Ha elszánjuk magunkat, és rendszeres edzőterem-látogatókká válunk, egyszerre három alapedzésmódszer közül is választhatunk: saját testsúlyos edzés, gépi edzés és szabad súlyos edzés. Arról, hogy kinek melyik való, Varga Ferdinánd testépítő versenyzőt, Hot Men Dance tagot kérdeztük.

Melyiket válasszam?

1. INDULJUNK A SAJÁT SÚLYUNKKAL!

Kezdőként, amíg nem szerzünk rutint az alapgyakorlatok elvégzésében és még nem kezdtek megerősödni az izmaink, leginkább a saját testsúlyos edzés javasolt. Ha hirtelen nagy terhelésnek tesszük ki a testünket, mind az ízületeinket, mind az izmainkat veszélybe sodorjuk, nem beszélve a hatalmas másnapi izomlázról, amitől az az érzésünk támad, hogy képtelenek leszünk még ebben az életben újra edzeni.

CÉL: Hozzászoktatni a testünket a terheléshez – ami a kezdeti szakaszban súlyok használatával inkább sérüléshez vezetne, mintsem eredményhez.
ESZKÖZ: Ahogy a nevében is benne van, a saját súlyunkat használjuk arra, hogy kicsit jobb formába kerüljünk. Persze használhatunk kiegészítő eszközöket (pl. fitball, gumikötél, sztepp-pad), de leginkább mi magunk leszünk az eszközünk.
GYAKORLATOK: Alapgyakorlat például a könnyített fekvőtámasz, majd a tolódzkodás, a guggolás súlyok nélkül (a lényeg a helyes kivitelezés begyakorlása) vagy a sétáló kitörés, ami súlyok nélkül is elég izzasztó menet.
EREDMÉNY: Megszokjuk az alapmozdulatokat, elkezd kialakulni az agy-izom kapcsolat, bónuszként pedig a tükörben is felfedezhetjük, hogy valami elindult.

2. JÖHETNEK A GÉPEK

Kezdőknek és haladóknak egyaránt javasolt az edzőtermi gépek használata. Előnye, hogy a saját súlyunkhoz képest jobban rá vagyunk kényszerítve arra, hogy egy adott mozdulatot helyesen végezzünk el. Hiszen a gépek kötött pályán mozognak, mondhatni satuba fognak bennünket, és arra kényszerítenek, hogy egy adott irányban vitelezzük ki a mozdulatot. (Itt persze meg kell jegyeznünk, hogy akármilyen szuper is egy gép, azon is lehet cifra dolgokat művelni, ha az ember rosszul használja.)

CÉL: Célirányosan egy adott izomra koncentrálni. A gépek abban segítenek ugyanis, hogy minden más izom – amely a gyakorlat közben bekapcsolódna, hogy segítsen elbírni a terhet – inaktív maradjon, és a választott izomnak kelljen egyedül megküzdenie a feladattal.
ESZKÖZ: Nem meglepő módon a teremben található összes gép.
GYAKORLATOK: Igen ritka az olyan ember, aki első próbálkozásra a saját testsúlyával például húzódzkodni is tud. Ha viszont gépen gyakoroljuk, és közben megerősítjük a húzódzkodáshoz kellő izmainkat, egyszer a saját súlyunkkal is sikerülhet. Minél kevesebb kilóra állítjuk a gépet, annál nehezebb lesz majd a gyakorlat.
EREDMÉNY: Erősebbé válhatnak az izmok a súlyok használatával (ráadásul sérülés nélkül), látványosabb átalakulás, több aktuális sláger memorizálása.

3. ELŐ A RÚDDAL!

Ha már kellő magabiztossággal mozgunk a teremben, itt az ideje, hogy a kézi súlyzók és a kétkezes rudak felé vegyük az irányt. Ebben a szakaszban egy konzultáció vagy néhány személyi edzés edzővel nagyon sokat tud segíteni, és javasolt is. Ugyanis elérkeztünk abba a szakaszba, amikor már az agy-izom kapcsolatnak jól kell működnie ahhoz, hogy hatásos legyen az edzésünk. Például, ha bicepszre szeretnénk dolgozni, meg kell tanulnunk tudatosan kikapcsolni a váll- és csuklyásizmot, hogy minden munka a bicepszre hárulhasson. Egy kicsit nehezebb kézisúlyzó könnyen elhúzhatja rossz irányba a karunkat, csípőnket, hátunkat, és kész is a sérülés – vagy legalábbis hibás lesz az adott gyakorlat.

CÉL: Haladó szintre jutni az edzésben úgy, hogy közben nem sérülünk meg.
ESZKÖZ: Kétkezes rúd, tárcsák, kézi súlyzó, pad – ebben a szakaszban a legfontosabbak.
GYAKORLATOK: Ha kézi súlyzóval vállból nyomunk, sose felejtsünk el leülni egy derékszögben döntött padra. Ez nemcsak a derekunkról veszi le a felesleges terhet, de segít abban is, hogy se előre, se hátra ne billenjünk ki a gyakorlat közben. Ebben a szakaszban érdemes a has- és a hátizomra is koncentrálni, mert az erős hát kevésbé fog fájni, például, a terhesség alatt.
EREDMÉNY: Sokkal kidolgozottabb izmokat érhetünk el szabad súlyok használatával, ráadásul, ha eljutunk erre a szintre, ismerni fogunk három variációt is arra, hogy mit kezdjünk magunkkal egy edzőteremben.

Ezek is érdekelhetnek

Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb
Ez a tavaszi turmix segít legyőzni az édesség utáni vágyat
Friss zöld alma, spenót, kivi és egy csipet lime adja meg a tökéletes lendületet a napodhoz, mindezt természetes, finom és frissítő formában.
Puha, szaftos, diétás: így készül a banános répatorta
Szeretnél valami igazán finomat, de nem akarod felrúgni a diétádat? Ez a banános répatorta tökéletes választás, ha édességre vágysz, de egészségesebb alapanyagokkal dolgoznál.
3 recept a húsvéti ünnepre, ha kerülni akarod a szénhidrátot
A legszebb tavaszi ünnep elképzelhetetlen főtt sonka, tojás, torma nélkül. De a megrakott asztalon főszerephez jutnak a friss tavaszi zöldek is.
Életmódváltás: "Volt, hogy csak az XL-es nadrágok jöttek rám"
Az életmódváltás akkor lépett be Rafael Szonja életében, amikor minden szempontból mélyponton volt, egészségügyi problémák jelentkeztek nála és az akkori kapcsolata is tönkrement. A sokadik nekifutásra sikerült kialakítania egy olyan rendszert, amivel fokozatosan leadta a plusz kilókat…

Ajánlataink