„Súlyos” kérdések
A kismamák kétharmada nem tudja, mennyi az ideális súlygyarapodás a várandósság alatt – derült ki nemrégiben egy ausztrál kutatásból. Meglepő tény, hogy a várandósok egy része túl sokat hízik a 9 hónap alatt, más részük viszont olyannyira nem engedi el magát, hogy közvetlenül szülés után alacsonyabb a súlya, mint a terhesség előtt. A szakemberek szerint a nők jelentős többsége tudja, hogy melyek az egészséges életmód és az egészséges étkezés alapjai, azt viszont már csak a töredékük tudja helyesen meghatározni, hogy egyes élelmiszercsoportokból mennyit kellene fogyasztani. Ezen felül a legtöbb kismama még mindig úgy hiszi, hogy várandósan kerülni kell a mozgást és a sportokat.
Ez a legjobb alkalom a kiegyensúlyozott élet megteremtésére!
Mivel egy várandós nő havi rendszerességgel vesz részt vizsgálatokon, továbbá rendszeresen konzultál az orvosával, a terhesség kilenc hónapja éppen ideális időszak lehet számára és családja számára az új, egészséges szokások kialakítására. Például kérhetnek dietetikai tanácsokat, érdeklődhetnek különböző mozgásformák élettani hatásai iránt vagy éppen a vitaminokról szerezhetnek több ismeretet. Az viszont az orvosok felelőssége, hogy a várandósok pontos tájékoztatást kapjanak a táplálkozás és a számukra kidolgozott mozgásprogramok jelentőségéről.
A torna ártalmas lehet?
Azok a várandós nők, akik a terhességet megelőzően is rendszeresen sportoltak, szakember felügyelete mellett a várandósság alatt is folytathatják aktív életmódjukat. Akik viszont sosem sportoltak előtte, terhesen semmi esetre se kezdjenek bele valami újba. Kivételt képez ez alól a kismamatorna, amely végigkísérheti a kismamákat a babaváráson, bár a kezdéssel érdemes megvárni a 12–14. hetet. Természetesen olyan kismama is belevághat, aki korábban nem mozgott, hiszen a segítő légkör és a harmonikus mozgás is pozitív hatással van a várandós nőkre.
A gyakorlatok serkentik a vérkeringést, erősítik a mell- és hátizmokat, lazítják a csípőtáji izmokat és komolyan hozzájárulnak a medencealapi izmok erejének fejlesztéséhez. „A kismamatorna nem csak a szülésnél jelent segítséget, de a regenerációt is gyorsítja” – hangsúlyozza Kalló Zsuzsa. – A beépített gátizomerősítő gyakorlatok ráadásul a szülésnél hozzájárulhatnak a könnyebb táguláshoz, és megelőzhetik az esetleges későbbi inkontinenciát is. Fontos lehet a szülésnél az a légzéstechnika is, amelyet a kismamák elsajátítanak a tornán. A megfelelő légzés ugyanis nem csak több oxigénhez juttatja a mamát és a babát, de csökkenti a stresszt, sőt a fájdalommal való megküzdésben is segít.”
A torna a babáknak is jót tesz: „Sok kismama tapasztalja, hogy a tornát a babák is élvezik, és az is tény, hogy a mozgás pozitív hatással van a baba fejlődésére, mozgásérzékelésére és az idegrendszerének, értelmi képességeinek fejlődésére. Azt pedig a megszületett „babáinkon” látjuk, hogy azok, akik már a pocakban is „tornáztak”, lényegesen figyelmesebbek, nyugodtabbak és kezdeményezőbbek” – mondja a szakember.