Ma már nálunk is sok háztartásban megtalálható a zöldes színű olaj. Talán már az is átment a köztudatba, hogy grillezésre és rántott hús készítésére nem igazán alkalmas, elveszti értékes alkotóelemeit, inkább salátákat locsoljunk meg vele, önteteket, pácokat készítsünk. Aki járt Olaszországban, tudja, hogy minden vendéglőben kint van az asztalon, a frissen sült bruschettára is azt locsolják.
Mit jelent az, hogy extraszűz?
A megérett bogyókat többször is kipréselik, hogy minden csepp olajat kinyerjenek. Az első préselés nyomán keletkezik az extraszűz olaj, amelyet az extra virgin felirat jelez a palackokon. Ez a legkiválóbb ízű, illatú, minőségű olaj. A további préselések után már az olaj minősége gyengébb, ezt jelezniük kell a gyártóknak, ezt a pomace és a sansa feliratok mutatják. A szakértők szerint a zsírsavösszetételükben nincsen különbség, nagy mennyiségben tartalmaznak egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakat.
A nagy márkák forgalmazói általában összevásárolják az olajat a kistermelőktől, és összekeverik. Ez olcsóbb, ugyanakkor ezeknek a termékeknek nem lesz olyan karaktere, íze és aromája. Az üvegen található címke is megtévesztő lehet. Az „olasz termék” felirat sok esetben nem az alapanyag származási helyére, hanem arra utal, hogy a terméket Olaszországban csomagolták. A törvény lehetővé teszi, hogy egy ország anélkül importálja, csomagolja és újraexportálja az olívaolajat, hogy feltüntetné a származási helyét.
Mitől jobb, mint a többi?
Más növényi olajokkal összehasonlítva, első pillantásra nem mutat semmivel sem jobb összetevőket, mondják a szakértők. Aztán 2005 szeptemberében megjelent a világ legnevesebb természettudományos lapjában, a natureben egy kutatás, mely szerint amerikai kutatók extraszűz olívaolajból gyulladáscsökkentő hatással rendelkező vegyületet nyertek ki. A mediterrán népek nagy mennyiségben fogyasztják ezt az olajat, általában jobb egészségi állapotuknak ez is lehet az oka.
5 szépségápolási csúcstipp
A konyhai felhasználáson túl használhatjuk az otthoni kozmetikában is. Érdemes egy üveget kozmetikai célokra is tárolnunk, így biztosan nem lesz keveredés meg családi felháborodás, hogy egyszer a mozzarellára tesszük az olajat, máskor meg a lábunkra.
Összeszedtük az öt legjobb „csináld magad!” ötletet.
1.A száraz, töredezett hajjal szinte csodát tesz 1 dl fellangyosított olívaolaj. Hagyjuk fenn a hajon bő fél órát, majd a szokásos módon, samponnal mossuk le.
2. Az olívaolaj kiváló sminklemosó és arcápoló is egyben. Mártsuk bele finoman a vattakorongot, és töröljük át az arcunkat.
3. Egy kis csészébe tegyünk két evőkanál barna cukrot. Öntsünk hozzá egy evőkanál olívaolajat, és máris kész a tökéletesen vegyszermentes testradír.
4. Egy tojássárgájához adjunk egy evőkanál mézet, egy evőkanál olívaolajat, és alaposan keverjük össze. Kenjük fel az arcra 20 percre, majd langyos vízzel mossuk le.
5. Ha kiszáradt a kezünk vagy a lábunk, kenjük be alaposan langyos olívaolajjal, és hagyjuk, hogy jól beszívódjon. Kis tálkában áztathatjuk is a kezünket egy negyedórán át, aztán az olajat tegyük félre, mert többször is felhasználhatjuk erre a célra