Milyennek szeretnénk látni a gyermekünket, ha majd felnő? Testileg fitt, lelkileg kiegyensúlyozott, edzett, mozgékony, egészséges embernek? Ahhoz, hogy e kép valóra váljon, sokat tehetünk a mozgás szeretetére való neveléssel, biztonságot adó, tudatos szülői jelenléttel. 

Mit tegyünk, hogy sportoljon?

Mivel lehet becsábítani a gyerekeket a sport világába? Itt is, mint az élet más területein, a példamutatás a leghatékonyabb „módszer”. Abban a családban, ahol a szülők rendszeresen sportolnak és a családtagok együtt is hódolnak a mozgás élvezetének, ott a gyerekek is nagyobb eséllyel fognak sportos életet élni. A közös kirándulás, kerékpározás, korcsolyázás, síelés, szánkózás, úszás, tollasozás stb. – főként, ha az egy jó móka – ösztönző erejű, kellemes élmény a gyerek számára.

ERŐ, MELY A SPORTBAN TART

A mozgásban megélt öröm óriási benntartó erővel bír. – Ahhoz, hogy a gyerek megélje az örömöt a sportban, kell egy olyan tevékenység, amelyben érzi, hogy fejlődik. Ha már az első néhány edzésen megtanult valamit – például néhány karcsapást tud úszni –, az számára egy olyan erő, amely ott fogja tartani – állapítja meg Kovács Krisztina sportszakpszichológus.

Emellett fontos tényező még a társaság és az edző személyisége, szakmai felkészültsége is. Kis szerencsével találhatnak olyan közösséget, ahol elég sokan vannak a gyerek korcsoportjából, és az edzővel jó kapcsolatot tud kialakítani a lurkó. Már néhány edzés után kiderül, hogy a gyermekünk beleszeretett-e abba a sportba, amit éppen kipróbál, és az is, hogy illik-e hozzá a csapatsport vagy inkább egyéni sportoló alkat. A szakember azt javasolja, ne hagyjuk, hogy a gyerek kiskorában – három-négy évesen – leragadjon egyféle sportnál, hanem többféle mozgásformát próbáljon ki, például menjen úszni, valamilyen labdajátékot játszani, tornázni stb., hogy minél több tapasztalatot szerezhessen. Hosszú távon kamatoztatni tudja majd a tanultakat a kiválasztott sportágban. Ez a hozzáállás a szülőknek is jó, mert ha nem kell mindjárt egy sportágat kiválasztani, akkor nem érzik azt, hogy óriási felelősség nehezedik rájuk.

SZÜLŐ-EDZŐ-SPORTOLÓ HÁROMSZÖG

Minél többféle sportban próbálja ki magát a gyerek, annál hamarabb talál rá a számára legideálisabb mozgásformára. S ha már adott a hely és a felszerelés is, akkor a fókusz az edző-szülő-sportoló háromszögre tevődik át. Ennek a három félnek az együttműködésén, harmonikus viszonyán múlik ugyanis, hogy a gyermek hogyan érzi magát az edzéseken és azt is befolyásolhatja, hogy hogyan teljesít.  Ha a szülő agresszíven lép fel, kiabál, verbálisan bántalmazza a gyermekét, az ellenfél csapatot, a játékvezetőt stb., azzal nyilvánvalóan kárt okoz. Ám az edzők sokszor azt is nehezményezik, hogy miért szól bele az edzésbe, miért ad instrukciókat, egyáltalán miért beszél a gyerekkel a sportról?

A sportpszichológus szerint fontos, hogy a szülőt is megértsük, hiszen a legjobbat szeretné adni a gyerekének: támogatni őt. De milyen a jó támogatás? Honnan tudja a szülő, hogy annak, ahogyan az edző éppen beszél, célja van-e, vagy pedig tényleg nem megfelelően kommunikál? Vagy például azt, hogy a gyermek teljesítményének hátterében az áll-e, hogy még nem kezdett el serdülni, ezért kicsit hátrányban van, vagy pedig nem részesül minőségi felkészítésben? Felvetődik a kérdés: mindig megfelelő információáramlás van a felek között? A gyerek is és az edző is annyi visszajelzést ad a szülőnek, amennyire szüksége van? Kell-e, hogy a szülő ennyit informálódjon a gyermeke sportolásáról?

– Számos kutatásban azt emelik ki, közepes szintű szülői részvétel szükséges ahhoz, hogy a gyerek jó eredményeket érjen el a sportjában és megfelelően fejlődjön – mondja Kovács Krisztina. – Mert ha nincs érdeklődés, nincs támasz – információs vagy érzelmi támasz és persze anyagi és időbeli áldozat –, akkor a gyerek sportoltatása nem működik. Viszont jó, ha a szülő ráérez arra, hogy milyen mértékben folyhat bele a gyermeke és az edző tevékenységébe. Ez egyáltalán nem könnyű feladat, hiszen mindhármuknak más az igénye.

Ha a gyerek konfliktusba kerül a szülővel vagy az edzővel, netán a szülő és az edző között alakul ki nézeteltérés, és már nem képesek maguk megoldani a problémát, akkor érdemes szakemberhez, sportpszichológushoz fordulni.

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink