Már a fogantatásunkban is jelen van a mozgás, a folyton ficánkoló magzat, születés után újratanulja az egész folyamatot. Ahogy a mozgás, a tanulás is elkíséri egész életünket, hiszen tanulni nem csak az iskolában kell. Tanulunk a munkahelyen, a gyereknevelés során, tanulunk mindig és mindenhol. Gondoltak arra, hogy mindez mozogva jobban megy?

Mozgásban a tanulás

Korai mozgásfejlődés

Szerencsére már átment a köztudatba, hogy a korai mozgásfejlődés meghatározó a későbbi iskolai tanulás szempontjából. Az első évben hasonlóan kellene fejlődniük a csecsemőknek, ha nagy eltérés van, az intő jel arra, hogy felkeressünk egy szakembert. A kisbabák a mozgáson, érzékszerveik használatán keresztül építik fel idegrendszerüket. Ahogy mozognak és megismerik a körülöttük lévő világot, úgy fejlődik, érik az idegrendszerük. Vannak olyan speciális mozgások, amelyek nélkülözhetetlenek az idegrendszer megfelelő fejlődéséhez. Ezeket nevezik elemi mozgásoknak, ilyen a fej felemelése, a fordulás, a kúszás, a mászás.

A gyermek mozgásának és észlelésének fejlődése egy életszakaszban a központi idegrendszer meghatározott területének irányítása alatt áll. Ha a mozgásfejlődés bármelyik szakasza kimarad vagy nem megfelelően alakul ki, esetleg rosszul rögzül, akkor a kapcsolódó irányító központok sem fejlődnek megfelelően. Ennek lesz a következménye, hogy nehezen rendezi össze az írást a kisgyerek, vagy nem megy az olvasás, a számolás. Az idegrendszeri éretlenségnek további tünete lehet: figyelemzavar, viselkedési zavar, fogékonyság az érzelmi stresszre, és elhúzódó bepisilés is. Különböző mozgásterápiákkal lehet az idegrendszer érettségét segíteni, kiépíteni azokat az idegpályákat, amelyek a megfelelő időben nem alakultak ki.

A jó hír az, hogy szakszerű mozgásfejlesztéssel nagyon sokat lehet segíteni a tanulási nehézséggel küzdő gyerekeken. ezeken a játékos foglalkozásokon a gyerekek nagy élvezettel végzik a gyakorlatokat, és közben célirányos fejlesztést kapnak lemaradásaikra. Számos módszer létezik, ezekből mutatunk be néhányat.

DSGM-terápia – Dévény-módszer

A Dévény Speciális manuális Technika-Gimnasztika módszer, nevét megalkotójának, Dévény Annának nevéről és a módszer két fő területéről kapta. A módszer egyedülálló, speciális tünettana van, amelynek alapján a mozgássérülés jeleit és fokát is meg tudja állapítani. Manuálisan gyógyít, amely nem jellemző egyetlen más rehabilitációs módszerre sem. ebből következik, hogy rendkívül munkaigényes, a szakgyógytornászt szellemileg és fizikailag egyaránt nagyon igénybe veszi. Alapozó Terápia Az Alapozó Terápia az elemi mozgásmintákra és a mozgáskoordináció fejlesztésére támaszkodó komplex, több agyi területre kiterjedő idegrendszer-fejlesztési módszer.

5–16 éves korú gyermekek fejlesztését célozza. Hatásos mozgásügyetlen (nagymozgások, rugalmasság, egyensúly, mozgáskoordináció, finommotorika és dominancia), diszlexiaveszélyeztetett, megkésett és/vagy akadályozott beszédfejlődésű, diszfáziás vagy dominanciát ki nem alakított nagycsoportos óvodásoknál az iskolakezdést megelőző évben, diszlexiás és alaki diszgráfiás gyermekeknél, organikus hiperaktív-figyelemzavaros gyerekeknél, és enyhe fokban értelmi fogyatékosoknál (tanulásban akadályozottaknál).

TSMT-terápia

Lakatos Katalin nevéhez fűződik ez a módszer, Tervezett Szenzomotoros Tréning a neve. A terápia során alkalmazott feladatsor a nagy- és finommozgások fejlesztése révén érleli, strukturálja tovább az idegrendszert. A foglalkozás menete kötött, feladatsorokba rendezett, a gyermek fejlődésének megfelelően fokozatosan nehezedik. A mozgásos feladatok segítik az érzékelés, az észlelés fejlődését, a testvázlat, a térbeli tájékozódás, a laterialitás (oldaliság), a dominancia beérését. A feladatsorok javítják a gyermek koncentrációs képességét, megalapozzák, segítik a figyelem jobb irányítását, a szerialitás (sorrendiség), a ritmusérzék és a motoros kreativitás fejlődését. A mondókákkal, énekekkel kísért feladatvégzés során fejlődik a kommunikációjuk és fejlődnek anyanyelvi készségeik. ezt a módszert 3–12 éves gyerekeknek ajánlják.

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink