FUSSUNK TÖBBEN!
Sokan szeretnek egyedül futni, hiszen ilyenkor a legkönnyebb beletemetkezni a gondolatainkba vagy épp teljesen kizárni minden gondolatot az elménkből. Néha viszont a társaság előnyünkre válhat, hiszen izgalmasabb, motiválóbb egy baráttal, társsal vagy egy egész csoporttal együtt futni, nem utolsósorban pedig biztonságosabb is. Bármikor meghúzhatjuk valamelyik végtagunkat, vagy érhet minket másféle baleset, amikor jól jön egy segítő kéz. A késői órákban, erdőben, ligetben vagy elhagyatott környéken pedig kifejezetten ajánlott csoportosan futni, főleg nőként.
CSAK SZÍNESEN
Igyekezzünk minél rikítóbb színeket hordani futás közben is, hogy feltűnőek legyünk. Ha mégis a sötétebb színekhez ragaszkodunk – merthogy azok slankítanak –, mindenképp viseljünk valamiféle láthatósági mellényt vagy felszerelést. Ebből léteznek speciálisan a futók számára kialakított darabok is, amelyek megfelelően szellőznek és nem zavarják a futót a mozgásban.
LÁTHATÓSÁGI RUHÁK ELŐNYBEN
Spéci, futáshoz fejlesztett láthatósági ruhákra érdemes áldozni, bármikor jól jöhetnek. Ezek a profi ruhák és cipők fényvisszaverő részekkel vannak felszerelve, így teszik láthatóvá a futót. Minél nagyobb felületen viselünk fényvisszaverő ruházatot, annál jobb. Ezenkívül érdemes beszerezni egy fejlámpát is, amely nem csupán az esetleges úthibák észlelésére alkalmas, de még inkább láthatóvá tesz minket.
CSAK JÓ CIPŐBEN
Egy nem jól megválasztott futócipő sokat árthat a testünknek. Például, ha egy könnyített versenycipőben megyünk terepfutásra, akkor nem lesz kellőképp megtámasztva a talpunk és a bokánk, és ha a cipő talpa nem a gyorsan változó talajhoz van kialakítva, akkor az elcsúszástól kezdve a bokaficamig bármi megtörténhet. Hosszú távú használatával pedig mozgásszervi problémákat okozhat – gyorsan kialakul egy fránya derékfájás. Épp ezért ügyeljünk arra, hogy mindig a talajviszonyoknak megfelelő cipőben induljunk útnak.
VIGYÜNK TELEFONT!
Evidens is lehetne, hogy a telefon mindig legyen nálunk, hiszen arról hallgathatunk zenét is. Kivéve, ha társasággal megyünk futni, mert akkor nem feltétlenül kell magunkkal cipelnünk. Egyébként edzeni mindig jobb telefon nélkül, mert az elvonja a figyelmünket. Viszont, ha terepre megyünk, a telefonunkat mindig vigyük magunkkal. Azonkívül, hogy bármikor segítséget hívhatunk rajta, könnyebben haza is találunk vele, ha esetleg eltévednénk.
MUSIC OFF
Bár a zenének nagyon jó motiváló szerepe van futás közben, de utcai futásnál lehetőleg ne hallgassunk semmit, mert ezzel kizárjuk a környező zajokat, és könnyen egy autó elé léphetünk. Ha nem tudunk lemondani a zenéről, mindenképp olyan helyszínt válasszunk a futáshoz, ahol nagyon kicsi a baleset lehetősége. Vagy csak minimális hangerővel hallgassuk, esetleg csak az egyik fülünkbe dugjuk be a fülhallgatót.
MINDIG FRISSÍTŐVEL
Főleg, ha hosszabb távú futást tervezünk, mindig csomagoljunk frissítőt magunkkal, ami lehet egy energiaszelet, valamilyen gél vagy bármi, ami elég energiát ad akkor, ha megéhezünk futás közben. Az éhezés ugyanis nagyon kellemetlen tünetekkel járhat (émelygés, szédülés stb.), ráadásul nem enged koncentrálni a futásra.
EGY JÓ FOTÓ SEM ÉR ANNYIT
Mindenki a legszebb formában szeretné megörökíteni a futását, amit aztán gyorsan meg is lehet osztani másokkal. De biztosan ér annyit? Egyes kreatív futók például gyakran egy jó kép kedvéért az egészségükkel játszanak, amikor élő videobejelentkezést készítenek, miközben nehéz terepen futnak. Egy rossz lépés, és puff. Egyetlen kép sem ér annyit, mint a testi épségünk!