élvezik, és az is tény, hogy a mozgás pozitív hatással van a baba fejlődésére, mozgásérzékelésére és az idegrendszerének, értelmi képességeinek fejlődésére. Azt pedig a megszületett „babáinkon” látjuk, hogy azok, akik már a pocakban is „tornáztak”, lényegesen figyelmesebbek, nyugodtabbak és kezdeményezőbbek” – mondja a szakember.

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink