Mennyit hízhat egy kismama? Szabad-e sportolnia? Hogyan hat a torna a magzatra? Talán ezek azok a kérdések, amelyekkel a leggyakrabban szembesülhet egy várandós nő. Szakértőnk segít, hogy eligazodjanak a terhesség alatti torna körüli információdömpingben.

Fitten a szülés is könnyebb

„Súlyos” kérdések

A kismamák kétharmada nem tudja, mennyi az ideális súlygyarapodás a várandósság alatt – derült ki nemrégiben egy ausztrál kutatásból. Meglepő tény, hogy a várandósok egy része túl sokat hízik a 9 hónap alatt, más részük viszont olyannyira nem engedi el magát, hogy közvetlenül szülés után alacsonyabb a súlya, mint a terhesség előtt. A szakemberek szerint a nők jelentős többsége tudja, hogy melyek az egészséges életmód és az egészséges étkezés alapjai, azt viszont már csak a töredékük tudja helyesen meghatározni, hogy egyes élelmiszercsoportokból mennyit kellene fogyasztani. Ezen felül a legtöbb kismama még mindig úgy hiszi, hogy várandósan kerülni kell a mozgást és a sportokat.

Ez a legjobb alkalom a kiegyensúlyozott élet megteremtésére!

Mivel egy várandós nő havi rendszerességgel vesz részt vizsgálatokon, továbbá rendszeresen konzultál az orvosával, a terhesség kilenc hónapja éppen ideális időszak lehet számára és családja számára az új, egészséges szokások kialakítására. Például kérhetnek dietetikai tanácsokat, érdeklődhetnek különböző mozgásformák élettani hatásai iránt vagy éppen a vitaminokról szerezhetnek több ismeretet. Az viszont az orvosok felelőssége, hogy a várandósok pontos tájékoztatást kapjanak a táplálkozás és a számukra kidolgozott mozgásprogramok jelentőségéről.

A torna ártalmas lehet?

Azok a várandós nők, akik a terhességet megelőzően is rendszeresen sportoltak, szakember felügyelete mellett a várandósság alatt is folytathatják aktív életmódjukat. Akik viszont sosem sportoltak előtte, terhesen semmi esetre se kezdjenek bele valami újba. Kivételt képez ez alól a kismamatorna, amely végigkísérheti a kismamákat a babaváráson, bár a kezdéssel érdemes megvárni a 12–14. hetet. Természetesen olyan kismama is belevághat, aki korábban nem mozgott, hiszen a segítő légkör és a harmonikus mozgás is pozitív hatással van a várandós nőkre.

A gyakorlatok serkentik a vérkeringést, erősítik a mell- és hátizmokat, lazítják a csípőtáji izmokat és komolyan hozzájárulnak a medencealapi izmok erejének fejlesztéséhez. „A kismamatorna nem csak a szülésnél jelent segítséget, de a regenerációt is gyorsítja” – hangsúlyozza Kalló Zsuzsa. – A beépített gátizomerősítő gyakorlatok ráadásul a szülésnél hozzájárulhatnak a könnyebb táguláshoz, és megelőzhetik az esetleges későbbi inkontinenciát is. Fontos lehet a szülésnél az a légzéstechnika is, amelyet a kismamák elsajátítanak a tornán. A megfelelő légzés ugyanis nem csak több oxigénhez juttatja a mamát és a babát, de csökkenti a stresszt, sőt a fájdalommal való megküzdésben is segít.”

A torna a babáknak is jót tesz: „Sok kismama tapasztalja, hogy a tornát a babák is élvezik, és az is tény, hogy a mozgás pozitív hatással van a baba fejlődésére, mozgásérzékelésére és az idegrendszerének, értelmi képességeinek fejlődésére. Azt pedig a megszületett „babáinkon” látjuk, hogy azok, akik már a pocakban is „tornáztak”, lényegesen figyelmesebbek, nyugodtabbak és kezdeményezőbbek” – mondja a szakember.

Ezek is érdekelhetnek

Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…
Menopauza 40 felett: tünetek és kezelési lehetőségek
A változókor, az ösztrogénszint csökkenése egy természetes folyamat, amely minden nő életében bekövetkezik, általában 50 éves kor körül. Ha azonban ez a folyamat még a negyedik X előtt kezdődik el, akkor korai menopauzáról beszélünk.
Kis tettek nagy célokért
A fenntarthatóság, az értékállóság, a tudatosság és újrahasznosítás már nem egy megfoghatatlan, távoli fogalomcsoport, amelyet egyénenként képtelenség lenne értelmezni, beépíteni az életünkbe. Éppen ezért mielőbb a mindennapok megszokott részévé kell tennünk annak érdekében, hogy kedvező változást érhessünk el, és egy élhetőbb világot hagyjunk a gyermekeinkre, unokáinkra.
Villámgyors és egészséges: diétás süti air fryerben percek alatt
Ha imádod az édességeket, de szeretnél egészségesebb alternatívákat kipróbálni, akkor az air fryer a legjobb barátod lehet a konyhában!
Ezért hízhatsz alvás közben: meglepő összefüggés, amiről kevesen tudnak
Alvás közbeni fény hatással lehet az anyagcserére és fokozhatja a súlygyarapodást. Egy friss kutatás szerint érdemes teljes sötétségben aludni!
Segíti a fogyást vagy árt? Itt az igazság a reggeliről
Talán te is hallottad már, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése, de lehet, hogy még nem teljesen érted, miért tulajdonítanak neki ekkora jelentőséget.

Ajánlataink