Változások a hasfalon
Bagyinka Tímea tíz éve találkozott az első olyan nővel, aki hozzá fordult szülés utáni problémáival. A kismamajóga és pilatesórák után sorban keresték fel az oktatót azzal, hogy már fél év, egy év is eltelt a szülés óta, mégis ugyanolyan maradt a pocakjuk, mint amikor még terhesek voltak. Mivel ezt eddig a szülés természetes velejárójaként kezelték, nem voltak olyan módszerek, amelyek megoldást kínáltak volna. Tímea ezért alkotott egyet. „A hasfalunkban izom- és kötőszövetek találhatók. A terhesség alatt a has mérete megnő, ezt egy darabig az izmok és a kötőszövet is követi. Középen az úgynevezett egyenes hasizom fut a testünkben, amely, amikor már nem tud tovább nyúlni, elveszti a rugalmasságát, és végül elszakad. Ekkor az egyenes hasizom kétfelé válik, és a két rész ellenkező irányban eltávolodik egymástól, mint egy hosszában elvágott szívószál.”
Teszteljük otthon a károkat
Képzelje el, hogy egy rombusz alakú, folytonos rés van a hasán, amit ujjnyi vastagságban mérnek. A rombusz közepe a köldöknél van. a két csúcsa a szegycsont, illetve a szeméremcsont felé mutat, a hossza pedig attól függ, hogy mekkora volt a hason a változás, milyen volt a baba fekvése, és egyáltalán a terhesség. Magunknak úgy mérhetjük meg a keletkezett rést, hogy lefekszünk a hátunkra és egyszerűen benyomjuk a hasfalunkat az ujjunkkal. Így kitapintható, hogy jobb és bal oldalt hol van az izom. Akinek viszont köldöksérve van, az inkább kérje szakember segítségét, semmiképp se ellenőrizze magának otthon. Azok pedig, akiknek még vastagabb „védőréteg” borítja a hasizmát, a köldök felett vagy alatt próbálkozzanak.
Hagyományos erősítő gyakorlatokat ne!
Miután megszületett a baba, az említett hasizom magától nem fog újra egyesülni középen. Ugyanis a kötőszövet, ami összetartotta, az sérült meg, és a kötőszövet nem képes a regenerálódásra. Tehát ebben az állapotban a hasizom nincs a helyén, a fő funkcióit képtelen ellátni, és minden célzott hasizomgyakorlat – akár egy sima felülés is – hasztalan, mert az izom – mivel nincs a helyén – képtelen megmozdulni. A hagyományos erősítő gyakorlatok pedig még inkább oldalra feszítik az egyenes hasizmot. Azt viszont fontos tudni, hogy nem az izom sérült, pusztán a kötőszövet, éppen ezért létezik megoldás arra, hogy orvosoljuk a problémát.
Love Your Belly!
Miután Bagyinka Tímea találkozott az első problémás vendégeivel, orvosilag megalapozott, erősítő technikák után kezdett kutatni. Azt akarta kideríteni, hogyan lehetne megmozgatni ebben az állapotban a hasizomcsoportokat. „Terhesség után speciális gyakorlatokat és légzési technikát kell elsajátítanunk ahhoz, hogy megerősödjenek az izmok, addig minden egyéb – futás, csoportos óra, kondi stb. – mozgásforma hasztalan. végül a jóga- és pilatesgyakorlatokból összeállítottam egy 18 gyakorlatból álló mozgássort, amit Love Your Belly! névre kereszteltem el, és ami teljesen egyénre szabható” – meséli Tímea, a módszer kialakítója. „A hasizom rendbetétele csak az első lépés ahhoz, hogy a nők szülés után is megtanulják szeretni a testüket. A legtöbben ugyanis takargatják és szégyellik magukat, pedig ezek a változások teljesen természetesek, és nekünk is így kellene ezekre tekintenünk. Innen jött a szlogenválasztás is: tanuljuk meg szeretni a testünket (hasunkat)!