Zavarja a narancsbőrös combja, popsija? Nincs egyedül a problémájával, hiszen ez a kellemetlen állapot a nők közel 90 százalékát érinti. A cellulit független a testalkattól, nem csak a túlsúllyal küzdőknél alakul ki. A cellulitról rengeteg téves információ kering, egyebek között arról, hogy pontosan hogyan is nevezik, mi okozza, és főleg arról, hogy hogyan lehet tőle megszabadulni. Íme, a leggyakoribb mítoszok és a tények.

Mítoszok és tények a narancsbőrről

CELLULITISZ VAGY CELLULIT – MINDKETTŐ UGYANAZT JELENTI
MÍTOSZ

A cellulitisz a laza kötőszövet fájdalmas gyulladásának elnevezése, a cellulit pedig a bőr irharétegében lerakódó salakanyagokat jelenti, amelyek a környező szövetekből magukhoz vonják a vizet és különböző méretű gömböcskéket alakítanak ki. A felgyülemlett nedvesség ödémát okoz, a megduzzadt csomók felszakítják a rostok rácsszerkezetét, és a bőr felülete egyenlőtlenné válik – olyan lesz, mint a narancs héja.

A NARANCSBŐRT A SZERVEZETBEN LÉVŐ TOXINOK OKOZZÁK
MÍTOSZ

Egyes narancsbőr elleni készítmények azt ígérik, hogy segítenek eltávolítani a szennyeződéseket és toxinokat a szervezetből. Azonban a tudomány nem igazolta ezeknek a készítményeknek a hatékonyságát, sem a cellulit és a méreganyagok közötti egyértelmű összefüggést. Cellulit leginkább akkor alakul ki, amikor a zsírsejtek lerakódnak a sejtekben, a bőrszövet rostjai közé. A kötőszövet meglazul, és máris kialakulnak a gödröcskék. A kötőszövet gyengesége lehet örökletes, de a hormonális egyensúly felborulása, a testmozgás hiánya és a rossz vérkeringés is gyengítheti.

A NŐKNÉL GYAKORIBB A CELLULIT, MINT A FÉRFIAKNÁL
TÉNY

A női csípő és comb körül könnyebben alakulnak ki zsírpárnák, illetve a nőknek kevésbé erős a kötőszövetük, állítják szakértők. Becslések szerint a férfiak kb. 10 százaléka narancsbőrös, de ők nem tulajdonítanak a dolognak akkora jelentőséget, mint a nők. Náluk egyébként nem a popsi-combkar terület a leginkább érintett, hanem a nyak és a has.

A CELLULIT ROSSZABBODIK A KORRAL
TÉNY

A narancsbőr kialakulásában a hormonok is szerepet játszhatnak. Az életkor előrehaladtával a női szervezet egyre kevesebb ösztrogént termel, ez a hormon pedig segít fenntartani a véredények egészségét. Az alacsony ösztrogénszint gyengébb keringést eredményezhet, ami azt is jelentheti, hogy csökken a kollagéntermelés és a kötőszövet elveszti rugalmasságát.

A CELLULITRA VALÓ HAJLAM ÖRÖKÖLHETŐ
TÉNY

Ha édesanyja és nagymamája is narancsbőrös volt, nagyobb eséllyel alakul ki önnél is a cellulit. Létezik egy genetikai teszt, amely megmondja, van-e olyan génváltozata, amely növeli az esélyt mérsékelt vagy súlyos cellulit kialakulására, de figyelembe véve, hogy a legtöbb nőnél élete során kialakul a narancsbőr, nem éri meg elvégeztetni a vizsgálatot. Ráadásul a genetika csak egy a hajlamosító tényezők közül, hiszen a nem megfelelő étkezési szokások, a testmozgás hiánya, az ülő életmód szintén nagy szerepet játszik a narancsbőr kialakulásában.

NARANCSBŐR CSAK A TÚLSÚLLYAL KÜZDŐKNÉL ALAKUL KI
MÍTOSZ

A cellulit testalkattól független, a túlsúly csak jobban láthatóvá teszi a problémát. Minél súlyosabb ugyanis valaki, annál nagyobb valószínűséggel terheli a kötőszövetét, és annál több a „gyenge” pont.

A TESTMOZGÁS CSÖKKENTHETI A CELLULIT MEGJELENÉSÉT
TÉNY

A rendszeres testmozgás ugyan nem szünteti meg a narancsbőrt, de a megelőzésben, illetve a már kialakult tünetek enyhítésében sokat segíthet. Cellulit akkor fordul elő, ha a bőr alatti kötőszövet gyenge vagy elveszíti a rugalmasságát, de ezeknek a területeknek a nyújtása és erősítése (az erőteljes zsírégetés mellett) segíthet. Az izomzat megerősödése és tónusossá válása feszessé teszi a bőrt, és így a cellulit kevésbé észrevehető.

ZSÍRLESZÍVÁS UTÁN ELTŰNIK A NARANCSBŐR
MÍTOSZ

A zsírleszívás gyógyító mechanizmusként működik; ahogyan a bőr duzzad és feszesebbé válik, a narancsbőr jelenléte csökken. A legtöbb módszer azonban csak átmeneti megoldást jelent, és hosszú távon nem szünteti meg a narancsbőrt.

Ezek is érdekelhetnek

Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.

Ajánlataink