Leggyakrabban a has, a csípő, a comb és a fenék környékét csúfítja el ez a bőrhiba, amelynek kialakulásáért a cukor a felelős. Zsír formájában raktározódik el a bőr sejtjeiben, az pedig felhalmozódik a kötőszövetekben. Ezek a sejtek megduzzadnak, kitüremkednek, a kötőszövet elveszti rugalmasságát, a bőr egyenetlenné, „buckássá” válik. Nem csak a helytelen táplálkozás, de a mozgáshiány is felelős lehet a narancsbőr kialakulásáért, de persze hormonális, genetikai okai is lehetnek annak, hogy kinél alakul ki nagyobb mennyiségben a cellulit.
A bőr alatti zsírréteg a test teljes területén egyenetlenül oszlik el. A karunkon vagy a lábfejünkön például kevés található belőle, csípő- és combtájékon pedig annál több (különösen igaz ez a női szervezetre), itt koncentrálódik a testzsír. Ha túl kevés az izomzat és túl sok a zsír, az a bőrünkön is látszik: nem feszül meg az izmon, hanem egyenetlenné válik a vastag zsírrétegen. Ez persze egyáltalán nem vonzó látvány, és a kor előrehaladtával egyre többet kell tennünk ellene.
A koplalás nem megoldás
Sajnos nem bombabiztos módszer, ha erősen koplalni kezdünk: lehet, hogy a zsírréteg nagysága csökken, ám az izomzat ettől még nem erősödik, sőt az éhezés izomveszteséghez is vezethet. Ráadásul a hirtelen súlyveszteséggel a bőr megereszkedik.
Három szakasz
A csúnya narancsbőrös elváltozás persze nem egyik pillanatról a másikra alakul ki. Vannak intő jelek, amelyekre, ha figyelünk, könnyebben felvehetjük a harcot a bőrproblémával. A kezdeti stádiumban ugyanis még alig észrevehető a narancsbőr, csak, ha össze- vagy széthúzzuk a bőrt, akkor látszanak egészen közelről az apró egyenetlenségek. Előrehaladott állapotban álló helyzetben még nem látszik, de fekvés vagy ülés közben már jól kivehető a cellulit. Később pedig már nem segít a feszes állás sem, mindig látszanak a bőrt elcsúfító egyenetlenségek.
Mi az oka?
A mozgásszegény életmód nagyban hozzájárul a narancsbőr kialakulásához. Az állandó üldögélés (egyes vélemények szerint az ülés az új rák), az egész napos robotolás az íróasztal mellett, a stresszes életmód, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a cukorban és gyorsan felszívódó szénhidrátokban gazdag étrend egyenes út a narancsbőr kialakulásához. A középkorú nők esetében a folyamatot gyorsítja az elerőtlenedés, az izomvesztés gyorsulása.
Tény, hogy felnőtt éveinkben ez egyre nagyobb problémát okoz; kevesen tudják, hogy egy átlagos nő 20 és 30 éves kora között teljes izomtömegéből 2,5 kilót veszít. És ez tovább folytatódik 30-40 éves kor fölött, a klimax éveiben ez az izomcsökkenés pedig megduplázódik. Érdemes azonban „törődni” az izmainkkal, hiszen minél több az aktív izomszövet a szervezetünkben, annál gyorsabb az anyagcserénk, és annál több kalóriát égetünk el edzés közben.
Hol az ellenszer?
Mivel a nők nagy részét érinti ez a probléma, nem meglepő, hogy millió és millió kozmetikai cég kínál megoldást rá. A narancsbőr kezelésére egész iparág épült, krémek, kenőcsök, különböző hagyományosnak mondható és bizarr kezelések formájában. Az a közös bennük, hogy mind megoldást ígérnek, méghozzá nagyon rövid időn belül. Mi pedig megveszünk majdnem mindent, bízva a csodában. Ezek a szerek természetesen nem hatástalanok, ám önmagukban csodára mégsem képesek. Sajnos nincs mese, a harcot egyedül kell megvívnunk: sok mozgással és persze egészséges táplálkozással.
Mozgás
A fogyást legjobban a kardio edzésformák gyorsítják fel, a cellulit eltüntetéséhez azonban érdemes célzott erősítő gyakorlatokat is végeznünk. A cél a fitt és rugalmas izomzat fel- vagy újraépítése. Persze a futást se hanyagoljuk el, sőt, egy apró trükkel még hatékonyabbá tehetjük: egyre több helyről beszerezhető speciális, testhez simuló, a véráramlást fokozó nadrág, amelyet viselve gyorsíthatjuk a narancsbőr elhalványításának – sokszor borzasztó lassúnak tűnő – folyamatát.