Az első számú csodaszer: D-vitamin
Bőrünket óvni kell a káros UV-sugaraktól, a közvetlen, erős napfénytől, de ahhoz, hogy egészséges legyen, szüksége van D-vitaminra is. Fontos, hogy rendszeresen használjunk napvédő krémet, de mellette gondoskodjunk arról is, hogy elegendő D-vitaminhoz jusson a szervezetünk.
Szedjünk rendszeresen – naponta, még nyáron is – D3-vitamint és fogyasszunk minél több D-vitamin-tartalmú ételt. Nem csak a bőrünket védi: erősíti a hajunkat, a körmünket. Bőrgyógyászok előszeretettel ajánlják a D-vitamin-kúrát, illetve a D-vitamint tartalmazó krémeket a problémás, pattanásos bőrre. Amellett, hogy jó, ha beszerzünk D-vitamin-tartalmú arckrémet, együnk minél többet e fontos vitamint tartalmazó élelmiszerekből is.
D-vitaminban gazdag élelmiszerek:
Gomba: Fogyasszuk levesként, köretként, de a reggeli omlettet is feldobhatjuk vele.
Szardínia: Igazi bőrszépítő, nem csak D-vitaminban, de ómega 3 zsírsavban is gazdag. Szendvicsekhez is jó, de önmagában is tökéletes választás.
Máj: Sütve, főzve, önálló főételként vagy húslevesben is nagyon finom. Bár érdemes gyakran fogyasztani, nem ajánlott mindennap májat enni.
Tojás: Nem győzzük eleget hangsúlyozni, milyen fontos a rendszeres tojásfogyasztás. A-, B-, D-, E-vitaminban gazdag, ehetjük főzve, rántottaként, de készíthetünk belőle gazdag omlettet és krémet is.
Tej: Egyre többen döntenek úgy, hogy száműzik az étrendjükből, de aki nem érzékeny rá, annak ez nem ajánlott, ugyanis remek kalcium- és D-vitamin-forrás.
Szépítő szent por
A kurkumagyökér nem csak különlegesen finom ízt ad az ételeinknek, de szépségünkért is sokat tehetünk gyakori használatával. Bár itthon még nem tartozik a leggyakrabban használt fűszerek közé, Indiában az ételek egyik elengedhetetlen ízesítője. A keleti nők nem csak az ételbe teszik, de kozmetikumként is alkalmazzák. Nem véletlen, hogy a gyarmatosító angolok szent pornak is nevezték. Miért érdemes minél gyakrabban kurkumával ízesítenünk az ételeinket? Kívül-belül szépít, tele van bőrfiatalító antioxidánsokkal, az indiai orvoslás pedig évezredek használja immunerősítő, gyulladáscsökkentő és lázcsillapító hatása miatt. De az emésztésre is jótékony hatással van: nagyszerű megoldás puffadásra, gyomorégésre, bélgörcsökre.
Már napi 500 gramm kurkuma „helyre teszi” a magas koleszterinszintet, több új kutatás szerint pedig rendszeres fogyasztása csökkenti az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét. Ugyanakkor bérelt helye lehetne piperecikkeink és drága krémeink között is. Az indiai nők nem véletlenül használnak kurkumás vizet arctisztításhoz – nem csak alaposan tisztít és ápol, de mindenféle bőrhibák gyógyulását is gyorsítja. Fertőtlenítő és antibakteriális hatása miatt kiválóan ápolja a pattanásos bőrt. Érdemes a zsírosodásra hajlamos arcbőrűeknek gyakran alkalmazni, mivel csökkenti a faggyúmirigyek zsírkiválasztását.
Hallgasson a megérzéseire!
Ez esetben az emésztőrendszere vagy a bőre jelzéseire. A glutént, laktózt, cukrot tartalmazó élelmiszerek gyakran okoznak emésztési problé- mákat. Ilyen ételek elfogyasztása után az arra érzékenyek puf adást, gyomorfájdalmat tapasztalhatnak. Másoknak egyéb úton jelez a szervezetük, nem erős emésztési fájdalmakkal vagy kellemetlen tünetekkel, hanem bőrelváltozásokkal. A bőrön ütközhet ki a baj, például pattanások, ekcéma, különböző kiütések formájában – esetleg ezek együttes megjelenésével. Ha ezek valamelyikét tapasztalja bizonyos ételek fogyasztása után, érdemes legközelebb ellenállni a kí- sértésnek (és felkeresni egy gasztroenterológust!), nem csak a gyomra, a bélrendszere, de a bőre is hálás lesz érte.