Már a fogantatásunkban is jelen van a mozgás, a folyton ficánkoló magzat, születés után újratanulja az egész folyamatot. Ahogy a mozgás, a tanulás is elkíséri egész életünket, hiszen tanulni nem csak az iskolában kell. Tanulunk a munkahelyen, a gyereknevelés során, tanulunk mindig és mindenhol. Gondoltak arra, hogy mindez mozogva jobban megy?

Mozgásban a tanulás

Korai mozgásfejlődés

Szerencsére már átment a köztudatba, hogy a korai mozgásfejlődés meghatározó a későbbi iskolai tanulás szempontjából. Az első évben hasonlóan kellene fejlődniük a csecsemőknek, ha nagy eltérés van, az intő jel arra, hogy felkeressünk egy szakembert. A kisbabák a mozgáson, érzékszerveik használatán keresztül építik fel idegrendszerüket. Ahogy mozognak és megismerik a körülöttük lévő világot, úgy fejlődik, érik az idegrendszerük. Vannak olyan speciális mozgások, amelyek nélkülözhetetlenek az idegrendszer megfelelő fejlődéséhez. Ezeket nevezik elemi mozgásoknak, ilyen a fej felemelése, a fordulás, a kúszás, a mászás.

A gyermek mozgásának és észlelésének fejlődése egy életszakaszban a központi idegrendszer meghatározott területének irányítása alatt áll. Ha a mozgásfejlődés bármelyik szakasza kimarad vagy nem megfelelően alakul ki, esetleg rosszul rögzül, akkor a kapcsolódó irányító központok sem fejlődnek megfelelően. Ennek lesz a következménye, hogy nehezen rendezi össze az írást a kisgyerek, vagy nem megy az olvasás, a számolás. Az idegrendszeri éretlenségnek további tünete lehet: figyelemzavar, viselkedési zavar, fogékonyság az érzelmi stresszre, és elhúzódó bepisilés is. Különböző mozgásterápiákkal lehet az idegrendszer érettségét segíteni, kiépíteni azokat az idegpályákat, amelyek a megfelelő időben nem alakultak ki.

A jó hír az, hogy szakszerű mozgásfejlesztéssel nagyon sokat lehet segíteni a tanulási nehézséggel küzdő gyerekeken. ezeken a játékos foglalkozásokon a gyerekek nagy élvezettel végzik a gyakorlatokat, és közben célirányos fejlesztést kapnak lemaradásaikra. Számos módszer létezik, ezekből mutatunk be néhányat.

DSGM-terápia – Dévény-módszer

A Dévény Speciális manuális Technika-Gimnasztika módszer, nevét megalkotójának, Dévény Annának nevéről és a módszer két fő területéről kapta. A módszer egyedülálló, speciális tünettana van, amelynek alapján a mozgássérülés jeleit és fokát is meg tudja állapítani. Manuálisan gyógyít, amely nem jellemző egyetlen más rehabilitációs módszerre sem. ebből következik, hogy rendkívül munkaigényes, a szakgyógytornászt szellemileg és fizikailag egyaránt nagyon igénybe veszi. Alapozó Terápia Az Alapozó Terápia az elemi mozgásmintákra és a mozgáskoordináció fejlesztésére támaszkodó komplex, több agyi területre kiterjedő idegrendszer-fejlesztési módszer.

5–16 éves korú gyermekek fejlesztését célozza. Hatásos mozgásügyetlen (nagymozgások, rugalmasság, egyensúly, mozgáskoordináció, finommotorika és dominancia), diszlexiaveszélyeztetett, megkésett és/vagy akadályozott beszédfejlődésű, diszfáziás vagy dominanciát ki nem alakított nagycsoportos óvodásoknál az iskolakezdést megelőző évben, diszlexiás és alaki diszgráfiás gyermekeknél, organikus hiperaktív-figyelemzavaros gyerekeknél, és enyhe fokban értelmi fogyatékosoknál (tanulásban akadályozottaknál).

TSMT-terápia

Lakatos Katalin nevéhez fűződik ez a módszer, Tervezett Szenzomotoros Tréning a neve. A terápia során alkalmazott feladatsor a nagy- és finommozgások fejlesztése révén érleli, strukturálja tovább az idegrendszert. A foglalkozás menete kötött, feladatsorokba rendezett, a gyermek fejlődésének megfelelően fokozatosan nehezedik. A mozgásos feladatok segítik az érzékelés, az észlelés fejlődését, a testvázlat, a térbeli tájékozódás, a laterialitás (oldaliság), a dominancia beérését. A feladatsorok javítják a gyermek koncentrációs képességét, megalapozzák, segítik a figyelem jobb irányítását, a szerialitás (sorrendiség), a ritmusérzék és a motoros kreativitás fejlődését. A mondókákkal, énekekkel kísért feladatvégzés során fejlődik a kommunikációjuk és fejlődnek anyanyelvi készségeik. ezt a módszert 3–12 éves gyerekeknek ajánlják.

Ezek is érdekelhetnek

Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.

Ajánlataink